Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kitaplar 13 May

Müntehir Şair: Kaan İnce

1992, Kadıköy / Ümit oteli, Saat 05 suları…

2 Şubat 1970 tarihinde Ankara’da başlayan hayatına Ağustos 1992 yılında üç nokta koyan İnce, aynı zamanda o gün çok istediği kitabına kavuşmuştu.
Kadıköy’de bir otel odasından atlayarak intihar ettiğinde henüz 22 yaşında olan Kaan İnce, şiir yazıyordu ve basıma hazırladığı bir kitap dosyası vardı. Yaşamın kederli renkleri eline yüzüne bulaşan genç şair, arınmak için çok çabalasa da; dünyanın tüm arka bahçelerini* gördükten sonra hayatına son verdi.

Dik durmak için elinden geleni yapan fakat hayatını sırtında bir kambur gibi taşıyan İnce, çeşitli dergilerde yayımladığı şiirlerini kitaplaştırmak için İstanbul’a gelmişti. Otel odasında heyecanlı bir bekleyiş içerisinde olan şair, belki de tek yönlü biletine kavuşmak için sabırsızlanıyordu.

Sabaha karşı 5 sularında çalan telefonuyla kitabının basım için onaylandığını öğrendi. Gizdüşüm adlı kitap dosyasını bir yayınevine teslim etti ve 11 Ağustos sabahı çıktığı pencereden gülümseyerek aramızdan çekildi. Otelin 4. Katında, denize bakan bir oda tutan Kaan, aslında intihar komandosu gibi hazırlamış kendisini bu ana. Sabaha karşı kendisini boşluğa bırakan şair, tüm insani iç güdülerine rağmen korunma iç güdüsünden uzaklaşarak; sırt üstü atlamış. Sırtüstü atlayan Kaan’ın bedeni olması gereken yerden çok daha uzak bir alana düştü. Çünkü Kaan, sırt üstü atlamakla kalmayıp; aynı zamanda sıçrayarak atlamıştır. Tıpkı penceresinden denize atlar gibi atlayan Kaan, atladığı denizin kıyısında da boğulmuştur.

Geride yalnızca ona ait şiirler, birkaç tane fotoğraf ve yaşanmışlıklar bıraktı.
Şairin hayatına ışık tutan şiirlerden birisi olan “Yaşama Sebebi” intiharına bambaşka bir anlam katan unsurlardan birisi.

Yaşından ötürü zamansız bir ölüm olduğunu düşünsek de, esasında zamansız ölüm yoktur; erken ölüm vardır. Ölümle gençlik baharında kovalamaç oynadığımızda; bazen ölüm yakalar bizi, bazen de biz ölümü. Kaan ölümü yakalayanlardan mıydı, yoksa ölüm tarafından yakalananlardan mı bilemiyorum.

Hayatın varoluşsal sancıları, yaşamaya değer olup olmamasını bir kenara bırakırsak; sırtımızda kambur gibi taşıdığımız aşikardır. Kamburunun altında ezilen Kaan, şiirlerinde çocuksu serzenişlerde bulunsa da; bir ihtiyar kadar ölüme yakın.
İntihar edeceğinin sinyallerini tıpkı Özge Dirik gibi şiirlerinde ölüm teması işleyerek veren Kaan İnce, bütün duygularını son ses yaşayan fakat hayata bir türlü dahil olamayanlar arasında kendine yer buldu.

1 Puan
 • 15 May 15 May

  Hepimizin kaygıları var hayatta. Yaşamak istedikleri, yaşamamak istedikleri… Yaşayamama ihtimalleri. Tüketim çağı diye boşuna demiyoruz ya. Tüketiyoruz; hayatları tüketiyoruz, kendimizi tüketiyoruz. Var olmak adına çabalanıp endişeye düştüğümüz her dakika yok oluyoruz. Bazen gözümüzün önünde duran şeyleri bile arıyoruz. Ben buradayım diye bağıran kendimizi bile. Beklentilerimizi kaygılarımızla yoğurup asıl isteklerimizden uzaklaşıyoruz. İşte bu noktada kendi bağırışıma kulak vermeme sebep olan biriyle tanıştım yakın bir zamanda; Kaan İnce. Kendinden uzaklaşmamış, isteklerini çok iyi bilmiş Kaan İnce. Bu yüzden hayattan uzaklaşmayı tercih etmiş, kendini tamamlayarak.
  1970 yılında doğdu Kaan, 1986 yılında yeşermeye başlayacak şiir tohumlarıyla beraber. Üniversiteye hazırlanırken Türkçe öğretmeni sayesinde içinde hali hazırda bulunan edebiyat tohumlarını sulamayı başladı. Kim bilebilirdi ki o tohumların dilek ağacına dönüşeceğini. Ve yapraklarında tek bir dilek: Kitabının yayımlanması. Ve Kaan huzurla ilişecekti o görkemli ağacın köküne; gerçekleşen dileği dünyada, kendisi ağacın toprağında kalacaktı.

