Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kitaplar 17 May

Bir İdam Mahkumunun Son Günü-Victor Hugo (İnceleme)

Bir İdam Mahkumunun Son Günü isimli kitap, Victor Hugo’nun idamı eleştirmiş olduğu bir eserdir. 1829 yılında okuyucuya sunulmuş ve dünya klasikleri arasında yerini almıştır. Victor Hugo, bu romanı seyretmiş olduğu bir idamın sonrasında yazmıştır. İzlemiş olduğu idam sahnesini hikayeleştirmiş ve idam edilmenin hissini okuyucuya aktarmıştır.

Konusu

Bir adam cinayet işlemiş ve idam cezasına çarptırılmıştır. Ölümü bekleyen adamın içerisinde yine de bir umut vardır. Ancak zaman içerisinde umudunu yitirmeye ve ölüme yaklaştığını düşünmeye başlar. En sonunda ise gelmesini hiç istemediği o anda kendisini bulur. Bir idam mahkumunun son günü anlatılır.

Özeti

Cinayet işlemiş olan bir adam mahkemeye çıkarılır. Mahkeme kararı sonrası idam cezasına çarptırılır ve idamını beklemesi söylenir. Beş hafta sonra idam olacak olan adam affedileceğine dair büyük bir inanç taşır. Beş hafta uzun bir süredir ve bu haftalar içerisinde ya hapis ya da af ile idamdan kurtulabilir. Kurtulabileceğine kendisini inandırırken ölümü asla düşünmemeye çalışır. Ancak arada ölüm fikri de aklına takılır. Ölümü düşünerek kendisini derin düşüncelere sokar. Henüz ölüm için vakti dolmamıştır, idam cezası olmasa belki de uzun süre yaşayabilecektir. Bu düşünce ile kendisine hücreyi dar etmeye başlar. Ölümden artık tamamen korkmaya başlar ve her an aklında ölüm vardır.

Hücresinde olduğu süre boyunca ölüm anını düşünür. Ölüm anında nasıl bir ifadesi olacaktır? Bedeni ne halde olacaktır? Bütün bu düşünceler ile kendisine beş haftayı dar eder. İdam cezasına çarptırılan mahkumların kendilerini derin düşüncelere sokması normal bir davranıştır. İnsanlığa ve yaşama karşı bakış açısı çok değişmiştir.

Beş hafta dolmuş ve mahkumun idam günü gelmiştir. Çevresinde olan hareketlilikten ve insanların tavırlarından beklenilen günün geldiğini anlamıştır. Gardiyanlar mahkumun yanına gelirler ve içi ürperir. Gardiyanlar mahkumu almak için gelmiştir ve idam yerine götüreceklerdir. Mahkum, korkudan titremeye başlar. Ardında bırakacak olduğu insanlar gözünün önüne gelir. Annesi, eşi ve kızı acaba onsuz ne yapacaktır? Tüm bu düşünceler ile içerisinde yeniden bir ürperti oluşur. Mahkum, en çok kızına üzülür ve onun kendisi olmadan neler hissedeceğini kafasında canlandırır. Kendisi olmadan kızı çok acı çekecektir. Kızını son kez görmesi için hücresine getirirler. Kızı, babasının öldüğünü söyler ve mahkumu tanımaz. Bu durum mahkumun daha çok acı çekmesine neden olur.

İdam edilmeden önce bir odaya konulur. Odadan dışarı baktığı zaman idamını bekleyen kişileri görür. Çok fazla insan vardır ve hepsi bir idam mahkumunun son gününü görmeye gelmiştir. Oda içerisindeki duvarları inceler. İdam olmadan önce yazılmış bazı yazılar vardır. Yazıları okudukça içi titrer ve korkusuna engel olamaz. Dışarıdaki herkes idamını bekler ve ortalık eğlence yerine dönmüştür. İnsanların birbirinin ölümünden keyif duyması ne kadar da kötü bir şeydir. İdamın aslında ne kadar vahşi olduğunu fark eder.

Ana Fikir

İdam, insanlık için olumlu bir sonuç doğuracak çözüm değildir.

Yazar Hakkında Bilgi
26 Şubat 1802 yılında Fransa’da dünyaya gelmiştir. Romantik akımı benimsemiş olan bir şair ve oyun yazarıdır. En ünlü Fransız yazar olarak bilinir ve eserleri birçok dile çevrilmiştir. Çok satan romanları arasında Sefiller ve Notre Dame’ın Kamburu yer alır. Bir İdam Mahkumunun Son Günü adlı kitabını idamın olumsuz yönlerini anlatmak için yazmıştır. İdamın bir insanlık vahşeti olduğunu ve kaldırılmasını istediğini bu kitap aracılığı ile dile getirmiştir. 1885 yılında Paris’te yaşamını yitirmiştir. Yazmış olduğu birçok eser, dünya klasikleri arasında yer alarak milyonlarca satmıştır.

0 Puan

Benzer gönderiler

Kitaplar 18 May

Kürk Mantolu Madonna- Sabahattin Ali (Kitap İncelemesi)

1 Puan 0 Yorum
Bizim Önerilerimiz

Grand Theft Auto 5'nun ücretsiz olduğu bu günlerde GTA 5 hileleri ile oyunda neler yapıyorsunuz neler. Kripto para ile ilgileniyorsanız Bitcoin yorum topluluğunda çok tartışma dönüyor. Canınız sıkıldıysa şuradaki ilginç bilgiler göz atmaya değer.

Kitaplar 16 May

Tutunamıyoruz: Oğuz Atay

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 16 May

Bülbülü Öldürmek-Harper Lee

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 17 May

Kırmızı Pazartesi-Gabriel Garcia Marquez

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 18 May

Bizim Büyük Çaresizliğimiz- Barış Bıçakçı

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 14 May

Türk Edebiyatının Deli Kanı: Umay Umay

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 15 May

Kanat Güner - Eroin Güncesi

0 Puan 0 Yorum
Kitaplar 13 May

İntihar Eden Türk Şairler

0 Puan 0 Yorum