Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 15 Tem

Yağmurlu Havalarda Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Otel fiyatlarının her geçen gün artış gösterdiği ülkemizde insanlar artık alternatif tatil planları yapaya başladı, bunların başında da hiç şüphesiz kampçılık geliyor. Özellikle pandeminin de etkisi ile insanlar daha güvenli bir tatil için çadırda kalmayı tercih ediyorlar. Bunun geri dönüşü olarak da çadır fiyatları maalesef bir anda fırladı. Ülkemizin hemen her köşesinde her mevsim kamp yapabilmek mümkün. İklim değişikliğinin olumsuz etkileri olarak, artık yaz aylarında da ülkemizin her yerinde aşırı yağışlarla karşılaşmak mümkün. Daha geçtiğimiz günlerde Bursa ve Doğu Karadeniz’de sel felaketleri yaşandı ve maalesef birçok can kaybı oluştu. Yazın yağan yağmurlar çok daha tehlikeli olabiliyor, çok kısa süre içerisinde metre kare 100- 150 kg yağış düşebiliyor, bu da inanılmaz bir doğa felaketine yol açıyor. Eğer kamp yapmayı planlıyorsanız, mutlaka olası bir yağmurda ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Yaz aylarında kıyı şeridinde kamp yaparken bile tehlikeli bir yağışa yakalanma riski bulunuyor. Peki, kamp yaparken yağmurlu havaların bir işkenceye dönüşmemesi için hiçbir şey yapamaz mıyız? Elbette ki yapabiliriz. Eğer gerekli önemler alınırsa yağmur ve kamp ikilisi inanılmaz huzur veren bir etkinliğe dönüşebilir, bu tamamen sizin elinizde. Çadırın tentesine bazen usul usul, bazen de oldukça hırçın ve sert bir şekilde düşen yağmur damlalarının kamp keyfinizi bozmaması için birkaç basit ama hayati derecede önemli ipucu:

1. Çadırın Mutlaka Su Geçirmez Yapıda Olması Gerekiyor

Nerede kamp kuracağınızın hiçbir önemi yok, içinde keyifli dakikalar geçirmeyi planladığınız küçük tatlı evinizin mutlaka yağmura, suya karşı dayanıklı olması gerekiyor. Ben yağmurlu havada kamp yapmam diye düşünmeyin, yağmurun ne zaman yağacağını bilemezsiniz, özellikle yaz aylarında hava günlük güneşlik iken birden bire hava bozabilir ve ağır bir yağmur altında kalabilirsiniz. Keyif yapmak için gittiğiniz kampınız işkenceye dönüşebilir, hatta sizi kamptan tamamen soğutur ve bir daha kampa gitmek istemezsiniz. İşin hayati boyutunu da düşünecek olursak, su geçirmez yapıda bir çadır almak gerekiyor. Alacağınız çadır mutlaka çift tente olsun, bu sayede yağmurdan çok daha iyi bir şekilde korunabilirsiniz. Unutmayın, bu sadece keyif için değil, aynı zamanda hayatınızı riske atmamak için.

2. Ekstra Naylon veya Tente

Kampa gitmeden önce çift tenteli su geçirmez yapıda sağlam bir çadır almış olsanız bile tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Eğer yağmur esnasında kamp yaparken keyfinizi maksimum seviyeye çıkarmak istiyorsanız, çadırın üzerine sermek için mutlaka esktra bir naylon muşamba veya tente almalısınız. Aldığınız bu su geçirmez malzeme çadırın en az 2 katı büyüklüğünde olsun ki rahat edesiniz. Bu su geçirmez malzeme çadırın 50-60cm üzerine gerilecek ve bu şekilde kullanılacak. Bu sayede yağmur yağsa bile büyük ihtimalle sizin çadırınıza tek bir damla bile düşmeyecek ve keyfiniz hiç bozulmayacak.

3. Kamp Kurduğunuz Yere Dikkat Edin

Kamp yapmak için tercih ettiğiniz çadır kadar, çadırı nereye kuracağınızda hayati derecede önem taşıyor. Özellikle ilk defa kamp yapan arkadaşlar sık sık bu hataya düşüyorlar ve çadırlarını sulak arazilere, dere kenarlarına, eski nehir yataklarına ve alçak vadilere kuruyorlar. Yapılan bu hata canınıza mal olabilecek kadar büyük bir hata. Özellikle bilmediğiniz bir bölgede kamp yapacaksanız kesinlikle bahsettiğimiz bölgelerden uzak durun, sırf manzarası güzel olduğu için sulak bölgelerin dibine çadır kurmayın. Olası bir yağış sırasında bu bölgelerde taşkın riski en yüksek seviyededir ve buralara çadır kurmak gibi hataya düşerseniz; taşkınla birlikte gelen sel suları çadırınızla beraber sizi de çok rahatlıkla sürükleyebilir, kaçmak için fırsat bulamayabilirsiniz. Kamp yaparken her ihtimali değerlendirmeniz gerekiyor. İyi bir şekilde gözlem yapıp ona göre çadır kuracağınız, güvenli araziyi belirlemeniz gerekiyor.

