Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 16 Tem

Kampta yenilebilecek doyurucu, uygun fiyatlı ve pratik yiyecekler nelerdir?

Sırt çantanızı alıp upuzun yollar yürümeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, ağır bir sırt çantası size yolculuğunuz boyunca külfet olacaktır. Buna dengesiz beslenme ve doğru yapılamayan bütçe hesaplamaları da eklenince yeni yerler keşfetme hevesiniz belki de kursağınızda kalacaktır.

Bu yazımda, adeta bir kaplumbağa gibi yıllardır sırt çantasını sırtına alıp otostopla şehir şehir gezen yarı zamanlı bir gezgin olarak, sizlerle yola çıktığım günlerde karnımı nasıl doyurduğumu, ne tür yiyecekler satın aldığımı ve aldığım yiyeceklerin ortalama fiyatlarını paylaşacağım. Ayrıca bonus olarak birkaç ekstra ürünle pratik kamp yemeklerimi nasıl hazırladığıma da değineceğim.

Kamp yolculuğumda ne tür yiyecekleri tercih etmeliyim?

Gün içerisinde enerji bulacağımız karbonhidrata, vücudu yenileyen ve vücut direncini yüksek tutan proteine ve bağışıklığımızı hastalıklara karşı koruyan vitamin ve minerallere ihtiyacımız olur. Seyahatimiz boyunca pratik günde olduğu gibi düzensiz ve sağlıksız beslenmememiz için her türlü besinden yeteri miktarda almamız gerekir. Yola çıktığımızda ve kamp çantasıyla saatler boyunca yol yürüdüğümüzde vücudumuz hem sıvı kaybeder hem de fazla hareketli olmadığımız herhangi bir güne göre fazla kalori yakar, bu sebeple vücudumuzun ihtiyacı olan su ve besin ihtiyacı artar. Dolayısıyla, vücudumuzun ihtiyacı olan her besini yeteri miktarda almamız, hem çıktığımız yolculuktan keyif almamızı sağlayacak hem de sağlığımıza faydalı olacaktır.

Kahvaltı

Günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Kahvaltınızı iyi ve zengin bir şekilde yaparsanız gün içerisinde sırt çantası ile yürürken ihtiyacınız olacak olan enerjiyi (en azından birkaç saatlik) kahvaltıdan alabilirsiniz. Yazları daha çok Ege ve Akdeniz bölgelerine seyahat edip birçok ili, ilçeyi, köyü, beldeyi ve kasabayı keşfetmeyi tercih ediyorum. Yolculuklarımda da çok ihtiyacım olmadığı müddetçe ücretli kamp alanlarını ve yağlı ve pek de yararı olmayan fastfood ürünleri tercih etmiyorum. Elbette gittiğim şehirlerin kendine özgü yemeklerini denemekten keyif alıyorum fakat bütçemi aşmamasına da özen gösteriyorum. Ayrıca, tanrının bana karşılık beklemeden bahşettiği yerlerde kamp yaparken daha çok huzur buluyor ve mutlu oluyorum.

