Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kitaplar 13 May

İntihar Eden Türk Şairler

Dünya genelinde edebi kişiliğe sahip olan kişilerin intihar etmesi, esasında pek de şaşırtıcı bir durum değil. Edebiyatın büyüsünden midir, yoksa varoluş sancısından mıdır bilemiyorum fakat Türk yazarlar dahil birçok yazar kalemlerinin mürekkebinde boğuldu.
İntihara yol açan ıstıraplar genellikle şiddetlidir. Üstelik bu acıyı yatıştırabilecek bir morfin de yoktur. İntihar eden kişilerin ardından genellikle bilinmezlik / endişe ve sesi bastırılamayan bir vicdan kalır.

Albert Camus’a göre ciddi ve hakiki olan tek felsefi sorun intihardır, intihar bulaşıcıdır.

Nilgün Marmara

Ruhu dünyayla yaralı olan şairler arasında yer alan Nilgün Marmara, 29 yaşındayken; o zamanların şair ve yazarlarının toplandığı mekan olan Kızıltoprak’taki evinin penceresinden kendini boşluğa bıraktı. Ece Ayhan’ın deyişiyle dünyayla yaralı olan şair; son anına kadar çevresi ve eşi dahil kimseye yazdıklarını göstermemişti.

Sylvia Plath üzerine yaptığı incelemeler ile intiharı Sylvia’ya benzetildi. Diğer yazarlardan farklı olarak; yazdığı kimseler tarafından bilinmeyen Marmara’nın aynı zamanda bir günlüğü vardı. İntihar sonrasında ortadan kaybolan bu günlük, zamanında büyük tartışmalara ve cinayet iddialarına neden oldu.

Ölümünden çok kısa bir süre öncesinde eşine verdiği şiirler ve diğer metinler; ölümünün hemen ardından iki ayrı kitap olarak yayınlandı. Ölümünün ardından eşinin yaptığı açıklamalara göre; Marmara intiharından kısa bir süre önce “istersen daktiloya çekilmiş şiirlerimi bastırabilirsin” demiş. Bunun ardından kitabı yazar çevresi ve eşinin öncülüğünde basıma hazırlanmış ve yayımlanmış.

Uçurumlarda açıp, uçurumlarda solan çiçek: İlhami Çiçek

Örselenmiş bir çocukluk yaşayan İlhami Çiçek, yazmanın büyüsüne kapılan bir başka şairimizdir. Edebiyat öğretmenliği yapan Çiçek, tıpkı Kaan İnce’nin de yaptığı gibi kitabının yayımlanmasının ardından intihar etti.

“ bu hüznûn
mesnevisi yazılmadı,
gürbüz tarhlar öldü ”

Dizelerini sevenlerine miras bırakan şairin ardından ailesi ve arkadaş çevresi; özel olarak sessiz kalmayı tercih etti. Zira genç şairi ailesi ve yakınları dahi anlamamıştı. Şiirlerinde bolca ölüm temasını işleyen Çiçek, Tokat’ta askerlik yaptığı karakolun penceresinden atlayarak intihar etti. Fakat İlhami’nin bu yitişi intihar değildi. Şairi intihara götüren cinnettir, intihar değil

Öğretmenlik yıllarında da edebiyata görünmez bir çelik halatla bağlı olan Çiçek, ortağı olduğu derginin ilerleyebilmesi için karısının bileziklerini satmayı bile göze almıştı. Edebiyat onun için her şeydi. Şiirleri ile anlatmak istediğinin bir benzerini de ölümü ile anlatmıştır. İlhami, Türk edebiyat tarihinin uçurumlarda açıp, uçurumlarda solan çiçeğidir.

Yenik Zaferlerin Çocuğu: Zafer Ekin Karabay

Gözleri dalıp hep bir yerlere giden, en nihayetinde de hiç dönmeyen, el tutmaya karşı olan şair…. Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakultesinde araştırma görevlisi olan Zafer Ekin Karabay, "daha ne kadar dayanabilirdim, herkesin bir başkasının acısı pahasına mutlu olduğu yaşama?" sözlerinin ardından kendisini tavana asarak intihar etti.

İnadına yaşamak yerine, inadına bırakan ve mecburiyetlerden uzaklaşan Karabay, ardında sevgilisini ve sevenlerini bırakarak hayata veda etti. Örnek aldığı Nilgün Marmara’nın ardından giden Karabay; 27 yaşında vefat etti.

Özge Dirik

ODTÜ İktisat Bölümünden mezun olan Dirik, zorlu askerlik sürecinin ardından Akban’ta kredi kartları bölümünde işe başladı. 27 Ağustos 2004 tarihinde; dergiden arkadaşlarına Ezberlenen Cin Ayet başlıklı yazısını gönderdikten sonra; oturduğu evin camından atlayarak hayatına son verdi.

İntiharından sonra (yaklaşık 1.5 yıl) vasiyeti bulundu. Vasiyette kitaplaştırılmasını istediği şiirlerin ismi yazılıydı. Ölümünden 6 gün önce Vedat Kamer’e gönderdiği e-postada Nokta Durağı adında bir kitap dosyası hazırlamaya başladığını belirten Özge, 2014 yılında çok istediği kitabına kavuştu.

0 Puan

Benzer gönderiler

Kitaplar 27 May

Sigmund Freud Bağlamında Franz Kafka “Dönüşüm” İncelemesi

Psikanalitik Kuram’ın yazarı Sigmund Freud, bireyin çocukluk döneminde yaşadığı sorunların yetişkinlik evresinde birçok probleme yol açtığını ifade eder. Pozitivist bakış açısıyla, Franz Kafka’nın el yazması yazılarından, günlüklerinden, mektuplarından anlaşılana göre babasıyla devamlı olarak bir çatışma halinde olduğu aşikardır. Yakın arkadaşı Max

26 Puan 4Yorum
Kitaplar 29 May

Epik Tiyatro Bağlamında “Cesaret Ana ve Çocukları” İncelemesi

Bertolt Brecht tam adıyla Eugen Berthold Friedrich Brecht, yirminci yüzyılda yükselişe geçen Epik Tiyatro ile özdeşleşmiş Alman bir yazardır. Brecht “Epik Tiyatro” ile okuyucusuna eleştirel bir bakış açısı kazandırarak değiştirilemeyecek gibi görünenin değişebileceğini, aşılamayacak engellerin aşılabileceğini göstermeyi amaçlamıştır. Epik Tiyatro’n

32 Puan 10Yorum
Kitaplar 16 Tem

Edebiyat Dünyasının Paylaşılamayan Kadını: Tomris Uyar

Tomris Uyar kimdir? Tomris Uyar (asıl adı Rana Tomris Gedik), Türk öykü yazarı, gazeteci ve çevirmendir. 1941 yılında İstanbul’da doğmuş ve avukat olan anne ve babadan dünyaya gelmiştir. 1960 yılının ortalarına kadar öyküler, çeviriler, günlükler ve edebi eleştiriler yayınlamıştır. 1963 yılında Gazetecilik bölümünden mezun olmuş ve yazar ve çevirme

2 Puan 0Yorum