Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 15 May

Uyku tulumu nasıl seçilir ve nelere dikkat edilmeli?

Uyku tulumu rahat ve sıcak bir uyku çekmek için genellikle kış kamplarını seven kampçılar tarafından kullanılır. Yazlık uyku tulumları olsa da genellikle yazın uyku tulumu kullanılmaz, en azından bizim ülkemiz sahillerinde gerek kalmıyor.

Kış kamplarına merakınız varsa mutlaka iyi bir uyku tulumu edinin, uyku tulumunuz olmadan kesinlikle kış kamplarını tercih etmeyin.

Yukarıda da belirtildiği gibi uyku tulumlarının bir çok çeşidi var, uyku tulumu almadan önce hangi mevsimde kullanacağınızı belirlemelisiniz ya da uyku tulumuna ihtiyacınız olacak mı olacaksa ne tür bir uyku tulumuna ihtiyacınız olacak bu yazımızda hep beraber inceleyeceğiz.

Uyku Tulumu Seçimi

İlk olarak uyku tulumunu almadan önce hangi mevsimde kullanacağınızı belirlemelisiniz. Uyku tulumunu kullanacağınız mevsim oldukça önemli çünkü uyku tulumlarının farklı farklı comfort dereceleri var ve bu dereceler mevsime göre belirleniyor. Uyku tulumu sıcaklık değerlendirilmesi 4 ana başlığa ayrılıyor. Bunlar: ‘Ekstrem’, ‘Konfor’, ‘Alt limit’, ‘Üst limit ‘

Uyku tulumu Ekstrem derecesi: ortalama bir kadının 6 saat boyunca hipotermiye yakalanmadan uyuyabileceği sıcaklığı tanımlamak için kullanılan bir standarttır.

Uyku tulumu Konfor derecesi: ortalama bir kadının herhangi bir pozisyonda rahatça uyuyabileceği sıcaklığı tanımlamak için kullanılan bir standarttır.

Uyku tulumu Alt limit derecesi: ortalama bir erkeğin cenin pozisyonunda 8 saat süresince uyuyabileceği sıcaklığı tanımlamak için kullanılan bir standarttır.

Uyku tulumu Üst limit derecesi: ortalama bir erkeğin istediği herhangi bir pozisyonda terlemeden uyuyabileceği sıcaklığı tanımlamak için kullanılan bir standarttır ve fermuarın açık olduğu varsayılır.

Uyku tulumu nasıl seçilir ve nelere dikkat edilmeli?

  • Yaz ayları için ideal uyku tulumu derecesi +10 veya +15 derece ve üzeredir.

  • İlkbahar ayları için ideal uyku tulumu derecesi 0 – 10 derece arasındadır.

  • Kış ayları için ideal uyku tulumu derecesi ‘- 5’ - ‘-15’ arasında olmalıdır.

  • Sonbahar ayları için ideal uyku tulumu derecesi ‘-5’ ila +5 arasında olmalıdır.

  • Yüksek dağlarda kamp yapmak için ideal uyku tulumu derecesi ‘-20’ ila ‘-40’ arasında olmalıdır.

Uyku tulumu nasıl seçilir ve nelere dikkat edilmeli?

  • Uyku tulumları genel olarak erkekler için ayrı kadınlar için ayrı üretilir. Bunun sebebi de kadınların vücut sıcaklığının erkek vücut sıcaklığına nazaran daha düşük olmasıdır. Uyku tulumu alırken mutlaka bunu göz önünde bulundurun.
  • Uyku tulumu satın alırken boyutlarına mutlaka çok dikkat edin, bir çok şirket kadınlara ve erkeklere göre farklı boy ve genişlikte uyku tulumları üretiyor.

Kadınlar için 2 farklı standartta uyku tulumu üretilir.

Kadınlar için standart uyku tulumu: boyları 1.68’den daha kısa olan kadınlar için üretilir.
Kadınlar için Uzun uyku tulumu: boyları 1.70 ila 1.83 cm arasında olan kadınlar için üretilir.

Erkek için ise 3 farklı uyku tulumu bedeni vardır.

Erkekler için Kısa uyku tulumu: boyları 1.68 den daha kısa olan erkekler için üretilir
Erkekler için Standart uyku tulumu: boyları 1.70 ila 1.83 cm arasında olan erkekler için üretilir
Erkekler için Uzun uyku tulumu: boyları 1.85 ila 1.95 cm arasında olan erkekler için üretilir

Uyku tulumu satın alırken mutlaka iç dolgu malzemesine dikkat edin. Genel olarak 2 farklı dolgu malzemesi kullanılır.

  1. Kaz tüyü uyku tulumu: kaz tüyü dolgu malzemesi oldukça hafif ve dayanıklı bir dolgu malzemesidir. Kaz tüyü uyku tulumları nefes alabilen bir yapıda olduğu için terletme yapmaz ve deliksiz bir uyku sağlar. Kaz tüyü dolgu malzemesi kaliteli olsa da biz hayvan haklarını korumamız gerektiği için kaz tüyü dolgu malzemesini önermiyoruz. Bu konuda umarım herkes daha duyarlı olur. Bir zaruriyet olmadıkça kullanmaktan kaçımalım.

  2. Sentetik dolgulu uyku tulumu: sentetik uyku tulumları polyesterden üretilir. Nemli ortamlarda kullanıma uygundur bu sebep ile ıslansa dahi sıcak tutmaya devam edebilir üstelik sentetik dolgulu uyku tulumları kaz tüyü uyku tulumlarına göre çok daha ucuzdur.

Alacağınız uyku tulumunun mutlaka şapkasının ve iç ceplerinin olmasın dikkat edin. Uyku tulumunuzu kamp çantanızda taşıyacaksanız görece daha hafif bir uyku tulumu seçmelisiniz.

1 Puan

Benzer gönderiler