Güncellemek için aşağı sürükleyin

Teknoloji 25 Tem

General Mobile GM 10 Özellikleri ve Fiyatı

Yerli akıllı telefon geliştiricileri arasında önemli bir yere sahip olan General Mobile, uzun süren sessizliğini sonunda bozdu ve yeni telefonu General Mobile GM 10’u tanıttı. General Mobil GM 10 özellikleri ile oldukça dikkat çeken bir akıllı telefon olmuş.

Ülkemizde oldukça sevilen ve satılan bir marka olan General Mobile yeni akıllı telefonu GM 10 ile yeniden yüksek satış rakamları yakalamayı hedefliyor. GM 10 daha çok giriş ve orta seviye bir akıllı telefon olarak göze çarpıyor.

General Mobile GM 10
General Mobile GM 10

Dünya genelinde akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi ile birlikte, akıllı telefon üreticileri artık, giriş ve orta seviye akıllı telefonlara daha çok önem vermeye başladı. Mesela dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden olan Samsung bile son yıllarda, giriş ve orta seviye akıllı telefonlara ağırlık veriyor. Giriş ve orta seviye akıllı telefonlarda rekabet artık çok daha zor.

General Mobile şirketi genel olarak giriş ve orta seviyede ürettiği fiyat/performans cihazları ile ünlenmiş bir şirket. General Mobile son kozu olan GM 10’dan oldukça umutlu, çünkü GM 10’un teknik özelliklerine oldukça güveniyor.

General Mobile GM 10 Özellikleri  

Giriş ve orta seviye bir akıllı telefon olmasına rağmen güçlü donanımı ile dikkat çeken GM 10 oldukça iddialı geliyor. Cihazda 6.52 inch 720p HD bir ekran yer alıyor. Panel olarak IPS LCD panel tercih edilmiş. Ekranın piksel yoğunluğu 296 PPI olarak belirtilmiş. Ekranın yenileme hızı ise 60hz olarak görülüyor. 20:9 bir ekran oranı ile gelen GM 10’un ekran gövde oranı ise %80. Ekran özelliklerine baktığımız zaman giriş ve orta seviye bir cihazdan beklenebilecek özelliklerin olduğunu görüyoruz. Çok kaliteli bir ekrana sahip olmasa da günlük işler için gayet yeterli bir ekran olduğunu söyleyelim. 

Tasarım 

Cihazın tasarımına gelecek olursak; boyu 166mm, eni 76.5mm, kalınlığı 8.4mm ve ağırlığının 175gr olduğunu görüyoruz. General Mobile GM 10’un çerçevesinde ve arka kapağında genel olarak plastik malzeme kullanıldığını görüyoruz. Cihazın ön yüzü damla çentikli bir ekrana sahip, çentik üzerinde 8mp çözünürlüğünde bir selfie kamerası bulunuyor, cihazın arka tarafında ise 3 kameranın sol üst tarafta dikey olarak konumlandırıldığını görüyoruz, 3 kameranın hemen altında ise bir flaş yer alıyor. Cihazın arka tarafında son olarak bir de parmak izi sensörü bulunuyor.

Performans 

Gelelim cihazın beynine, General Mobile firması, GM 10’un kalbine MediaTek şirketinin geliştirmiş olduğu Helio A25 yongasını yerleştirmiş. Cortex A-53 çekirdeklerinden güç alan Helio A25, 4+4 olarak 8 çekirdekten oluşmaktadır. Orta seviye bir işlemci olan Helio A25, günlük işleri ve orta seviye oyunları oynatmak için yeterli bir işlemci. Helio A25, 12nm üretim sürecine sahip, düşük güç tüketimi için geliştirilmiş bir yonga seti olması ile biliniyor.

Cihazın RAM belleği kapasitesi ise 3GB, DDR4X belleklerden oluşmaktadır ve yine günlük işler ve basit oyunlar için yeterli bir kapasitedir. Cihazın genel kapasitesi ise 64GB olarak belirtilmiş, ayrıca cihaza Micro-SD kart takip hafızayı genişletmek mümkün. 

Batarya 

General Mobile GM 10’un öne çıktığı en önemli alan ise hiç şüphesiz batarya kapasitesi, cihazda 4000mAh Micro-Usb batarya bulunuyor. 12nm üretim sürecine sahip  Helio A25 işlemci, 720p HD ekran ve 4000mAh batarya birleşince ortaya mükemmel bir batarya performansı ortaya çıkıyor. Normal kullanımda cihazın şarjı 1-2 günü rahatlıkla çıkarabilecek güçte. 

Kamera

Son olarak gelelim kamera özelliklerine, giriş seviyesi akıllı telefonlardan genel olarak çok iyi bir kamera performansı beklenemez ama GM 10 kamera konusunda da oldukça iddialı. Cihazın ana kamerası 13mp ve 2.0 diyafram açıklığına sahip iken, 2. Kamera 5mp ve 3. Kamera da 2mp çözünürlüğünde. Cihazın kamera yazılımında da epey bir özellik bulunuyor; yapay zeka, HDR, ekstra geniş açı, portre ve yüz algılama gibi. Kameraların performansı henüz bilinmese de oldukça iddialı olduğunu söylemek mümkün.

Cihazın ön tarafında ise çentiğin içerisinde yer alan 8mp çözünürlüğünde bir selfie kamerası bulunuyor. Bu selfie kamerasının diyafram açıklığı ise 2.2 ve bir çok özelliği de bünyesinde barındırıyor; sanal flaş ve yüz algılama bunlardan en önemlileri.

Teknik Özellikler

Ekran6.52 inç HD+ IPS LCD
İşlemciMediatek Helio A25 CPU, IMG GE8320 GPU
RAM3 GB Depolama: 64 GB
Arka Kamera13MP + 5MP + 2MP
Ön Kamera8 MP Batarya: 4000 mAh
BağlantıWi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5.0, 4.5G LTE
İşletim SistemiAndroid 10
RenklerGece Mavisi, Altın Sarısı
Boyutlar166.2 x 76.5 x 8.4 mm Ağırlık: 175gr

General Mobile GM 10’un Fiyatı 

Android 10 ile birlikte gelecek olan cihazın fiyatı ise 1799 lira olarak belirlenmiş. Fiyatına göre gayet kaliteli bir cihaz olarak görülüyor tam bir fiyat/performans ürünü diyebiliriz.

2 Puan

Benzer gönderiler