Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kitaplar 14 May

Türk Edebiyatının Deli Kanı: Umay Umay

Umay Umay olarak tanınan fakat gerçek ismi Umay Gedikoğlu olan sanatçı, başarılı bir yazar olduğu gibi; Türk pop kültürünün de en farklı ve en iyi isimlerindendir.
İlk müzik çalışmalarına 90’lı yıllarda Melih Rona ve Eray Altan ile başlayan Gedikoğlu, müzik kariyerine ek olarak 5 adet kitaba da sahiptir. Eşcinsel, devrimci ve Kürt topluluklarını kitaplarında sık sık ele alan yazar; bir dönem Birgün Pazar bölümünde de köşe yazarlığı yapmıştır.

Kitaplarının tamamını kendi deyişiyle eşcinsellere ve orospulara adayan Umay Umay, aşağıda yer alan kitaplar ile birçok kişi tarafından tanınmıştır.

  1. Cevapsız Ağrı
  2. Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli
  3. Orospu Kırmızı
  4. 34 U 442/ Veda Busesi
  5. Sokaklar Uyudu Artık Öpüşebiliriz
  6. Rüya Duvarları

Hislerle dolu, acılarla bezenmiş ve duvarları olan kadın. “pisim ama güzelim” gibi bir cümle ile aslında ne kadar da güzel olduğunu gözler önüne sermiştir. Şiirlerinde, şarkılarında ya da yazılarında o kadar fazla imge bulunuyor ki; “acaba ben de birini bu denli üzdüm mü” diye soramadan edemiyor insan.

Sevişirken, sevilirken, yürürken ve hatta uyurken bile kırılacak kadar narin, fakat sevdiği adama “siktir git” diyebilecek kadar yürekli bir şair…
Yaşanmışlardan ders çıkaran ve bunu edebi bir kılıç olarak kullanan Umay Umay; yarım yüzü, iki tane kalbinin* parçalanma şeklini; acılarına duyduğu sevgiyi ve pes edişi; boş vermişliği ile yüzleştiriyor okuyucularını sözcüklerde.

Popüler kültürün girdabına kapılmayan Gedikoğlu; birçok şarkının yanı sıra kitaplarında da oldukça cesurdur.

Bakışlarıyla dahi baktığı yerde cehennem azabını hissettirebilen; hıçkıra hıçkıra, gizli gizli ve çoğu zaman hüngür hüngür ağlatan sanatçı; aslında onun acısı karşısında ne kadar da aciz olduğumuzu hissettiriyor.

Şiir kitaplarında, ya da deneme yazılarında kalbinize uzun tırnakları ile dokunmayı başarabilen ender yazarlardan birisidir Umay Umay. Her okunuşta derin bir iç çektirir, düşündürtür, etkisi altına alır.

Kitapları adeta namlusuna mermi sürülmüş silahlar gibi; patlamak için açıp okumanızı bekleyen. Birkaç cümle sonrasında vurulmanız, can havliyle okumaya devam etmeniz olasıdır. Ölümün kıyılarında geziniyorsanız bu kitabın çelme takacağını bilmeniz gerekiyor.

Umay Umay’ın sözüne kulak verin, göğsünüzü sıkı sıkı kapatın; rüzgar yiyen yaralarınız yeniden açılmasın. Sağlıcakla…

0 Puan

Benzer gönderiler

Kitaplar 12 May

Özge Dirik'in Vasiyeti Üzerine Basılan Kitabı: Nokta Durağı

2 Puan 0 Yorum
Bizim Önerilerimiz

Grand Theft Auto 5'nun ücretsiz olduğu bu günlerde GTA 5 hileleri ile oyunda neler yapıyorsunuz neler. Kripto para ile ilgileniyorsanız Bitcoin yorum topluluğunda çok tartışma dönüyor. Canınız sıkıldıysa şuradaki ilginç bilgiler göz atmaya değer.

Kitaplar 13 May

Müntehir Şair: Kaan İnce

1 Puan 1 Yorum
Kitaplar 13 May

İntihar Eden Türk Şairler

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 13 May

Dünyayla Yaralı Şair: Arkadaş Z. Özger

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 15 May

Kanat Güner - Eroin Güncesi

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 16 May

Tutunamıyoruz: Oğuz Atay

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 16 May

Bülbülü Öldürmek-Harper Lee

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 17 May

Bir İdam Mahkumunun Son Günü-Victor Hugo (İnceleme)

0 Puan 0 Yorum