Güncellemek için aşağı sürükleyin

Sinema 19 Haz

ballada o soldate

1959 yapımı Sovyet filmi.
film her ne kadar savaş filmi olsada çatışma sahneleri beş dakikayı geçmez. bu yüzden bu filmi izlerken aksiyon gibi bi beklentinizin olmamasını tavsiye ederim.

konusu: iki tankı vururak izin almayı başaran alyoşanın annesini ziyaret etmeye çalışmasını ve yolda yaşadıklarını anlatıyor.

filmde bir sürü şey işlenmiş aşk, dram, savaşın yıkıcılıgı, bir sürü yan öykü. ve bunları okadar güzel ayarlamışlarki hiçbiri çorba hisi uyandırmıyor. aksine filmin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

filmde yok denecek kadar az propaganda var. amerikalılar gibi bir tankın bir tabur ss askerini öldürmesi gibi şeyler yok. daha çok savaşın ne kadar kötü bir şey olduğuna ve insanlar üzerindeki etkisine değinilmiş.

3 Puan

Benzer gönderiler

Sinema 26 May

0 Puan
Sinema 30 Tem
1 Puan
Sinema 19 Tem

Bertolt Brecht’in Epik Tiyatro Bağlamında Lars Von Trier Yönetmenliğindeki “Dogville” Filmi İncelemesi

Lars Von Trier yönetmenliğindeki “Dogville” filmi Bertolt Brecht’in epik tiyatro anlayışından beslenen, yabancılaştırma unsurlarını barındıran bir filmdir. Yabancılaştırma tekniği girişte anlatıcının (3. kişi) “Bu Dogville kasabasının hazin öyküsüdür.” cümlesi ile başlıyor. Film anti ilüzyonisttir. Üçüncü kişi tarafından anlatılan hikâye, izleyici

3 Puan 0Yorum