Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 11 Tem

Türkiye'nin En Büyük Dağları

Kadim Anadolu toprakları, yüksek dağlar açısından, dünyanın en şanslı coğrafyaları arasında yer almaktadır. Anadolu coğrafyasının hemen her noktasında irili ufaklı birçok dağ yer almaktadır. Türkiye’deki dağların birçoğunda yükselme halen devam etmektedir. Bunun nedeni ise; Anadolu topraklarının altında yer alan aktif tektonik faaliyetler. Anadolu’da bu kadar çok dağ oluşunu levhaların çarpışmasına borçluyuz. Türkiye’deki dağların hemen hepsi levhaların çarpışması sonucu oluşmuş dağlardır. Anadolu’nun batısından doğusuna doğru gidildikçe yükselti artar, aynı şekilde dağların da yüksekliği doğu bölgelere doğru gittikçe artış gösteriyor. Oldukça yüksek rakıma sahip olan Anadolu dağlarının birçoğu bütün dünyadan turistleri kendine çeker, gerek tırmanış faaliyetleri gerekse kış sporları faaliyetleri için her yıl binlerce ziyaretçi ülkemizi ziyaret etmektedir. Anadolu coğrafyasında yer alan ve dünyaca bilinen dağları sizler için derledik.

1-)Ağrı Dağı: Ağrı dağı, Ülkenin en doğu ucunda, Ermenistan ve İran sınırları arasında yer alır. Ağrı dağının bir kısmı Ağrı iline bağlı iken bir kısmı da Iğdır iline bağlıdır. Bilinenin aksine Ağrı dağının büyük bir kısmı Iğdır il sınırları içerisinde yer alır. Ağrı dağının en yüksek rakımlı tepesi 5173 metredir ve zirveye Atatürk ismi verilmiştir. Ağrı dağı, özellikçe dağ tırmanışçılarının ilgisini çeken bir dağ olmasına karşın, bireysel tırmanışlar yasaklanmıştır. Ağrı dağına tırmanmak sadece özel izinler ile mümkün. Anadolu topraklarının çatısı olarak gösterilen Ağrı dağının en tepesinde sıcaklık yazın bile sıfırın altındadır, dağın zirvesinde yer alan buzullar yaz kış erimez. Ek olarak Anadolu’da ki en büyük buzul kaynağı da Ağrı dağında yer almaktadır. Buz sınırı 4300 metredir, bu rakım ve üstündeki buzullar kalıcıdır. Ağrı dağı bir volkanik dağdır. En son 1840 yılında bir püskürtme gözlemlenmiştir. Ağrı dağı sönmüş bir volkan olsa da bir gün tekrar faaliyete geçecektir.

2-)Cilo Dağı: Cilo dağı; Anadolu topraklarında yer alan en yüksek 2. dağdır. Cilo dağı, Hakkari ilinin Yüksekova bölgesinde yer almaktadır. Cilo dağının en yüksek noktası 4135 metredir. Uludoruk adı verilen bu yüksek zirve, tıpkı Ağrı dağında olduğu gibi yaz kış erimeyen buzullar ile kaplı durumdadır. Özellikle kış ayları çok çetin geçer ve sıcaklıklar -50 dereceyi bile görebilir. Metrelerce kar alabilen bir bölge. Cilo dağı, Toros dağlarının bir uzantısıdır ve Toros dağlarının en doğu kısmında bulunur. Zirvesinde birçok buzul gölü yer alır ve bu sayede yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağındadır. Dağın zirvesine ilk kez 1931 yılında ayak basılmıştır.

3-)Süphan Dağı: Anadolu topraklarının en yüksek 3. Zirvesi, Süphan dağıdır. Dağ, Bitlis iline bağlı konumdadır ve Van gölünün kuzeyinde bulunur. Süphan dağının doruk noktası 4058 metredir. Doruk noktasına Sandıktepe denilir. Zirve buzullarla ve buzul gölleri ile kaplıdır, buzullar yaz kış kalıcıdır. Tırmanış için oldukça uygun olan zirve, özellikle yaz aylarında dağcıların akınına uğrar. Süphan dağı eteklerinde kamp yapmakta mümkün, yaz aylarında 2500 metre rakımda yer alan Süphan yaylasında kamp yapılabilmektedir. Nerede olursanız olun yüksek bir dağa tırmanmadan önce jandarmadan izin alın eğer izne gerek yoksa bile jandarmayı oraya gideceğiniz konusunda bilgilendirin. Süphan dağı da bir volkanik dağdır, en son binlerce yıl önce faaliyete geçmiştir.