Yolculuğumda ilk durağım her neresi ise mutlaka gittiğim şehrin köy pazarını bulup pazardan yarım kilo siyah ve yeşil zeytin alıyorum. Zeytin salamura şeklinde olduğundan kolay kolay bozulmuyor. Bir zeytinsever olarak, yolculuğum boyunca aldığım zeytinleri kahvaltılarımda tüketiyorum ve hatta bazen çok acıkırsam ekmeğimle birlikte atıştırıyorum. Şahsen çantamda poşet içerisinde duran zeytinlerin hiç bozulduğuna şahit olmadım, çok ağırlık da yapmıyor, zeytinlerim bittikçe bulunduğum ilin bir köy pazarını mutlaka ziyaret ediyorum. Kamp yaptığım günlerde bulunduğum çevrede market varsa, sabah kahvaltısı için en yakın markete gidip 500 gramlık paketlerde olan lor peynirinden alırım. Lor peynirleri protein açısından zengin olduğundan gün içerisindeki ihtiyacımın bir kısmını karşılıyor, vücut direncini yüksek tutuyor ve kas oluşumuna destek oluyor. Ayrıca yolda başımıza gele ek ufak tefek yaraların da kolayca iyileşmesine katkıda bulunuyor. Lor peyniri bana göre biraz yavan geldiği için daha önceden evde hazırlayıp ağzı kilitli küçük poşetlere koyduğum kekik, pul biber ve tuzla karıştırıyorum. Biraz ağzımın tadına düşkün olduğum söylenebilir ama yendiğimiz yemekten keyif almak istiyorsanız size de tavsiye ederim, bir diş fırçasından ağır değil taşıdığım baharatlar. Bir diğer protein kaynağım da hindi füme, kavurma gibi şarküteri ürünleri oluyor. Bu gibi ürünlerin tek öğünlük olmasına dikkat ediyorum çünkü sıcak havada hemen bozuluyorlar. Bunların yanına günü birlik aldığım domates ve salatalık gibi sebzeleri de kahvaltıma dahil ediyorum. Yanınızda plastik saklama kaplarından taşımıyorsanız sebzelerinizle birlikte sebzelerin poşetini de yıkayıp düz bir zeminde kase yerine kullanabilirsiniz. Genellikle ekmeğimin, ekşi mayalı köy ekmeği olmasını tercih ediyorum. Bu tamamiyle sizin ağız tadınıza kalmış ama köy ekmeklerinin daha sağlıklı daha lezzetli ve daha doyurucu olduğunu düşünüyorum. Hatta ekmeğimi aldığım fırında dilimletip gün içerisindeki her öğünümde onu tüketiyorum. Fakat ekmeğinizi çantanızda iyi muhafaza edip saklamanız gerekiyor. Şimdi gelelim bir öğünlük kahvaltı maliyetinin ne kadar olduğuna… Ürünler kalitesine, markasına göre değişkenlik gösterdiğimden ben ortalama ürünlerin fiyatlarını baz alacağım.

Siyah Zeytin: Yarım kg 10 ₺ (1 hafta gidiyor)
Yeşil Zeytin: Yarım kg 10 ₺ (1 hafta gidiyor)
Lor peyniri: 500 g 5.95 ₺
Baharatlar: Evde hazırlanacak
Hindi Füme: 60 g 2.45 ₺
Kavurma: 100 g 9.95 ₺
Salatalık: 50 kuruş
Domates: 50 kuruş
Ekmek: Köy Ekmeği: 7.50 ₺
İçecek: 3.45 ₺
Su: 1,5 L 3 ₺

Hindi füme ve kavurmayı aynı öğünde almak yerine birinden birini tercih edebilirsiniz. Zeytinler de yaklaşık olarak 1 hafta kadar gidiyor yani her gün 10 + 10 = 20 ₺ ödemeyeceksiniz. Bir köy ekmeği de büyük ve doyurucu olması sebebiyle gün içerisinde yeterli oluyor, bu sebeple diğer öğünlerinizde de ekmek için ekstra bütçe ayırmanıza gerek kalmayacak.

Kahvaltı 2

Meyveli Yulaf Lapası

Bunu yapmak için çantanızda hafif bir saklama kabı ve bir çatal bulundurmanız gerekiyor.

Meyveli yulaf lapası için malzemeler:
Yulaf ezmesi
Muz, Elma, Üzüm vb (tercihe göre)
Süt ya da yoğurt
Bal (küçük tüplerde)
Ceviz, Fındık, Badem vb (tercihe göre)

Yapılışı:
Tercih ettiğiniz meyveyi kabın içerisine alın ve iyice ezin. Üzerine yulaf ezmesi, bal, süt ya da yoğurt ve tercih ettiğiniz kuruyemişi ilave edip karıştırın. 5 dakika kadar bekletilirse yulaf ezmeleri yumuşayacak ve yemesi daha keyifli olacaktır, fakat sıcak havalarda kamp yapıyorsanız sütün bozulmaması için hemen tüketmenizi tavsiye ederim.

Yulaf Ezmesi: 9.95 ₺
Meyve: 1 adet ortalama 2.50 ₺
Süt: 1.25 ₺
Yoğurt: 150 g 2.50 ₺
Bal: 90 g 7.90 ₺
Ceviz: 150 g 12.95 ₺
Fındık: 150 g 10.95 ₺
Badem: 150 g 13.50 ₺

Yulaf ezmesini ve kuruyemişleri kilitli kabında havasını alarak iyi muhafaza ettiğiniz takdirde 4-5 öğünde kullanabilirsiniz. 4-5 öğün 4-5 günlük kahvaltı anlamına gelir. Böylece diğer günlerin kahvaltılarında paranız cebinizde kalır. Ayrıca ceviz, fındık ya da badem gibi kuruyemişlerden birini satın alırsanız kahvaltı öğününüz de daha ekonomik olacaktır.

