Güncellemek için aşağı sürükleyin

Müzik 12 Tem

Popüler Dans Türleri

Dans, tarihin ilk çağlarından bu yana insan kültürünün bir parçası haline gelmiş ve her daim kültürlerle iç içe olmayı başarmıştır. Antik çağlardan günümüze kadar binlerce dans türü ortaya çıkmış ve insanlar her türlü duygu ve düşüncelerini dans figürleriyle ifade etmişlerdir.

İnsanın varoluşundan bu yana birçok dans türü ortaya çıkmış, gelişmiş, değişmiş ya da birbirlerini etkileyerek farklı bir dans türünün ortaya çıkmasına ilham olmuştur.

Günümüzde dünya çapında popüler olan dans türlerinden bazıları şunlardır:

  1. Zeybek
  2. Flamenko
  3. Tango
  4. Hip Hop
  5. Rock & Roll
  6. Caz
  7. Bale
  8. Vals

ZEYBEK

Batı Anadolu yöresine ait bir halk oyunu / dans türüdür. Zeybek, aynı zamanda Batı Anadolu’da yaşayan halk kahramanlarına verilen bir isimdir. Özellikle Ege Bölgesi’nde olmak üzere Batı Anadolu dağlarında yaşadıkları bilinmektedir. Halk kahramanı olarak bilinen zeybekler, halk içinden çıkmış kimselerdir.
Erkek zeybeğinde Efe, dik ve heybetli durur. Kollar iki yana geniş bir şekilde, adeta bir kartal gibi açılır ve ayaklar büyük adımlarla kalkar ve adımlar yere ağır ağır düşer. Ara ara diz kırılır ve yere vurulur. Zeybeklerin başına Efe denir. Kadın zeybeği de erkek zeybeğine nazaran daha nazik hareketlerle oynanır. Kollar dirseklerden kırık bir şekilde kaldırılır, parmaklar şıklatılır ve ayaklar küçük adımlarla kalkar ve iner. Erkek ve kadının aynı anda oynadığı zeybekte erkek kadının etrafında dönerek zeybek hareketlerini sergiler.

Ne güzel söylemiş ünlü şair Faruk Nafiz Çamlıbel
“ Bizim de kalbimizi kımıldatır yerinden,
Toprağa diz vuruşu dağ gibi bir zeybeğin. ”

FLAMENKO

Flamenko dansı, İspanya’da ortaya çıkmış son derece etkileyici bir dans türüdür. Flamenko, el alkışları, vurmalı ayak hareketleri ve karmaşık el, kol ve vücut hareketleri ile sergilenen solo bir danstır. Dans, genellikle bir şarkıcı ve gitarist eşliğinde sergilenir.
Flamenko dansçılarına Bailaores ve Bailaoras adları verilir. Dansçılar dans sırasında oldukça ciddi ve tutkulu görünürler. Tipik bir flamenko dansında bir dansçı, şarkının ilk birkaç dakikası genellikle hareketsiz ve ifadesiz kalır. Müziği hissetmeye başladığında, güçlü bir şekilde alkış tutmaya başlar. Duygu arttıkça dansçı tutkulu bir şekilde dansa başlar.

TANGO

Tango, kökeni Arjantin ve Uruguay’a dayanan bir dans türüdür. İlk zamanlarda, Avrupalı göçmenler, köleler ve işçiler olmak üzere daha çok alt sınıfın tercih ettiği bir dans türüyken zamanla üst kesimlerce de tercih edilmesiyle birlikte Güney Amerika kıtasından hızla Avrupa, Kuzey Amerika ve dünyanın geri kalanına yayılarak dans türleri arasında en popüler danslardan biri olmayı başarmıştır. Kadın ve erkeğin bir arada yaptığı duygusal bir danstır. Dans esnasında kadın ve erkek birbiri ile yakın temasta bulunur ve aynı adı taşıdığı tango müziğine uygun ritmik ayak hareketleri sergilerler. Tutkulu bir aşk dansı olarak bilinmektedir.

