Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kitaplar 18 May

Bizim Büyük Çaresizliğimiz- Barış Bıçakçı

1966 Adana doğumlu olan Barış Bıçakçı tarafından yazılan roman 2004 yılında yayımlanmıştır. Kitap romanın başkahramanlarından biri olan Ender tarafından en iyi dostu Çetin’e yazılan 167 sayfalık bir mektuptan oluşmaktadır.

Kitabın Konusu

Kitapta, lise yıllarından beri dost olan ve hiçbir surette birbirlerinden ayrılmayan iki dostun yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Tam da hayal ettikleri gibi kendilerine ait bir yaşam kurduklarını düşündükleri anda ansızın yaşamlarına genç bir kızın girmesiyle yaşadıkları büyük çaresizlikler oldukça akıcı bir dille aktarılmış.

Kitabın Özeti

Erişkinliğe adım attıkları lise yıllarında dost olan Ender ve Çetin, gerek kafa yapısı gerekse hayat anlayışları bakımından birbirlerine oldukça yakın iki dosttur. Bir kel biri göbekli olan bu iki dost, yaşamın getirdiği şartlar sebebiyle tam da istedikleri gibi birlikte yaşamaya başlamışlardır. Hayat olağan akışında sürerken beklenmedik bir olay bu iki dostun yaşamını tam anlamıyla değiştirecek olayların yaşanmasına sebep olur. Çok yakın dostları olan Fikret’in ailesini bir trafik kazası sonrasında kaybetmesi ve eğitimi için Amerika’ya gitmek zorunda kalması yaşanacak olayların başlangıcıdır.

Fikret Amerika’ya giderken kız kardeşi Nihal’in en güvendiği iki dostu olan Ender ve Çetin’in yanında kalmasını rica eder. Sonrasında büyük çaresizliklerin başlamasıyla Ender ve Çetin’in yaşam dengesi bozulur. Kızdan yaşça daha büyük olan iki erkeğin yaşamları tamamen değişmiştir artık, Nihal evdeki yaşamı değiştirdiği gibi, iki arkadaşın duygusal dünyalarını da alt üst edecektir. Bir yandan ailesini kaybetmiş olan genç bir kıza hayatı yeniden sevdirme çabaları, bir yandan üçlünün birlikte meydana getirdikleri yeni yaşam alışkanlıkları ve genç kıza duyulan bıçak sırtı duyguları dengeleme çabaları.

Ender ve Çetin’in yaşamlarına aniden giren Nihal ilk başlarda onlara karşı soğuk ve kaba davransa da, ilerleyen günlerde yaşam daha da eğlenceli bir hale gelecek ve deyim yerindeyse pırıl pırıl akacaktır. Çevirmenlik yaptığı için bütün gününü evde geçiren Ender Nihal’le daha uzun zaman geçirmekte, Çetin ise iş dönüşünde Nihal’le ev işlerini ortaklaşa yaparak zaman geçirmektedir. Kimi zaman dışarda yenen yemekler ve eğlencelerle geçen günler iki dostun büyük çaresizlik hissettiği ana kadar sürer. İki ayrılmaz dostun her ikisi de nihale âşık olmuştur.

Büyük çaresizlikler acı, sorgulama ve yüzleşmelerle geçen günler başka bir büyük çaresizliğe doğru yol alınan günlerdir aslında. Ender ve Çetin için duygusal kırılmalar sürerken Nihal başka bir adama âşık olmuştur. Kitabın ilerleyen bölümlerinde roman kahramanlarının yaşadığı duygusal gelgitler anlatılırken, Nihal’in üniversiteden mezun olması ve abisinin yanına Amerika’ya taşınması ile her şey başlangıç noktasına geri döner. Nihal yaşamlarından çıkmış, Ender ve Çetin’i birbirleriyle baş başa bırakıp gitmiştir. Dostluk ve sevgi üzerine kurgulanmış olan Bizim Büyük Çaresizliğimiz, insan psikolojisi üzerine yaptığı değerlendirmelerle de dikkat çekiyor.

0 Puan

Benzer gönderiler

Kitaplar 18 May

Kürk Mantolu Madonna- Sabahattin Ali (Kitap İncelemesi)

1 Puan 0 Yorum
Bizim Önerilerimiz

Grand Theft Auto 5'nun ücretsiz olduğu bu günlerde GTA 5 hileleri ile oyunda neler yapıyorsunuz neler. Kripto para ile ilgileniyorsanız Bitcoin yorum topluluğunda çok tartışma dönüyor. Canınız sıkıldıysa şuradaki ilginç bilgiler göz atmaya değer.

Kitaplar 17 May

Bir İdam Mahkumunun Son Günü-Victor Hugo (İnceleme)

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 17 May

Kırmızı Pazartesi-Gabriel Garcia Marquez

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 16 May

Tutunamıyoruz: Oğuz Atay

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 16 May

Bülbülü Öldürmek-Harper Lee

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 15 May

Kanat Güner - Eroin Güncesi

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 12 May

Özge Dirik'in Vasiyeti Üzerine Basılan Kitabı: Nokta Durağı

2 Puan 0 Yorum
Kitaplar 13 May

Müntehir Şair: Kaan İnce

1 Puan 1 Yorum