Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 15 Tem

Karavanla Konaklayabileceğiniz En Güzel Kamp Alanları

1. Yedigöller Milli Parkı – Bolu

Yedigöller, Bolu ilinde yer almaktadır. Bolu merkeze 43 km uzaklıkta kalıyor. Yedigöller’de Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl olmak üzere toplamda yedi göl var. Yedigöller yalnızca gölleri ile değil, oksijen kaynağı ağaçları ile de meşhur. Kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, çam, dişbudak, meşe ve gürgen milli park içerisindeki başlıca ağaç türlerinden. Milli park birçok kuş türünün yanı sıra sincap, tavşan, kurt, domuz ve ayı gibi yaban hayvanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı; gezginlerin, kampçıların, fotoğrafçıların, doğa severlerin uğrak mekanı. Her milli parka girişinde olduğu gibi içeri giriş ücretli. Yaya için indirimli 3.5, tam 7 TL. Ücretler otomobil, minibüs, otobüs gibi taşıtlara göre değişiyor. Kamp için belirlenmiş bölgeler var, bu bölgeler dışındaki yerlerde kamp yapmanıza izin verilmiyor. Kamp alanlarında konaklamak için günlük ücret alınıyor, fakat bazen almadıkları da oluyor.

Milli parkta karavan ve çadır kampı yapabilirsiniz, fakat çadır kampı yapmak isterseniz de yanınızda yağmura dayanıklı bir çadır ve yağmurluk getirmenizde fayda var.
Her mevsim yağmur yağma olasılığı olan bir yer. Ayrıca içeride bulunan yataklı bungalovlardan da kiralayabilirsiniz. Ayrıca Bolu ilinde Bolu Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı kamp alanları da mevcut, bu kamp alanlarında karavan ya da çadırınızla kamp yapabilirsiniz. Kamp alanları şunlar:

  • Yedigöller Milli Parkı
  • Abant Tabiat Parkı
  • Aladağ - Göksu Orman İçi Dinlenme Yeri
  • Karagöl Orman İçi Dinlenme Yeri
  • Şirinyazı Göleti Orman İçi Dinlenme Yeri

Gölet çevrelerinde ve kamp alanları yakınlarında masalar, içilebilir su çeşmeleri, WC, büfe, restoranlar, çay evleri, gözlemeciler var. Masalarda piknik yapabilirsiniz fakat milli park sınırlarında mangal yapmak, ateş yakmak yasak. Fakat belirli noktalarda bulunan variller içerisinde ateş yakmanıza izin veriliyor. Milli park büfesi hafta sonları kalabalık oluyor, dilerseniz saklama kaplarında kahvaltılıklar getirebilirsiniz ya da parkta bulunan restoranları da tercih edebilirsiniz. Bütçeye göre değişir ama fiyatlar bize biraz yüksek geldi. Manzara seyir terasına ya da Kapankaya seyir terasına çıkıp göl manzarasını ve gittiğiniz mevsime göre yeşilin, sarının, turuncunun, kızılın tonlarını seyrederek huzur bulabilirsiniz. Ayrıca Sazlıgöl yakınlarındaki Geyik üretim istasyonunu da ziyaret edebilirsiniz. Kamp listenizin başına Yedigöller Milli Parkı’nı eklemelisiniz.

2. Ormanya Doğal Yaşam Parkı – Kartepe, Kocaeli

Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Kocaeli ilinin Kartepe ilçesinde yer alıyor. İçerisinde hayvanat bahçesi, vahşi yaşam alanı, karavan ve çadır kamp alanı, yürüyüş ve bisiklet parkurları, doğa okulu, yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezi, Hobbit evleri ve tarlalar bulunuyor. Parkı gezmek ve kamp alanını kullanmak ücretsiz.

Kamp alanında karavanınızı park edeceğiniz alanlar, WC, çöp kutuları, çeşmeler, prizler ve masalar mevcut. Alan teller ile çevrili ve kapısı var. Alan içerisinde bulunan kediler size kampınız boyunca eşlik ediyor. Mangal yapmak ve ateş yakmak yasak. Kamp alanı ve tuvaletler temizdi biz gittiğimizde. Diğer tüm istasyonlar kamp alanının dışında 100 metre ötedeki doğal yaşam parkının içerisinde bulunuyor.

Yiyecek ve içeceklerinizi belli saatlere kadar açık olan restoranlardan alabilirsiniz fakat fiyatlar bize göre fahişti bu yüzden dışarıdan getirdiğimiz yiyecek ve içeceklerimizi tükettik.

Sabah uyandığınızda alanda bulunan masalar üzerine kahvaltılıklarınızı koyup kahvaltı ettikten sonra mutlaka doğal yaşam parkı içerisindeki tüm istasyonları gezin. İçeride birçok farklı coğrafyadan getirilmiş hayvanlar göreceksiniz. Hayatımda ilk defa zebra, beyaz Mardin eşeği, lama, alpaka devesi, lemur, rakun, yılan, iguana, pek çok kuş türü, ala geyik, yılkı atları ve bir çok hayvanı orada gördüm. Bu deneyimi yaşamak gerçekten çok güzeldi. Bunun yanı sıra, Hobbit evleri istasyonu da oldukça rağbet görüyordu. Kamp deneyiminin yanı sıra yeni şeyler keşfetmek isterseniz Ormanya’da iki üç gün duraklayıp kamp yapmanızı tavsiye ederim.

