Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kitaplar 12 May

Özge Dirik'in Vasiyeti Üzerine Basılan Kitabı: Nokta Durağı

Özge Dirik, bir şiir şehidi. Adını ilk duyduğumda birçok kişi gibi ben de kadın olduğunu düşünmüştüm. Fakat Özge en iyi erkek şairlerimizden birisi. Gazetelerde yayınlanan habere göre 26 yaşında, henüz evliliğinin 1. Yılında oturduğu apartmanın 10. Katında; belki de defalarca sakinleşmek istediği camdan atlayarak hayatına son verdi. Polislerin yaptığı incelemelerin sonucunda kapıda zorlama ve boğuşma izine rastlamamış olsa da; asıl hengame sevgili Özge'nin içindeydi.

Göz önünde olmayı sevmeyen, şiirlerine her daim küçük harflerle başlayan Özge Dirik, vasiyet olarak bıraktığı mektubunda belirttiği şiirlerin sırasıyla kitaplaştırılmasını ve bir nüshasının da mezarına gömülmesini istemişti. Babasının açıklamasına göre hukuksal nedenlerden ötürü yıllar sonra; verilen uzun uğraşlar sonucunda kitabı basıldı, bir nüshası da mezarına gömüldü.

Gazete haberlerine ve komşularının söylediklerine göre gayet mutlu bir evliliği vardı Özge’nin. İnsanlardan mümkün mertebe uzak, kendi içinde ayrı bir dünyaya sahip olan Özge, ikincil ruhu ile pisuvarda buluşan bir şairdi.
Babasının çabası sonucunda basılan kitap, Özgen’in babasıyla görüşmediğini öğrendiğimde beni bir hayli üzmüştü. Babası ve Özge konuşmuyordu, üstelik ölümünden bir süre öncesine kadar da davalılardı.

Özge’nin yalnızca şiirleri değil, aynı zamanda ardında soru işaretleri de yanıtsız kaldı. Babasının açıklamalarının Deniz Dirik’i (Özgen’nin eşi) suçlaması, Deniz Dirik’in Özge’nin kredi çektiğini ve paranın nerede olduğunu bilmediğini söylemesi gibi birçok yanıtsız soru, çelişkili durumlar mevcut.

Yine de Özge’nin içinde yaşadıklarından kimsenin haberinin olması, beklenmedik bir zamanda intihar etmesi; belki de en ağırıydı. Önce antidepresan içip, sorasında camdan atlayan Özge; göğsünde ‘’Kendimi mutlu hissediyorum. Ölüme gidiyorum.’’ Yazılı bir not taşıyordu.

Zorlu bir askerlik döneminin 3 ay sonrasında hayatına son veren Özge, oyalanmak için bir kitap yazmaya başlamıştı. 21.08.2004 tarihinde arkadaşına gönderdiği e-postada “bi de sanırım bi kitap dosyası hazırlamaya başladım. ‹nokta durağı› isminde. hiçbi şey yapamıyor olmaktan sahip olduğum her şeye küfretmeye başladım. daha fazla saçmalamam için bi şeyler yapıp kendimi kandırmalıyım.” Diyen Özge; kendini kandıramamış olacak ki, 6 gün sonra aramızdan çekildi.

Şairin ölmeden önce ardında bıraktığı şu dizeler; aslında beklenmedik bir intihar olmadığını da fısıldıyor bizlere “ ve / gömdüler beni / öldürdükleri gibi / özenle.” Daha öncesinde de intihar teşebbüsünde bulunduğu söylenen Özge, çevresi tarafından mutlu görünen ve iyi bir evliliğe – işe sahiptir. Peki, Özge’yi bu beklenilmedik (!) sona iten ne oldu? Yazının başlarında yer verdiğim gibi; belki de Özge’nin hayatındaki kör düğüm, şiir yazacak kadar üzen annesinin vefatıdır. Tükenmişliğin, inançsızlığın baş döndürücü girdabından seslenen Dirik, “Tanrı ile en çok annem öldüğünde tanışmak istedim…” diyerek belki de haber vermişti bizlere.

2 Puan

Benzer gönderiler

Kitaplar 29 May

Epik Tiyatro Bağlamında “Cesaret Ana ve Çocukları” İncelemesi

Bertolt Brecht tam adıyla Eugen Berthold Friedrich Brecht, yirminci yüzyılda yükselişe geçen Epik Tiyatro ile özdeşleşmiş Alman bir yazardır. Brecht “Epik Tiyatro” ile okuyucusuna eleştirel bir bakış açısı kazandırarak değiştirilemeyecek gibi görünenin değişebileceğini, aşılamayacak engellerin aşılabileceğini göstermeyi amaçlamıştır. Epik Tiyatro’n

32 Puan 10Yorum
Kitaplar 27 May

Sigmund Freud Bağlamında Franz Kafka “Dönüşüm” İncelemesi

Psikanalitik Kuram’ın yazarı Sigmund Freud, bireyin çocukluk döneminde yaşadığı sorunların yetişkinlik evresinde birçok probleme yol açtığını ifade eder. Pozitivist bakış açısıyla, Franz Kafka’nın el yazması yazılarından, günlüklerinden, mektuplarından anlaşılana göre babasıyla devamlı olarak bir çatışma halinde olduğu aşikardır. Yakın arkadaşı Max

26 Puan 4Yorum
Kitaplar 16 Tem

Edebiyat Dünyasının Paylaşılamayan Kadını: Tomris Uyar

Tomris Uyar kimdir? Tomris Uyar (asıl adı Rana Tomris Gedik), Türk öykü yazarı, gazeteci ve çevirmendir. 1941 yılında İstanbul’da doğmuş ve avukat olan anne ve babadan dünyaya gelmiştir. 1960 yılının ortalarına kadar öyküler, çeviriler, günlükler ve edebi eleştiriler yayınlamıştır. 1963 yılında Gazetecilik bölümünden mezun olmuş ve yazar ve çevirme

2 Puan 0Yorum