4-)Kaçkar Dağları: Kaçkar dağları Anadolu’nun en yüksek 4. doruk noktasıdır. Karadeniz bölgesinin doğusunda, Rize il sınırları içerisinde yer alır. Kaçkar dağlarının doruk noktası 3932 metredir. Diğer yüksek zirvelerde olduğu gibi Kaçkar dağlarının da zirvesi kalıcı buzlar ile kaplıdır. Kaçkar dağları diğer yüksek dağların aksine ormanlık bir araziden oluşur. Karadeniz ikliminin etkisi dağlarda net olarak görülür, dağın kuzey yamaçları çok fazla yağış alır. Kaçkar dağlarında yer alan buzul gölleri özellikle doğaseverlerin dikkatini çeker ve yaz aylarında kamp yapmak için bölge kampçıların akınına uğrar. Göl çevresi kamp için oldukça uygundur. Kaçkar dağlarında kamp yapmak ve ziyaret etmek için en elverişli dönem yaz aylarıdır.

5-)Erciyes Dağı: Anadolu topraklarının en yüksek 5. Doruk noktası olan Erciyes dağı, İç Anadolu bölgesinin güney ve doğusunda, Kayseri il sınırları içerisinde yer almaktadır. Erciyes dağının doruk noktası 3917 metredir. Erciyes dağının da zirvesi yaz kış erimeyen buzullar ile kaplıdır ama maalesef buzul miktarı her geçen yıl azalmaktadır. Kış turizmi açısından oldukça popüler olan Erciyes dağı, tipik bir volkandır ve aktif değildir. Erciyes dağı ülkenin en çok ziyaret edilen dağlarından biridir. Dağın yaylarında kamp yapmakta mümkündür.

2 Puan

Benzer gönderiler

Kampçılık 16 Tem

Araç Üstü Çadır Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde ve dünyada kampçılık her geçen gün yayılmakta ve gelişmekte. İnsanlar artık dört duvar arasında sıkışıp kalmak için tonlarca para ödemek istemiyor ve farklı tatil planları yapıyor. Çağımızın modası artık, kampçılık ve karavancılık oldu. 5-6 yıldızlı otellere haddinden fazla para ödemek yerine, milyonlarca yıldızın altında, sessiz ve huzur

3 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Karavanla Konaklayabileceğiniz En Güzel Kamp Alanları

1. Yedigöller Milli Parkı – Bolu Yedigöller, Bolu ilinde yer almaktadır. Bolu merkeze 43 km uzaklıkta kalıyor. Yedigöller’de Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl olmak üzere toplamda yedi göl var. Yedigöller yalnızca gölleri ile değil, oksijen kaynağı ağaçları ile de meşhur. Kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, çam, dişbu

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Yağmurlu Havalarda Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Otel fiyatlarının her geçen gün artış gösterdiği ülkemizde insanlar artık alternatif tatil planları yapaya başladı, bunların başında da hiç şüphesiz kampçılık geliyor. Özellikle pandeminin de etkisi ile insanlar daha güvenli bir tatil için çadırda kalmayı tercih ediyorlar. Bunun geri dönüşü olarak da çadır fiyatları maalesef bir anda fırladı. Ülkem

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 16 Tem

Kampta yenilebilecek doyurucu, uygun fiyatlı ve pratik yiyecekler nelerdir?

Sırt çantanızı alıp upuzun yollar yürümeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, ağır bir sırt çantası size yolculuğunuz boyunca külfet olacaktır. Buna dengesiz beslenme ve doğru yapılamayan bütçe hesaplamaları da eklenince yeni yerler keşfetme hevesiniz belki de kursağınızda kalacaktır. Bu yazımda, adeta bir kaplumbağa gi

2 Puan 0Yorum