Güncellemek için aşağı sürükleyin

Mitoloji 7 Tem

Zeus kimdir?

2 Puan
 • 7 Tem

  Zeus, Yunan mitolojisinde “Tanrıların ve İnsanların Babası” olarak bilinmektedir. Roma mitolojisindeki adı Jupiter’dir. Babası Kronos’a karşı savaşarak onu alt etmiş ve “Tanrıların Tanrısı” ünvanını kazanmıştır. Göklerin, gök gürültülerin ve şimşeklerin tanrısı olarak bilinir ve hava durumunu kontrol eder. Zeus, Yunan tanrılarının evi olan Olympos Dağı'nın da baş tanrısıdır. Dünyayı Olympos’tan yönetir ve gücünü diğer tanrılar ve ölümlüler üzerinde kullanır. Genellikle Zeus, otoritesinin bir sembolü olarak bir elinde asa ve diğer elinde bir yıldırım ile tasvir edilir ve bazen kutsal ağacı olarak bilinen meşe ağacının yapraklarından bir taç takar. Antik Yunan şairi Homer ise, Zeus’un Aegis adında bir kalkan taşıdığını söylemiştir. Zeus, bu kalkanı zaman zaman kızı zeka, sanat ve strateji tanrıçası Athena’yla da paylaşmıştır. Buna ek olarak, Aetos Dios adında devasa bir kartala da sahiptir.

  Zeus, bir Titan olan Kronos ve Rhea’nın son çocuğudur. Babası Kronos, Zeus’tan önce doğan Hestia, Demeter, Hera, Hades ve Poseidon’u tahtını onlara kaptırma korkusuyla yutmuştur. Bu sebeple annesi Rhea, Zeus doğduğunda bir taşı beze sararak Kronos’a yutturmuş ve onu korumak amacıyla Uranüs (göklerin tanrısı) ve Gaia’dan (yeryüzü) yardım istemiştir. Böylece Rhea, Zeus’un babası tarafından yutulmasına engel olmuştur.

  Zeus, Aegina, Alcmena, Calliope, Cassiopea, Demeter, Dione, Europa, Io, Leda, Leto, Mnemosyne, Niobe, Persephone ve Semele gibi birçok tanrıça ve ölümlüler ile ilişki yaşamış, fakat evlilik tanrıçası olan kız kardeşi Hera ile evlenmiştir.

  1 Puan

  Benzer gönderiler

  Mitoloji 13 Tem

  Antik Yunan Şairi Hesiod’un Işığında Mitolojik Tanrıların Doğuşu ve Zeus’un Baş Tanrı Olma Yolundaki Büyük Savaşı

  Tanrıların doğuşu ve Zeus’un baş tanrı olma efsanesi gibi birçok efsane, ünlü antik Yunan şairi, Yunan didaktik şiirinin babası Hesiod’un milattan önce 700’lü yıllarda yazdığı Tanrıların Doğuşu (Theogony) adlı didaktik şiir kitabında anlatılmaktadır. Eser, antik çağ inanışına göre antik Yunan tanrılarının nasıl varolduklarını ve evrenin ve dünyanın

  2 Puan 0Yorum