4. Suya Dayanıklı Çanta

Şiddetli bir yağmura nerede ve ne zaman yakalanacağınız belli olmaz. Henüz kamp çadırınızı kurmamış olsanız bile olası bir yağış size problem yaratabilir. Kamp alanına giderken yağışa yakalanabilirsiniz ve eğer böyle bir durumda su geçirmez çantaya sahip değilseniz, kamp keyfiniz daha çadırınızı bile kurmadan çileye dönüşür. Bütün önemli malzemelerinizin içinde bulunduğu çantanız su alırsa tadınızı kaçırabilir daha da önemlisi içerisindeki bütün elektronik malzemelerinizin bozulmasına sebep olabilir. Bundan dolayı alacağınız çantanın mutlaka su geçirmez yapıda olmasına dikkat edin. Standardında yağmurluk olan çantalar da var, dilerseniz onları da tercih edebilirsiniz, yağmurluğu en alttaki bölmede gizli bir şekilde durur genellikle ve yağış esnasında kolayca fermuarı çıkarıp çantayı koruma altına alabilirsiniz. Üstelik yağmurluklu çantalar çok daha ucuz oluyor.

5. Basit Yağmurluk ve Islanmaz Giysiler

Çadırınızın ve çantanızın su geçirmemesi ne kadar önemli ise sizin kıyafetlerinizin ıslanmaması da o kadar önemli. Cebinize sığabilecek kadar küçük ama işlevi oldukça büyük olan yağmurluklar, kampların vazgeçilmezidir. Bu küçük ve oldukça ucuz su geçirmez malzemeyi alırsanız, su geçirmez kıyafetlere tonla para ödemenize de gerek kalmayacaktır. Eğer maddi açıdan rahatsanız, yağmurluk değil, direkt olarak su geçirmez kamp giysileri de alabilirsiniz. Oldukça uzun ömürlü olmaları ile bilinirler. Yağmurluk ve su geçirmez giysiler kadar, su geçirmez ayakkabılarda oldukça önemli. Eğer yaz aylarında kamp yapıyorsanız belki çok önemsemeyebilirsiniz ama yaz mevsimi dışında kamp yapacak olursanız mutlaka su geçirmez bir trekking ayakkabısı almanızı öneriyorum. Islak bir çift çorapla keyifli dakikalar geçirmeniz pek olası değil, üstelik mevsim kışsa hayati tehlikesi de bulunuyor. Kamp keyfinizin daima maksimumda kalmasını istiyorsanız, su geçirmez kıyafet ve ayakkabıya önem vermeniz gerekiyor.

6. Yağış Esnasında Kamp Ateşi Yakmak

Kampı kamp yapan unsurların en başında hiç şüphesiz kamp ateşi geliyor. Kamp ateşleri, bizleri sadece soğuktan ya da yırtıcı hayvanlardan korumakla kalmıyor, ayrıca ateş başında sosyalleşmemizi ve huzur bulmamızı sağlıyor. Yaz ayında da olsak, hava çok sıcakta olsa, ateşe ihtiyacınızın olmadığını düşünseniz de, mutlaka önceden kuru odunları toplayın ve kapalı bir şekilde muhafaza edin. Yağmurun ne zaman yağacağını bilemiyorsak, her an yağabilecek gibi davranıp ona göre önlemler almalıyız. Aksi takdirde yağmur başladıktan sonra ateş yakmak bir çileye dönüşecek ve eğer çok usta değilseniz imkansız hale gelecektir. Eğer söylediğimiz gibi önceden kuru odunları toplayıp üstünü örterseniz, yağış esnasında kolayca ateş yakabilirsiniz. Yağış esnasında ateş yakmak için hızlı olmak gerekiyor, paniğe ve heyecana yer yok, aksi takdirde korumuş olduğunuz odunları da kaybedersiniz. Hızlı ve doğru bir şekikde kuru toprak üzerinde ateşi başlatıp hızlıca büyütün ve gerekirse sürekli yelleyin.