HİP HOP

1970’li yıllarda ortaya çıkan Hip hop dansı, Amerika sokaklarında popülarite kazanan ve birçok figürü içinde barındıran bir dans türüdür. Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletinde ortaya çıktığı bilinmektedir. Hip-hop dansı, hip-hop müziği ile özdeştir ve hip-hop kültürünün bir parçası olarak gelişim göstermiştir. Hip hop dansının amacı, dans ile dikkat çekerek kalabalık bir kitle toplamak ve bu kalabalığı eğlendirmektir. Popüler sokak danslarının başında gelir.

ROCK ‘N’ ROLL

Rock ‘n’ Roll ya da Rakınrol, 1940'ların sonunda ve 1950'lerin başında, ağırlıklı olarak Afro-Amerikan dans türlerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ve gelişen popüler bir dans türüdür. Afrika kökenli Amerikalıların köle ticareti yoluyla Amerika’ya gelmeleri sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkmıştır. Eğlenceli, heyecan verici ve yüksek tempolu bir danstır. Bir partnerle yapılacağı gibi grup halinde de yapılabilir. Amerikalı sanatçı Elvis Presley, “Rock ‘n’ Roll’un Kralı” olarak bilinmektedir.

CAZ

Caz dansının kökeni, Afrika kıtasında yaygın olarak görülen çoklu ritim ve doğaçlamanın ön planda olduğu ritüel ve kutlama danslarına dayanır. Atlantik aşırı köle ticareti ile birlikte Amerika'ya on milyon kadar Afrikalı köle getirilmiş ve Afrikalılar geldikleri kıtada pek çok kültürüyle birlikte dans kültürlerini de tanıtmışlardı. Yani, Caz dansının temelini Afro-Amerikan kültüre ait dans stilleri oluşturur. Günümüzde daha çok müzikallerde sergilenen bir dans türü haline gelmiştir.

BALE

Nazik ve son derece melodik adımlarla jest ve mimikler kullanılarak yapılan sanatsal bir dans türüdür. Rönesans dönemi İtalya’sında ortaya çıkan bale, bugünkü hafif ve zarif hareketlerle sergilenen klasik bale anlayışına 19. yüzyılda ulaşmış ve dans, günümüzde de varlığını sürdüren, balet ya da balerinlerin ayrılmaz bir parçası olan bale ayakkabıları ile özdeşleşmiştir. Bale yapan kadın dansçılara “Balerin”, erkek dansçılara ise “Balet” adı verilir. Meriç Sümen, Yıldız Alpar, Tan Sağtürk ve Barış Dilaver Türk bale sanatçılarından yalnızca birkaçıdır. Bale üzerine izlenebilecek en güzel filmlerden bir tanesi de hırslı bir balerini canlandıran Natalie Portman’ın başrolünde oynadığı psikolojik gerilim türündeki “Siyah Kuğu” (Black Swan) filmidir. Bu film sayesinde Natalie Portman ilk Akademi Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır.

VALS

En bilinen salon danslarından biri Vals’tir.
İlk olarak 16. Yüzyılda Fransa’nın Provence bölgesinde ortaya çıkmış olan ve zamanla Avusturya, İngiltere gibi ülkelerde de yansımasını bulan folklorik bir dans türüdür. Öte yandan, 17. yüzyıl öncesinde Viyana banliyölerinde ve Bavyera'da yaşayan köylüler tarafından bu dansın icra edildiği bilinmektedir. Bir çiftin, çalan vals müziğinin ritmiyle eşzamanlı bir şekilde döner hareketler sergilemesi vals dansının en belirgin özelliklerindendir. Vals, bir dans türü olmasının yanı sıra, aynı zamanda bu dans türü için yazılan müziğin adını da taşımaktadır.

2 Puan

Benzer gönderiler