Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kitaplar 18 May

Kürk Mantolu Madonna- Sabahattin Ali (Kitap İncelemesi)

Sabahattin Ali’nin en popüler romanlarından biri olan Kürk Mantolu Madonna, tüm zamanların en fazla satılan romanları arasında yer almaktadır. İlk olarak 18 Aralık tarihinde Hakikat dergisinde yayımlanmıştır.

Kitabın Konusu

Kitapta, tüm hayatını başkalarının istediği gibi yaşayan ve yaşamından hiç de hoşnut olmayan bir adamın yaşamının tek bir anıyla nasıl değiştiği konu ediliyor. Roman kahramanının yurtdışındaki bir sanat galerisinde gördüğü bir portreye duyduğu takıntı derecesindeki hayranlık ve ilerleyen dönemlerde portrede yer alan kadınla karşılaşması anlatılıyor.

Kitabın Özeti

Romanın başkahramanı Raif Efendi içine kapanık sessiz ve neredeyse gölge gibi yaşayan bir adamdır. Çalıştığı iş yerinde neredeyse bütün gün hiç konuşmayan ancak, verilen işleri büyük bir titizlikle yapan Raif Efendi, aynı iş yerinde çalışan Rasim’in dikkatini çeker. Boş zamanlarında çekmecesindeki bir kitabı okuyarak geçiren Raif Efendinin nasıl birisi olduğu konusunda Rasim büyük bir merak içerisindedir. Raif Efendinin işe gelmediği bir gün mutlaka yetişmesi gereken bir Almanca çeviri metnini Raif Efendinin evine götürür ve gerçeğe gözleriyle şahit olur.

Evde karısı tarafından hiç sevilmeyen ve evinde saygı görmeyen adamın mutsuzluk sebebi ortadadır artık. İlerleyen günlerde çok hastalanarak yatağa düşen Raif efendiyi hiç yalnız bırakmayan Rasim, onun büyük sırrını da öğrenir. Raif Efendi Rasim’den ofisteki çekmecede bulunan eşyalarını getirmesini ve çekmecedeki kara kaplı defteri yakarak ortadan kaldırmasını rica eder. Rasim defteri yakma sözü verse de defteri önce okumayı kararlaştırır.
Defterdeki bilgilere göre Raif efendinin babası bir sabun fabrikasının sahibidir. Raif’i sabun işini daha iyi öğrenebilmesi için Almanya’ya yollar. Gençliğinde de içine kapanık biri olan Raif, sürekli resim sergileri ve sanat dünyasına ait aktiviteleri takip eder. Yine bir resim sergisini gezerken Kürk mantolu Madonna tablosunu görür ve büyük bir hayranlık duyar. Daha sonra resimdeki kadına tesadüfen bir sokakta rastlayan Raif, kadını takip eder ve bir gece kulübünde keman çalıp şarkı söylediğini görür. Şarkının bitiminde kadını masasına davet eder ve tanışırlar.

Sonraki günler adı Maria Puder olan kadınla zaman geçirmeye başlayan Raif Efendi kadına âşık olur. İlerleyen günlerde Raif efendinin sevgisinden ve samimi davranışlarından etkilene kadında âşık olduğunu itiraf eder. Ancak ilerleyen günlerde Raif Efendinin babası ölür ve işin başına dönmesi gerektiğine dair bir telgraf alır. Giderken Maria’ya işleri düzeltince onu da yanına alacağı sözünü vererek Almanya’dan ayrılır.

Bir süre mektuplaşsalar da Maria’nın mektupları birden kesilir. Mektupların kesilmesinin üzerinden on yıl geçtikten sonra, Raif Efendi Almanya’dan tanıdığı iki kişiyle sokakta karşılaşır. Berlin’de bir pansiyon işleten Frau von Tiedemann, Maria’nın kendisinden hamile olduğunu ve doğum sırasında öldüğünü anlatır. Hatta yanındaki kız çocuğu da Maria’nın kızıdır. Raif Efendi yaşadığı büyük trajedinin acısıyla kahrolurken, Alman kadın kız çocuğuyla birlikte Bağdat’a giden bir trene biner ve Raif Efendiyi ölümüne dek sarsacak bir acıyla yalnız bırakır.

1 Puan

Benzer gönderiler

Kitaplar 17 May

Bir İdam Mahkumunun Son Günü-Victor Hugo (İnceleme)

0 Puan 0 Yorum
Bizim Önerilerimiz

Grand Theft Auto 5'nun ücretsiz olduğu bu günlerde GTA 5 hileleri ile oyunda neler yapıyorsunuz neler. Kripto para ile ilgileniyorsanız Bitcoin yorum topluluğunda çok tartışma dönüyor. Canınız sıkıldıysa şuradaki ilginç bilgiler göz atmaya değer.

Kitaplar 17 May

Kırmızı Pazartesi-Gabriel Garcia Marquez

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 18 May

Bizim Büyük Çaresizliğimiz- Barış Bıçakçı

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 16 May

Tutunamıyoruz: Oğuz Atay

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 16 May

Bülbülü Öldürmek-Harper Lee

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 15 May

Kanat Güner - Eroin Güncesi

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 12 May

Özge Dirik'in Vasiyeti Üzerine Basılan Kitabı: Nokta Durağı

2 Puan 0 Yorum
Kitaplar 13 May

Müntehir Şair: Kaan İnce

1 Puan 1 Yorum