Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 19 Tem

Karavan mı, Araç Üstü Çadır mı?

Doğayı sevsin sevmesin, herkesin hayalidir bir karavan alıp, dilediğince gezip tozmak ve keşfetmek. Özellikle son yıllarda bu hayali benimseyen daha çok insan görüyorum çevremde. Bundan yaklaşık 5-10 yıl önce bir çok kişinin hayali; küçük bir Ege kasabasında bahçeli bir ev alıp yerleşmekti.

Ama artık insanların düşüncelerinin değiştiğini fark ediyorum, dönemin insanları genel olarak daha özgürlükçü, tek bir yere bağlı kalmaktansa daha fazla yer görüp keşfetmek istiyorlar, bence iyi de yapıyorlar. Çağımızın modası artık bu, emekli olan ya da gelirini erken yaşlarda kazanan bireyler karavan alıp dünyayı gezmek için planlar yapıyorlar ama ne yazık ki bizim ülkemizde karavan fiyatları epeyce bir yüksek, aynı şekilde vergiler ve akaryakıt fiyatları da yüksek. Hal böyle olunca, zaten kıt kanaat geçinen ülkemin insanlarının karavan hayalleri de, romantik hayaller olmaktan öteye geçemiyor. Ama durun! Vazgeçmeyin hemen hayallerinizden, gelişen teknoloji sayesinde karşımızda yeni çözümler var. Geçtiğimiz günlerde Araç üstü çadırlar hakkında bilgiler veren kapsamlı bir makale yazmıştım. Bu yazımda da karavan ile araç üstü çadırları kıyaslayacağım, hangisini tercih etmek daha mantıklı olur? Bunları detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağım.

Karavan mı, araç üstü çadır mı?

Araç üstü çadırlar, gelişen teknoloji ile ortaya çıkan oldukça ekonomik bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Karavana göre kat kat daha fazla ucuz olan bu basit çözüm, pratik ve işlevsel olması nedeniyle oldukça dikkat çekti. Karavan mı yoksa araç üstü çadır mı? Hangisini tercih edeceğiniz aslında size bağlı. Amaç ikisinde de aynı olsa da aralarında ki farklar oldukça büyük. Öncelikle ne istediğinize karar verin ve bütçenizi belirleyin. Zaten bu soruyu soruyorsanız eğer, büyük ihtimalle bir karavan hayaliniz var ama bütçeniz ya da zamanınız karavan için elverişli değil. Sizi yolda bırakmayacak iyi ve sağlam bir karavan için günümüz şartlarında en az 80-90 bin TL ödemeniz gerektiğini biliyorsunuzdur sanırım. Elbette ki daha ucuza da karavan almak mümkün, ama eski ve sürekli arıza yapma potansiyeline sahip bir karavan ile dünyayı gezme hayali pek gerçekçi olmaz. O yüzden 30-40 bin lira bandındaki karavanlara bakıp vaktinizi boşa harcamayın bence. Karavan tercih ediyorsanız yüksek model olmasına özen gösterin, televizyonda eski T2 minibüsler ile insanların gezdiğini görebilirsiniz ve özenebilirsiniz, ama dediğim gibi romantik hayallere gerek yok. Eğer bütçeniz yeterli değilse, 50 bin liraya karavan alacağınıza, 15 bin liraya en iyisinden bir araç üstü çadır almak daha mantıklı bir hareket olacaktır. Peki maddi açıdan bir probleminizin olmadığını düşünelim, bu sefer neyi tercih etmek daha doğru olurdu? İşte orası sizin zevklerinize kalıyor, eğer bir hayaliniz varsa ve bütçe durumu da müsait ise karavan almanız çok daha mantıklı olacaktır. Araç üstü çadırlar, karavan almak isteyip de bütçesi yeterli olmadığı için alamayanların tercih etmesi gereken bir çözüm. Özellikle geniş bir aracınız varsa, doblo tarzı, araç üstü çadırlar ile oldukça iyi bir tur yapabilirsiniz. Tam olarak karavan hissiyatı verir mi? Tabii ki de vermez ama bütçeniz yeterli değilse nefsinizi bu şekilde kandırabilirsiniz.

Karavanın Avantajları

• Oldukça geniş bir yaşam alanı sayesinde ev konforunda bir seyahat mümkün.
• Tuvalet ve duşun karavan içerisinde yer alması oldukça olumlu bir durum. Hiçbir işletmeye ihtiyaç duymadan kendi ihtiyaçlarınızı kendiniz giderebilirsiniz.
• Daha geniş bagaj sayesinde daha fazla eşyayı turunuz sırasında yanınızda taşıyabilirsiniz.
• Araç hareket halindeyken bile içerisinde uyumak, yemek yapmak, kahve yapmak... Mümkün, mesela siz Karavanı sürerken, eşiniz arkada uyuyabilir veya mutfakta yemek yapabilir.
• Kapsamlı bir mutfak sayesinde dilediğiniz yemekleri hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz
• Bir diğer avantaj da elektrik. Karavanların bir çoğunda priz imkanı bulunuyor. Dilerseniz Karavanın üzerini komple güneş panelleri ile kaplayıp elektrik üretebilirsiniz ve bir aküde depolayabilirsiniz.

