Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 1 hafta

Uyku tulumları için en ideal kumaş ve dolgu malzemesi hangisi?

Yakın zamanda hem yaz hem de kış kamplarında kullanmak üzere 2 farklı uyku tulumu alacağım sizce hangi kumaşı ve iç dolgu malzemesini tercih etmeyeliyim?

0 Puan
 • 1 hafta önce 1 hafta

  Ben evde kendi uyku tulumumu yaptım daha doğrusu anneme yaptırdım. Çift kat polar, elyaf, naylon dış yüzey ve biraz da pamuk kullandık malzeme olarak harika oldu açıkçası tabi bunu soğuk bir havada test etmek lazım şu an bu uyku tulumu kaç dereceye dayanır bilmiyorum ama tahminimce – 10 - 15 e kadar dayanır bence. Su geçirmiyor zaten test ettim, iyi bir dikiş makinesi varsa siz de yapabilirsiniz.

  0asdasdsa 0 Puan
  • 1 hafta önce 1 hafta

   Uyku tulumları için kullanılan kumaş ve dolgu malzemesi sayısı oldukça sınırlı zaten. Uyku tulumlarında en çok kullanılan malzeme polyester, elyaf, pamuk ve kaz tüyü dur. Uyku tulumu alırken yırtılmaz su geçirmez bir dış kumaş olmasına özen gösterin yeterli. En iyi dış kumaş güçlendirilmiş naylon malzemedir asla su geçirmez ve kolay kolay yırtılmaz. Dolgu malzemesi olarak da polyester esaslı ve termal özellikli bir dolgu malzemesi olan thermolite cok işe yarıyor, hem daha sıcak tutuyor hem de oldukça hafif bir malzeme. Vücut isisini hapseden bir malzeme üstelik çok kolay kuruyor.

   0asdasdsa 0 Puan
   • 1 hafta önce 1 hafta

    Benim önerim bence yaz aylarında uyku tulumu kullanmayın tabi eğer güney sahillerde kamp alacaksanız. Bende bir keresinde yazın uyku tulumu ile kamp yapmıştım çok terletiyor. Ama illede alacaksanız ince naylon dış kumaş malzemesi olan herhangi bir uyku tulumu işinizi görür. İç dolgusu da sentetik olabilir. Kış kamplarında kullanılacak uyku tulumu iç malzemesi bence kesinlikle kaz tüyü olmalı, en sıcak tutan malzemelerden biridir kaz tüyü çünkü. Uyku tulumunun kumaşı da çift kat olmalı birinci katman herhangi bir su geçirmez malzeme 2. Katmanda ise kesinlikle 2 kat polar olmalı.

    0asdasdsa 0 Puan
    • 1 hafta önce 1 hafta

     Katılmıyorum. Kaz tüyü dolgu malzemeli uyku tulumları kullanılmamalı. Kampı seven ve doğaya sevgi besleyen biri hayvanlara işkence edilmesine göz yummamali. Kaz tüyü dolgu malzemesi yerden sentetik dolgulu malzemeli uyku tulumları tercih edilmelidir

     0asdasdsa 0 Puan
    • 1 hafta önce 1 hafta

     Uyku tulumunun kumaşı hangi mevsim kullanacağının bir önemi olmadan mutlaka su geçirmez olması gerekir. Polyester dış yüzey ve polar iç yüzey ile birlikte sentetik dolgu malzemeli uyku tulumlarına bakabilirsiniz. Hem su geçirmez özellikte olur hem de içerisinde ki polar malzeme sayesinde sıcak tutacaktır. Ama yaz kamplarında kullanacağınız uyku tulumunda polar olmasına gerek yok sadece dış yüzeyi polyesterden yapılsın içi de sentetik dolgulu malzemeli ince bir uyku tulumu yaz ayları için fazla fazla yetecektir.

     0asdasdsa 0 Puan