Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kitaplar 14 May

Türk Edebiyatının Deli Kanı: Umay Umay

Umay Umay olarak tanınan fakat gerçek ismi Umay Gedikoğlu olan sanatçı, başarılı bir yazar olduğu gibi; Türk pop kültürünün de en farklı ve en iyi isimlerindendir.
İlk müzik çalışmalarına 90’lı yıllarda Melih Rona ve Eray Altan ile başlayan Gedikoğlu, müzik kariyerine ek olarak 5 adet kitaba da sahiptir. Eşcinsel, devrimci ve Kürt topluluklarını kitaplarında sık sık ele alan yazar; bir dönem Birgün Pazar bölümünde de köşe yazarlığı yapmıştır.

Kitaplarının tamamını kendi deyişiyle eşcinsellere ve orospulara adayan Umay Umay, aşağıda yer alan kitaplar ile birçok kişi tarafından tanınmıştır.

  1. Cevapsız Ağrı
  2. Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli
  3. Orospu Kırmızı
  4. 34 U 442/ Veda Busesi
  5. Sokaklar Uyudu Artık Öpüşebiliriz
  6. Rüya Duvarları

Hislerle dolu, acılarla bezenmiş ve duvarları olan kadın. “pisim ama güzelim” gibi bir cümle ile aslında ne kadar da güzel olduğunu gözler önüne sermiştir. Şiirlerinde, şarkılarında ya da yazılarında o kadar fazla imge bulunuyor ki; “acaba ben de birini bu denli üzdüm mü” diye soramadan edemiyor insan.

Sevişirken, sevilirken, yürürken ve hatta uyurken bile kırılacak kadar narin, fakat sevdiği adama “siktir git” diyebilecek kadar yürekli bir şair…
Yaşanmışlardan ders çıkaran ve bunu edebi bir kılıç olarak kullanan Umay Umay; yarım yüzü, iki tane kalbinin* parçalanma şeklini; acılarına duyduğu sevgiyi ve pes edişi; boş vermişliği ile yüzleştiriyor okuyucularını sözcüklerde.

Popüler kültürün girdabına kapılmayan Gedikoğlu; birçok şarkının yanı sıra kitaplarında da oldukça cesurdur.

Bakışlarıyla dahi baktığı yerde cehennem azabını hissettirebilen; hıçkıra hıçkıra, gizli gizli ve çoğu zaman hüngür hüngür ağlatan sanatçı; aslında onun acısı karşısında ne kadar da aciz olduğumuzu hissettiriyor.

Şiir kitaplarında, ya da deneme yazılarında kalbinize uzun tırnakları ile dokunmayı başarabilen ender yazarlardan birisidir Umay Umay. Her okunuşta derin bir iç çektirir, düşündürtür, etkisi altına alır.

Kitapları adeta namlusuna mermi sürülmüş silahlar gibi; patlamak için açıp okumanızı bekleyen. Birkaç cümle sonrasında vurulmanız, can havliyle okumaya devam etmeniz olasıdır. Ölümün kıyılarında geziniyorsanız bu kitabın çelme takacağını bilmeniz gerekiyor.

Umay Umay’ın sözüne kulak verin, göğsünüzü sıkı sıkı kapatın; rüzgar yiyen yaralarınız yeniden açılmasın. Sağlıcakla…

0 Puan

Benzer gönderiler

Kitaplar 27 May

Sigmund Freud Bağlamında Franz Kafka “Dönüşüm” İncelemesi

Psikanalitik Kuram’ın yazarı Sigmund Freud, bireyin çocukluk döneminde yaşadığı sorunların yetişkinlik evresinde birçok probleme yol açtığını ifade eder. Pozitivist bakış açısıyla, Franz Kafka’nın el yazması yazılarından, günlüklerinden, mektuplarından anlaşılana göre babasıyla devamlı olarak bir çatışma halinde olduğu aşikardır. Yakın arkadaşı Max

26 Puan 4Yorum
Kitaplar 29 May

Epik Tiyatro Bağlamında “Cesaret Ana ve Çocukları” İncelemesi

Bertolt Brecht tam adıyla Eugen Berthold Friedrich Brecht, yirminci yüzyılda yükselişe geçen Epik Tiyatro ile özdeşleşmiş Alman bir yazardır. Brecht “Epik Tiyatro” ile okuyucusuna eleştirel bir bakış açısı kazandırarak değiştirilemeyecek gibi görünenin değişebileceğini, aşılamayacak engellerin aşılabileceğini göstermeyi amaçlamıştır. Epik Tiyatro’n

32 Puan 10Yorum
Kitaplar 16 Tem

Edebiyat Dünyasının Paylaşılamayan Kadını: Tomris Uyar

Tomris Uyar kimdir? Tomris Uyar (asıl adı Rana Tomris Gedik), Türk öykü yazarı, gazeteci ve çevirmendir. 1941 yılında İstanbul’da doğmuş ve avukat olan anne ve babadan dünyaya gelmiştir. 1960 yılının ortalarına kadar öyküler, çeviriler, günlükler ve edebi eleştiriler yayınlamıştır. 1963 yılında Gazetecilik bölümünden mezun olmuş ve yazar ve çevirme

2 Puan 0Yorum