Kamp alanında karavanlara özel park alanları bulunmakta. Bu alanın sınırları kamp süresince size ait. Çöp kovaları ve profesyonelce çekilmiş prizler, yemek bulaşıklarını yıkamak için kamp alanının ortasında birkaç tane evye var. Aileniz ile gidebileceğiniz bir ortam.

Not: Ormanya içerisindeki kamp alanına kız kıza, erkek erkeğe ya da aile ile değilseniz, evlilik cüzdanınız olmadan kamp alanında konaklamanıza izin verilmiyor.

3. İnbükü Orman Kampı – Marmaris, Muğla

İnbükü Orman Kampı Muğla ilinin Marmaris ilçesinde yer alıyor. Adından da anlaşılacağı üzere kamp alanı orman içerisinde bulunuyor. Manzarası ve doğası oldukça güzel bir yer; mavinin ve yeşilin tonları içerisinde kuş ve börtü böcek sesleriyle kampınızı yapıyorsunuz. Tercihe göre karavan ile gelebileceğiniz gibi çadır ile de kamp yapabilirsiniz. Karavan ya da çadırınızla sık ağaçların olduğu bölgeleri tercih ederseniz sabahları güneş sebebiyle erken ve terlemiş bir şekilde uyanmazsınız. Kamp alanına giriş ücretleri yayaya (tam-öğrenci) ya da araca (otomobil-otobüs vs.) göre değişiyor. Ayrıca kamp alanından faydalanmak da ücretli. Alanda WC, duş, elektirik, çamaşırhane ve buzdolabı gibi hizmetler mevcut. Ayrıca kamp alanında bir büfe de bulunuyor; yiyecek olarak köfte ekmek ve balık gibi yiyecekler satılıyor. Bana kalırsa buraya gelmeden önce her türlü yiyecek ve içecek ihtiyacınızı yanınızda getirmeniz daha iyi olur. Ormanda evden getirdiğiniz kahvaltılıkların, yemeklerin tadı da bir başka oluyor. Marmaris – Datça yolu üzerinde yaklaşık olarak 25-30. kilometrelerde kalıyor.

4. Çubucak Tabiat Parkı / Çubucak Orman Kampı – Marmaris, Muğla

Çubucak Orman Kampı, Muğla ilinin Marmaris ilçesinde yer alıyor. Bir önceki başlıkta bahsettiğim İnbükü Orman Kampı’na yalnızca birkaç kilometre uzaklıkta. Karavanla kamp yapılabilecek güzel yerlerden bir tanesi, tabii dilerseniz çadır kampını da tercih edebilirsiniz. Kamp alanı içerisinde WC, duş, elektirik, Wi-Fi, yemek yemek için masalar, bulaşık yıkama alanları mevcut. Gördüğüm kadarıyla kamp alanını sezonluk kiralayanlar da büyük bir çoğunlukta. Sezonluk kiralayacak bir kamp alanı düşünüyorsanız, naçizane daha önce hiç gitmediyseniz gidip birkaç gün kamp alanını ve kamp hizmetini deneyimledikten sonra sezonluk kiralamayı düşünmeniz daha uygun olacaktır. Datça yolu üzerinde yaklaşık olarak 25. kilometrede kalıyor.

Not:

  • Maalesef ki kamp alanında evcil hayvanlara pek hoş bakılmıyor.
  • 2019 yılında kamp alanının belirli bölgelerinde mangala izin veriliyordu, fakat bu bilgiyi bu yıl için arayıp teyit etmelisiniz.
2 Puan

Benzer gönderiler

Kampçılık 16 Tem

Araç Üstü Çadır Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde ve dünyada kampçılık her geçen gün yayılmakta ve gelişmekte. İnsanlar artık dört duvar arasında sıkışıp kalmak için tonlarca para ödemek istemiyor ve farklı tatil planları yapıyor. Çağımızın modası artık, kampçılık ve karavancılık oldu. 5-6 yıldızlı otellere haddinden fazla para ödemek yerine, milyonlarca yıldızın altında, sessiz ve huzur

3 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Yağmurlu Havalarda Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Otel fiyatlarının her geçen gün artış gösterdiği ülkemizde insanlar artık alternatif tatil planları yapaya başladı, bunların başında da hiç şüphesiz kampçılık geliyor. Özellikle pandeminin de etkisi ile insanlar daha güvenli bir tatil için çadırda kalmayı tercih ediyorlar. Bunun geri dönüşü olarak da çadır fiyatları maalesef bir anda fırladı. Ülkem

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 16 Tem

Kampta yenilebilecek doyurucu, uygun fiyatlı ve pratik yiyecekler nelerdir?

Sırt çantanızı alıp upuzun yollar yürümeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, ağır bir sırt çantası size yolculuğunuz boyunca külfet olacaktır. Buna dengesiz beslenme ve doğru yapılamayan bütçe hesaplamaları da eklenince yeni yerler keşfetme hevesiniz belki de kursağınızda kalacaktır. Bu yazımda, adeta bir kaplumbağa gi

2 Puan 0Yorum