Güncellemek için aşağı sürükleyin

Mitoloji 13 Haz

Daphne ile Apollon’un hikayesi

Defne ağacının bir hikayesi olduğunu biliyor muydunuz? ?

Defne ağacının hikayesi Daphne ve Apollon’un hikayesine dayanıyor. Bu hikaye Hatay ilimizin Harbiye ilçesinde geçmiştir. Şehrin simgesi olarak günümüzde hala defne yaprağı kullanılır.

Daphne ile Apollon’un hikayesi

Tanrıların tanrısı Zeus’un oğlu Apollon, Yunan mitolojisinde müzik, şiir, sanat ve güneş tanrısıdır. Apollon aynı zamanda Eros (diğer adıyla Cupid) gibi ok atmada da iyidir. Fakat Apollon Eros’u ok atma konusunda tiye alır. Onu güçlü silahlarla oynayan yaramaz bir çocuk olarak niteler. Bunları duyan Eros biri altın biri kurşun olmak üzere iki tane ok hazırlar. Bu oklardan altın olanla Apollon’u vurur ve Daphne’ye aşık eder, kurşun olanla da Daphne’yi vurup Apollon’a karşı nefret beslemesini sağlar. Daphne’yi gören tanrı Apollon onun gençliği ve güzelliği karşısında adeta büyülenir. Fakat Daphne tanrılarla birlikte olan ölümlü kızların başlarına gelen felaketlerden haberdardır.

Apollo’nun kız kardeşi Artemis’ten (Roma mitolojisinde Diana olarak geçer) sonra Daphne de potansiyel sevgili adaylarını reddederek ormanlık alanda yapılabilecek aktiviteleri ve ormanı keşfetmeyi seçti. Artemis'in de tercih ettiği gibi Daphne de kendini sürekli olarak bekaretine adamayı tercih etti. Fakat nehir tanrısı olan babası Peneus, Daphne’nin evlenmesini ve ona bir torun vermesini istiyordu. Ancak Daphne evlenmek istemiyordu. Babasına evlenmek istemediğini söylediğinde babası onun bu isteğine eninde sonunda razı oldu.

Apollo sürekli olarak Daphne’yi takip ediyor ve onun yanında kalması için yalvarıyordu ama su perisi Daphne onu her defasında reddediyordu. Daphne’yi gördüğü andan itibaren büyülenen tanrı Apollon onu istiyordu. Daphne kaçıyor, Apollon kovalıyordu ve onu kovalamaktan hiç vazgeçmiyordu.

Daphne ile Apollon’un hikayesi

Apollon güzel Daphne’yi yakalamak üzereydi, Daphne Apollon’un nefesini çok yakınlarında hissettiği bir sırada nehir tanrısı olan babası Peneus’tan yardım diledi ve ona yalvararak onu bu tehlikeden korumasını ve formunun değişmesini istedi. Kızının bu isteği karşısında tanrı Peneus ona yardım etti. Daphne kollarında ve bacaklarında uyuşmalar hissetti; göğüsleri sert kabuklara, saçları yeşilliklere, kolları dallara ve ayakları toprakla bütünleşen köklere dönüştü. Tanrı babası Daphne’nin bu isteği sonucunda onu bir defne ağacına dönüştürmüştü. Sevdiği kadının ağaca dönüşümünü izleyen Apollon bu duruma çok üzüldü. Ona sarıldı ve hızla çarpan kalbinin sesini duydu. O saatten sonra defne ağacının kendisinin en kutsal ağacı olacağına ve onu sonsuza kadar onurlandıracağına söz verdi. Bu sebeple her zaman yeşil bir ağaç olarak görünmesi için güçlerini kullandı. Bunu Daphne’yi onurlandırmak için yapmıştı. Apollon’un ona verdiği bu onur sebebiyle defne ağaçlarının yaprakları, savaş kazanan tanrıların başlarına taç olur ve yaprakları hiç bir zaman solup dökülmez.

8 Puan
 • 14 Haz

  Daphne, Artemis gibi avcılığa düşkündür ve bu sebeple vaktinin çoğunu ormanda avlanarak geçirir. Güzel ve çekici bir genç kadın olması sebebiyle de erkekler ona hep aşık olurlar fakat o kimseyle evlenmek istemez. Apollon da bu erkeklerin en saplantılı olanlarından biridir Daphne’yi yakalayana kadar peşinden koşar

  3 Puan
  • 14 Haz

   Defne agaclari yaz kis her mevsim yesil kalmasi yapraklarinin curumemesi sebebiyle ayni zamanda olumsuzlugun bir simgesi olarak da goeuluyor. Bunun yani sira Apollo’nun da simgesi. Antik Yunan’da ve Antik Roma’da galip gelenlere ve sairlere Defne yapraklarindan tac takilirmis. Apollo’nun bustlerinde de basinda Defne yapraklarindan yapilmis taclar gorebiliyoruz.

   2 Puan
   • 15 Haz

    ödevim icin lazimdi tesekkürler

    0 Puan
    • 14 Haz

     Defne ağacı ayrıca kokusu ve yemeklere kattığı aromasıyla da biliniyor. Günümüzde Hatay’da defne yapraklarından el yapımı sabunlar üretiliyor halâ

     0 Puan

     Benzer gönderiler

     Mitoloji 13 Tem

     Antik Yunan Şairi Hesiod’un Işığında Mitolojik Tanrıların Doğuşu ve Zeus’un Baş Tanrı Olma Yolundaki Büyük Savaşı

     Tanrıların doğuşu ve Zeus’un baş tanrı olma efsanesi gibi birçok efsane, ünlü antik Yunan şairi, Yunan didaktik şiirinin babası Hesiod’un milattan önce 700’lü yıllarda yazdığı Tanrıların Doğuşu (Theogony) adlı didaktik şiir kitabında anlatılmaktadır. Eser, antik çağ inanışına göre antik Yunan tanrılarının nasıl varolduklarını ve evrenin ve dünyanın

     2 Puan 0Yorum