Karavanın Dezavantajları

• Ekonomik bir çözüm değil. Satın alması oldukça pahalı bir ulaşım aracı.
• Özellikle eski modelleri sık sık arıza yapıyor ve bir çoğunun parçası pahalı hatta bazı parçaları ülkede bulmak çok zor.
• Vergisi normal araçlara göre oldukça yüksek.
• Normal araçlara göre çok daha fazla yakıt tüketimi.
• Ağırlığından ve içinde bulundurduğu malzemelerden ötürü diğer araçlara göre oldukça yavaş hızlarda seyahat etmesi.
• Büyük ve geniş bir ulaşım aracı olduğu için her yere girmesi mümkün değil.
• Turda olmadığınız zamanlarda, şehir içi park sorunu ortaya çıkıyor.

Araç Üstü Çadır Avantajları

• Karavana göre oldukça ucuz bir çözüm. Çok az bir maliyet ile karavan deneyimi yaşamak mümkün.
• Tavan çıtaları olan her araba ile uyumlu olması.
• Oldukça pratik ve hızlı bir çözüm.
• Aracınızın girdiği her yerde konaklama imkanı.
• İstenildiği zaman çıkarılabiliyor olması.
• Ekstra hiçbir vergisi yok.

Araç Üstü Çadır Dezavantajları

• Çadır kurulu halde iken aracın hareket edemiyor oluşu.
• Daha küçük bir alan olduğu için, özellikle 4 kişilik aileler için ideal değil.
• Seyahat halindeyken ses yapabiliyor oluşu.
• Rüzgarın sert olduğu bölgelerde uyumak imkansız hale gelebilir, oldukça sarsıntılı bir gece geçirebilirsiniz.
• Kışın ısınma sorunu olabilir, karavan kadar kolay ısınamaz.

Her ikisinin de avantajlarını ve dezavantajlarını sıralamaya çalıştım. Eğer karavan alıp dünyayı gezme hayalleriniz varsa, bütçe durumunuz da müsait ise karavan almanız çok daha mantıklı olacaktır. Eğer yeterli bütçeye sahip değilseniz, araç üstü çadırlar da sizin işinizi görecektir. Dilerseniz kendi karavanınızı kendiniz de tasarlayabilirsiniz. Eğer yeterli bütçeye ve zamana sahipseniz, yeni model bir pikap alıp, tamamen kendi zevk ve ihtiyaçlarınıza göre tasarlayabilirsiniz. Bu doğrultuda Ford marka otomobillerin Ranger modellerini önerebilirim, ya da Wolkswagen Amarok da olabilir. İkisi de benzer model ve tipte pikaplar. Oldukça sağlam, hızlı ve konforlu bir şekilde üretilmişler. İnternette bu pikapların nasıl Karavana çevrildiğini görebilirsiniz. Eğer bütçeniz yeterli ise, kesinlikle karavan yerine iyi bir pikabı karavana çevirmenizi öneririm. Unutmayın bu pikap araçlar direkt olarak arazi için üretilmiş araçlar ve suda dahi yol alabilmekteler. Kesinlikle bir karavandan daha yararlı olacaktır.

2 Puan

Benzer gönderiler

Kampçılık 16 Tem

Araç Üstü Çadır Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde ve dünyada kampçılık her geçen gün yayılmakta ve gelişmekte. İnsanlar artık dört duvar arasında sıkışıp kalmak için tonlarca para ödemek istemiyor ve farklı tatil planları yapıyor. Çağımızın modası artık, kampçılık ve karavancılık oldu. 5-6 yıldızlı otellere haddinden fazla para ödemek yerine, milyonlarca yıldızın altında, sessiz ve huzur

3 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Karavanla Konaklayabileceğiniz En Güzel Kamp Alanları

1. Yedigöller Milli Parkı – Bolu Yedigöller, Bolu ilinde yer almaktadır. Bolu merkeze 43 km uzaklıkta kalıyor. Yedigöller’de Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl olmak üzere toplamda yedi göl var. Yedigöller yalnızca gölleri ile değil, oksijen kaynağı ağaçları ile de meşhur. Kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, çam, dişbu

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Yağmurlu Havalarda Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Otel fiyatlarının her geçen gün artış gösterdiği ülkemizde insanlar artık alternatif tatil planları yapaya başladı, bunların başında da hiç şüphesiz kampçılık geliyor. Özellikle pandeminin de etkisi ile insanlar daha güvenli bir tatil için çadırda kalmayı tercih ediyorlar. Bunun geri dönüşü olarak da çadır fiyatları maalesef bir anda fırladı. Ülkem

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 16 Tem

Kampta yenilebilecek doyurucu, uygun fiyatlı ve pratik yiyecekler nelerdir?

Sırt çantanızı alıp upuzun yollar yürümeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, ağır bir sırt çantası size yolculuğunuz boyunca külfet olacaktır. Buna dengesiz beslenme ve doğru yapılamayan bütçe hesaplamaları da eklenince yeni yerler keşfetme hevesiniz belki de kursağınızda kalacaktır. Bu yazımda, adeta bir kaplumbağa gi

2 Puan 0Yorum