Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kitaplar 16 May

Bülbülü Öldürmek-Harper Lee

Bülbülü Öldürmek Romanı içerisinde İngiltere’den Güney Amerika’ya göçen Atticon kendisinden 15 yaş küçük olan bir kadınla evlenir. Jem ve Scoud adında iki çocukları olur. Scoud’un doğması ardından 2 yıl sonra annesi ölür. Scoud annesi vefat ettiğinde çok küçük olduğu için bu durumdan etkilenmez ancak Jem annesi öldüğünde 6 yaşında olduğu için annesinin yokluğu onu derinden etkiler.

Roman küçük çocuk olan Scoud ağzından anlatılmıştır. Romanın birinci bölümünde kedi ailesinin nereden geldiklerini ve genel özelliklerini anlatmaktadır. Bu bölümde bulundukları kasabayı ve kasabanın ilginç detaylarını anlatır. İlginç Radley ailesinin Boo isminde çocuklarının kayboluşu ve bu olay ardından hiç evden çıkmamaları detaylarını verir. Bu nedenle de Radley’lerin evi çocukların gözünde bir hayalet ev olmuştur. Romanın ikinci bölümünde kasabanın sosyal yaşantıları ve siyasi durumu anlatılır. Kitabın dördüncü bölümünde ise kasabada yaşayan halkın gelenek ve görenekleri anlatır.

Amerika iç savaşı ardından kasabada toplumsal açıdan meydana gelen değişiklikler Bülbülü Öldürmek romanı içerisinde çıplak bir gözle işlenmiş. Maycomb kasabasındaki dayanışma duygusu, gelenekleri görenekleri, dinsel yapısı, siyasal yapıcı ve benzeri birçok davranışları anlatılmaktadır. Yazar romanında kendi felsefi görüşlerini ve fikirlerini Attikon’a söyletmektedir. Jim’e bir gün şöyle söyler: “Arka bahçedeki tenekeleri vurmanızı yeğlerim, ama kuşların peşine de düşeceğinizi biliyorum. İstediğiniz kadar karga vurun ama unutmayın ki bülbülü öldürmek günahtır..”

Yazar felsefi düşüncelerini romanı içerisinde cesareti tanımlayarak da yapmış. Cesareti tanımlarken yine Atticon ağzından konuşmuş. “Cesaretin eli tabancalı bir adam olduğunu sanmanı istemem. Mertlik baştan bitik olduğunu bilip de çabalamak, olacakları göğüsleyebilmektedir. “ sözleriyle cesareti tanımlamıştır. Kitap içerisinde aynı zamanda yazar dile yakın olan çocukluk aşkına da yer vermiştir.

Aşkını özlem ve alışkanlıklardan ibaret olacak bir şekilde yansıtmıştır. Yine çocukluk aşkına yer verdiği bölümde kasabada taşraların yoksulluğunu ve çalışan işçilerin yaptıkları grevleri de anlatmaktadır. Kasabadaki insanlar birbirlerine çok benzemektedirler. Bunun sebebi de kasaba dışında olan başka birisiyle kasabalıların evlenmiyor oluşları ve evlenseler bile bunun çok nadir oluşudur. Romanın son kısmında ise roman başında anlatılan Radley ailesini kaybolan çocukları ortaya çıkar. Bu olay ardından romanda hiç beklenmeyen bir şekilde yeni bir kahraman daha olaylara dâhil olur.

Bülbülü Öldürmek kitap özeti son kısmında ise son derecede ilginç bir olayda Amerika ile Almanya arasında olan mukayesedir. Roman içerisinde yapılan kısıtlamaya göre Amerika’nın daha özgür bir ülke olduğundan bahsediliyor. Amerika’da hukuk sistemine göre her ne kadar bütün insanlar eşit olsa da fiili olarak zencilere eşit davranılmıyor. Amerika’da durum böyleyken Almanya’da da Yahudi olanlara baskılar ve zulümler ediliyor. Bu durumlar kitap içerisinde çocuk gözüyle ve dünyasıyla anlatılıyor.

Romanda Zaman

Bülbülü Öldürmek kitabı içerisinde iki senelik bir zaman dilimi anlatılır. Zamanda kronolojik bir sıra kullanırken geriye dönmeler de olmuştur.

Romanda Kahramanlar

Romanda başkahramanlar ilk başlarda Scound, Jem ve babaları Atticon’dur. Daha sonra olayların akışında Radley ailesinin kaybolan çocuğu Dill ortaya çıkmaktadır. Başkahramanlar dışında romanda geçen kişi sayısı 100’e yakındır.

0 Puan

Benzer gönderiler

Kitaplar 15 May

Kanat Güner - Eroin Güncesi

0 Puan 0 Yorum
Bizim Önerilerimiz

Grand Theft Auto 5'nun ücretsiz olduğu bu günlerde GTA 5 hileleri ile oyunda neler yapıyorsunuz neler. Kripto para ile ilgileniyorsanız Bitcoin yorum topluluğunda çok tartışma dönüyor. Canınız sıkıldıysa şuradaki ilginç bilgiler göz atmaya değer.

Kitaplar 16 May

Tutunamıyoruz: Oğuz Atay

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 17 May

Bir İdam Mahkumunun Son Günü-Victor Hugo (İnceleme)

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 17 May

Kırmızı Pazartesi-Gabriel Garcia Marquez

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 18 May

Kürk Mantolu Madonna- Sabahattin Ali (Kitap İncelemesi)

1 Puan 0 Yorum
Kitaplar 14 May

Türk Edebiyatının Deli Kanı: Umay Umay

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 18 May

Bizim Büyük Çaresizliğimiz- Barış Bıçakçı

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 12 May

Özge Dirik'in Vasiyeti Üzerine Basılan Kitabı: Nokta Durağı

2 Puan 0 Yorum