Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kitaplar 13 May

Dünyayla Yaralı Şair: Arkadaş Z. Özger

Dünyayla yaralı* olan şairler arasında yer alan Arkadaş Zekai Özger, her ne kadar yaşadığı sıralarda çevresi ve edebiyat dünyası tarafından pek önemsenmemiş olsa da; son zamanlarda adını sıklıkla duyurmayı başardı. Genç yaşta ölen ya da iddialara göre öldürüldüğü öne sürülen Şair için öldüğü gün yayın evi kurulmuştur.

Şiirlerinde sık sık ölüm temasını kullanan şair; "gün ölümle başlatıyor hayatı" mısrasıyla da yüreklere inceden işlemeyi başarmış.

Dost, Yansıma, Papirüs, Kent 16, Soyut ve Forum dergilerinde şiirleri yayımlanan şair; henüz 17 yaşındayken Ömer Zafer Göktürk ile bir şiir dergisi yayımladı.
1971 yılında polis baskını esnasında işkence boyutunda dayağa maruz kalan şair; başına ağır darbeler aldı. Aradan geçen uzun sürenin ardından; 29 Nisan 1973 tarihinde; Ankara’da bir sokakta ağır yaralı şekilde bulundu. Beyin kanamasından ötürü hayatını kaybeden şairin arkadaşları, ölümünü yurt baskınında aldığı darbelerden ötürü gerçekleştiğini iddia etti.

Aramızdan erken ayrılmasının nedeni ile, Sakalsız bir oğlanın tragedyası ismini verdiği kitabını yayınlayamadı. Ölümünün ardından Tekin Sönmez, şiirler adı ile tüm şiirlerini bir kitapta topladı. Şiirlerinde cinsellik ve ölüm temalarını sıklıkla işleyen yazar; nüfus kayıtlarında olan Zekai ismine ek olarak Arkadaş ismini sonradan koymuştur. Murathan Mungan’ın şiirlerine benzer olan şiirlerinde; öfkeden, kinden ve propogandadan uzak bir şekilde devrime olan inancını yansıtmıştır.

Kısacık ömrüne yüz yılların acılarını sığdıran şair; hala yaşıyor olsaydı hiç şüphesiz Türk Edebiyatının en önemli isimlerinden birisi olurdu.
Fakat zamanın edebiyat camiası tarafından kıymeti bilinmeyen, hakkı verilmeyen şair; aynı zamanda LGBT mücadelesinde de yeterince sahiplenilmemiştir.

0 Puan

Benzer gönderiler

Kitaplar 27 May

Sigmund Freud Bağlamında Franz Kafka “Dönüşüm” İncelemesi

Psikanalitik Kuram’ın yazarı Sigmund Freud, bireyin çocukluk döneminde yaşadığı sorunların yetişkinlik evresinde birçok probleme yol açtığını ifade eder. Pozitivist bakış açısıyla, Franz Kafka’nın el yazması yazılarından, günlüklerinden, mektuplarından anlaşılana göre babasıyla devamlı olarak bir çatışma halinde olduğu aşikardır. Yakın arkadaşı Max

26 Puan 4Yorum
Kitaplar 29 May

Epik Tiyatro Bağlamında “Cesaret Ana ve Çocukları” İncelemesi

Bertolt Brecht tam adıyla Eugen Berthold Friedrich Brecht, yirminci yüzyılda yükselişe geçen Epik Tiyatro ile özdeşleşmiş Alman bir yazardır. Brecht “Epik Tiyatro” ile okuyucusuna eleştirel bir bakış açısı kazandırarak değiştirilemeyecek gibi görünenin değişebileceğini, aşılamayacak engellerin aşılabileceğini göstermeyi amaçlamıştır. Epik Tiyatro’n

32 Puan 10Yorum
Kitaplar 16 Tem

Edebiyat Dünyasının Paylaşılamayan Kadını: Tomris Uyar

Tomris Uyar kimdir? Tomris Uyar (asıl adı Rana Tomris Gedik), Türk öykü yazarı, gazeteci ve çevirmendir. 1941 yılında İstanbul’da doğmuş ve avukat olan anne ve babadan dünyaya gelmiştir. 1960 yılının ortalarına kadar öyküler, çeviriler, günlükler ve edebi eleştiriler yayınlamıştır. 1963 yılında Gazetecilik bölümünden mezun olmuş ve yazar ve çevirme

2 Puan 0Yorum