7. Daha Kolay Ateş Yakın

Yağmur esnasında çok daha kolay bir şekilde ateş başlatmak için birkaç farklı yol bulunuyor. Mesela pamuk ve kolonya inanılmaz hızlı bir şekilde tutuşan bir malzemedir. Toprağın üzerine koyduğunuz pamuğa biraz kolonya sıkın ve üzerini kuru ve küçük dallar ile kaplayın ardında kibrit, çakmak ya da magnezyum ateş çubuğunuz ile kıvılcımı çıkartın. Yağmur esnasında ateş yakmayı oldukça basitleştirir ve size zaman kazandırır. Bu yöntem benim en çok tercih ettiğim yöntemdir. Ama diğer yöntemleri de kısaca yazayım, dilerseniz kolayca tutuşan çıralardan alabilirsiniz veya bolca gazete kağıdı alabilirsiniz, tercih size kalmış. Mesela benim bir arkadaşım zippo benzini ile ateş başlatıyormuş, özellikle yağmurlu havalarda işe yaradığını söyledi ama elbette bunu yaparken dikkatli olmakta fayda var. Sizler de buna benzer yöntemleri kendiniz geliştirebilirsiniz.

8. Kuru Kalmaya Özen Gösterin

Söylediğimiz tüm önlemleri almanıza rağmen şans eseri bir şekilde ıslandıysanız derhal kıyafetlerinizi değiştirin ve kurulanın. Eğer başka bir kıyafetiniz yoksa bile kıyafetlerinizi çıkartın, tabi eğer yaz mevsiminde değilseniz. Islak kıyafetler ile kalmak vücut sıcaklığını hızlı bir şekilde düşürür ve hipotermiye sebebiyet verir. Bundan dolayı eğer hava soğuksa ve kıyafetleriniz ıslaksa, çıplak kalın ama ıslak kalmayın. Kıyafetlerinizi çıkartın ve ateşte kurulayın, siz de bu süre zarfında ateş başında bekleyerek sıcak kalmaya çalışın ve sıcak bir şeyler için.

9. Yağmurun Tadını Çıkartın

Yağmurun hep olumsuz yanlarından bahsettik, ve bu konuda neler yapılabileceğini detaylı bir şekilde aktardık. Eğer söylediğimiz maddeleri bir bir uygularsanız, yağmur çile olmaktan çıkar ve keyif veren bir doğa olayına dönüşür. Çadırın içerisinde yağmurun sesini ve toprağın kokusunu almak gerçekten inanılmaz güzel bir duygu. Kampın gerçek keyfi işte burada ortaya çıkıyor. Çadırın içerisinde yağmurun dinmesini beklerken keyifli müzikler dinleyebilirsiniz.

10. Yağmurdan Faydalanmak

Kamp esnasında yağmura yakalanırsanız bu lehinize çevirmek için odan yararlanabilirsiniz. Yeteri kadar içme suyunuz yoksa, yağan yağmuru kaplara depolayarak kullanabilirsiniz.

2 Puan

Benzer gönderiler

Kampçılık 16 Tem

Araç Üstü Çadır Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde ve dünyada kampçılık her geçen gün yayılmakta ve gelişmekte. İnsanlar artık dört duvar arasında sıkışıp kalmak için tonlarca para ödemek istemiyor ve farklı tatil planları yapıyor. Çağımızın modası artık, kampçılık ve karavancılık oldu. 5-6 yıldızlı otellere haddinden fazla para ödemek yerine, milyonlarca yıldızın altında, sessiz ve huzur

3 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Karavanla Konaklayabileceğiniz En Güzel Kamp Alanları

1. Yedigöller Milli Parkı – Bolu Yedigöller, Bolu ilinde yer almaktadır. Bolu merkeze 43 km uzaklıkta kalıyor. Yedigöller’de Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl olmak üzere toplamda yedi göl var. Yedigöller yalnızca gölleri ile değil, oksijen kaynağı ağaçları ile de meşhur. Kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, çam, dişbu

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 16 Tem

Kampta yenilebilecek doyurucu, uygun fiyatlı ve pratik yiyecekler nelerdir?

Sırt çantanızı alıp upuzun yollar yürümeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, ağır bir sırt çantası size yolculuğunuz boyunca külfet olacaktır. Buna dengesiz beslenme ve doğru yapılamayan bütçe hesaplamaları da eklenince yeni yerler keşfetme hevesiniz belki de kursağınızda kalacaktır. Bu yazımda, adeta bir kaplumbağa gi

2 Puan 0Yorum