  “usulca giderim güneş gibi batı yakasından bu kentin, zaman kıskacı altı köşeli”- KA N, İzlek Yayınları

  Kitabını bastırmak için İstanbul’a gelmişti İnce, içindeki durmadan büyüyen ağacı durduramıyordu. Ümit Oteli’ne gelmişti Kaan. Bir haber bekliyordu, özgürlüğüne ve içindeki ağacın dibini son kez sulamasına kalan zaman bir haber uzaklıktaydı. Gelmişti beklenen haber, yayımlanıyordu Kaan’ın kitabı. O hissettiği huzura benzer bir huzur daha önce hissettim mi diye soruyorum kendime. Yanıtım kesin, hissetmiş olamam. İçindeki ağacın son nefesinin bütün nefeslere nazaran daha kuvvetli ve hayat dolu olduğunu sadece tahmin edebilirim. Ölümün hayat dolu yanını…

  Kaan tek isteğine ulaşmıştı, yayımlanıyordu yazısı. Onu bu hayata bağlayan bir şey yoktu artık. Ümit Oteli sessiz duvarlarla izliyordu onu. Bir yaprak kadar hafif şekilde bıraktı adağı kendini İnce. İsteğinin olduğu yapraklar havada süzülürken, ağaç kökleri ile yerde nefessiz yatıyordu.

  “Yarım kalmış acılar denizi pencereme konardı geceyle, savrulurdum. Gözyaşı kokusuyla dolu bir kuğu, zamanın sonuna kalkan, sürgünümdü; göz mavisi duman, sessizliğim. Aktım ölü denizkızıyla gökkuşağı saklı mektubun içine, pulumuz rüzgar oldu, postamız güvercin.”-Gizdüşüm

  Kaan İnce’yle tanışınca düşündüm hayatımı, Kaan istediği için kitabını yayımlamak istemişti. Kaan, içerisinde olanları saklamamak için yazmayı istemişti. Kaç kişiye ulaşacak, kaç kişi beğenecek diye değil. O, kurumuş kökleri ile yerde cansız yatıyorken bir yerde onun kitabı yayımlanıyordu ya, hayatın ücra bir yerinde de olsa -toz tutmuş bir kütüphanede, hiç açılmayan bir koltuğun altında- var olacaktı. İşte önemli olan nokta buydu. Kaan İnce, var olmak istemişti; kaç kişinin hayatında var olacağının önemi yoktu.

  -Zehra Demirsan

  0asdasdsa 0 Puan

  Benzer gönderiler

  Kitaplar 12 May

  Özge Dirik'in Vasiyeti Üzerine Basılan Kitabı: Nokta Durağı

  2 Puan 0 Yorum
  Bizim Önerilerimiz

  Grand Theft Auto 5'nun ücretsiz olduğu bu günlerde GTA 5 hileleri ile oyunda neler yapıyorsunuz neler. Kripto para ile ilgileniyorsanız Bitcoin yorum topluluğunda çok tartışma dönüyor. Canınız sıkıldıysa şuradaki ilginç bilgiler göz atmaya değer.

  Kitaplar 13 May

  İntihar Eden Türk Şairler

  0 Puan 0 Yorum
  Kitaplar 13 May

  Dünyayla Yaralı Şair: Arkadaş Z. Özger

  0 Puan 0 Yorum
  Kitaplar 14 May

  Türk Edebiyatının Deli Kanı: Umay Umay

  0 Puan 0 Yorum
  Kitaplar 15 May

  Kanat Güner - Eroin Güncesi

  0 Puan 0 Yorum
  Kitaplar 16 May

  Tutunamıyoruz: Oğuz Atay

  0 Puan 0 Yorum
  Kitaplar 16 May

  Bülbülü Öldürmek-Harper Lee

  0 Puan 0 Yorum
  Kitaplar 18 May

  Kürk Mantolu Madonna- Sabahattin Ali (Kitap İncelemesi)

  1 Puan 0 Yorum