Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kitaplar 13 May

Dünyayla Yaralı Şair: Arkadaş Z. Özger

Dünyayla yaralı* olan şairler arasında yer alan Arkadaş Zekai Özger, her ne kadar yaşadığı sıralarda çevresi ve edebiyat dünyası tarafından pek önemsenmemiş olsa da; son zamanlarda adını sıklıkla duyurmayı başardı. Genç yaşta ölen ya da iddialara göre öldürüldüğü öne sürülen Şair için öldüğü gün yayın evi kurulmuştur.

Şiirlerinde sık sık ölüm temasını kullanan şair; "gün ölümle başlatıyor hayatı" mısrasıyla da yüreklere inceden işlemeyi başarmış.

Dost, Yansıma, Papirüs, Kent 16, Soyut ve Forum dergilerinde şiirleri yayımlanan şair; henüz 17 yaşındayken Ömer Zafer Göktürk ile bir şiir dergisi yayımladı.
1971 yılında polis baskını esnasında işkence boyutunda dayağa maruz kalan şair; başına ağır darbeler aldı. Aradan geçen uzun sürenin ardından; 29 Nisan 1973 tarihinde; Ankara’da bir sokakta ağır yaralı şekilde bulundu. Beyin kanamasından ötürü hayatını kaybeden şairin arkadaşları, ölümünü yurt baskınında aldığı darbelerden ötürü gerçekleştiğini iddia etti.

Aramızdan erken ayrılmasının nedeni ile, Sakalsız bir oğlanın tragedyası ismini verdiği kitabını yayınlayamadı. Ölümünün ardından Tekin Sönmez, şiirler adı ile tüm şiirlerini bir kitapta topladı. Şiirlerinde cinsellik ve ölüm temalarını sıklıkla işleyen yazar; nüfus kayıtlarında olan Zekai ismine ek olarak Arkadaş ismini sonradan koymuştur. Murathan Mungan’ın şiirlerine benzer olan şiirlerinde; öfkeden, kinden ve propogandadan uzak bir şekilde devrime olan inancını yansıtmıştır.

Kısacık ömrüne yüz yılların acılarını sığdıran şair; hala yaşıyor olsaydı hiç şüphesiz Türk Edebiyatının en önemli isimlerinden birisi olurdu.
Fakat zamanın edebiyat camiası tarafından kıymeti bilinmeyen, hakkı verilmeyen şair; aynı zamanda LGBT mücadelesinde de yeterince sahiplenilmemiştir.

0 Puan

Benzer gönderiler

Kitaplar 12 May

Özge Dirik'in Vasiyeti Üzerine Basılan Kitabı: Nokta Durağı

2 Puan 0 Yorum
Bizim Önerilerimiz

Grand Theft Auto 5'nun ücretsiz olduğu bu günlerde GTA 5 hileleri ile oyunda neler yapıyorsunuz neler. Kripto para ile ilgileniyorsanız Bitcoin yorum topluluğunda çok tartışma dönüyor. Canınız sıkıldıysa şuradaki ilginç bilgiler göz atmaya değer.

Kitaplar 13 May

Müntehir Şair: Kaan İnce

1 Puan 1 Yorum
Kitaplar 13 May

İntihar Eden Türk Şairler

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 14 May

Türk Edebiyatının Deli Kanı: Umay Umay

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 15 May

Kanat Güner - Eroin Güncesi

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 16 May

Tutunamıyoruz: Oğuz Atay

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 16 May

Bülbülü Öldürmek-Harper Lee

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 17 May

Bir İdam Mahkumunun Son Günü-Victor Hugo (İnceleme)

0 Puan 0 Yorum