Öğle ve Akşam Yemeği

Öğle ve akşam yemeklerimde her türlü konserve ürünlere yer veriyorum. Yemek çeşitliliği vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alınmasına yardımcı olmakla birlikte sürekli aynı besinlerin alınması da zararlı olabiliyor. Örneğin sürekli olarak havuç tüketiyorsanız vücudunuza fazla A vitamini yüklenmesinden dolayı karaciğerinizde problem yaşayabilirsiniz. Öğle ve akşam yemeği için büyük marketlerden birçok çeşit konserve ürün bulabilirsiniz. Gideceğiniz kamp alanı ıssız bir yerdeyse ve yakınlarda yiyecek ve içecek alabileceğiniz bir yer yoksa ya da sağlıklı ve ekonomik beslenmek istiyorsanız konserve ürünleri tercih edebilirsiniz. Tavuk, hamsi, sardalya, ton balığı, kuru fasülye, barbunya pilaki, haşlanmış Meksika fasulyesi, taze fasülye, bamya, mantar, mısır, bezelye, garnitür, közlenmiş patlıcan, közlenmiş biber, nohutlu bulgur pilavı, yeşil mercimekli bulgur pilavı, mantarlı bulgur pilavı vb. gibi yiyecekler büyük marketlerde konserve olarak satılıyor.

Bu konserve ürünlerin çoğunu gerek kamplarımda gerekse öğrenci evinde denedim. Pilav çeşitleri ve Meksika fasulyesi gibi konserveleri yeni keşfettim ve kamplar için de çok iyi olduğunu düşünüyorum. Hem doyurucu, hem besleyici hem de uygun fiyatlı. Ayrıca pratik de. Hiçbir hazırlık istemeden açıp direkt yiyorsunuz.

Özellikle turistik bir yere gittiyseniz, merkezinde gezerken fiyatların normale göre çok daha yüksek olduğunu görmüşsünüzdür. Ben turistik yerlerde bir mercimek çorbasına 20 ₺ isteyen işletmeler gördüm. Onlar da bir yandan haklı olabilirler tabii turistik yerlerde yüksek kiralar veriyorlar falan ama bir mercimek çorbasıyla doğmayabilirsiniz ve eğer öğrenciyseniz ve çalışmıyorsanız günlük 70-80 TL bir öğüne para vermek de az bir bütçeyle gezenlerin bütçesini oldukça zorlar. Bu sebeple pilakiden balığa birçok çeşidi bulunan konserve ürünlere bir göz atmanızı hatta denemenizi tavsiye ederim. Konserveler genellikle hem uygun fiyatlı hem besleyici hem de pratik...

BONUS +++

Kampta yapılabilecek en güzel şeylerden biri de ateş yakıp yemek yapmak. Eğer gittiğiniz yerlerde ateş yakmanıza izin veriliyorsa her öğününüzü ateş üzerinde pratik yemekler yaparak geçirebilirsiniz. Kampa gittiğimde yaptığım birkaç ucuz maliyetli pratik öğün önerisi sizlerle...

Haşlanmış Yumurta

Kahvaltılarda protein ağırlıklı beslenmek isterseniz metal bir salça kutusu bulup içinde yumurta haşlayabilirsiniz. İhtiyacınız olacak şeyler ateş, su ve yumurta. Metal salça kutusuna su koyup kaynatın. Kaynayan suya yumurtaları bırakın, tamamen haşlanmış yumurta için fokurdadıktan 100 saniye sonra alın. Hem pratik hem sağlıklı.

Mangal Sucuk

Ateşte sucuk kızartmak gibisi var mı? İhtiyacımız olan şeyler ateş ve sucuk. Pişen sucukları ekmeğe koyup afiyetle yiyin. Dilerseniz aç bitir kaşarlardan alıp ekmeğinizin arasındaki sıcak sucukların üzerine koyup eritin. Sandviçiniz hazır!

Menemen

Ateşi olur da menemen olmaz mı! Bunun için bir de tavaya ihtiyacımız olacak. Endişelenmeyin, el boyutlarında olan tavaları çantada taşımak ağır gelmiyor. Menemen için ihtiyacımız olan şeyler minik bir şişe içerisinde getirdiğiniz sıvı yağ, biber, domates ve yumurta. Sıvı yağı tavaya alalım, çantamızdan çıkardığımız küçük kamp çakımızla biberi kesip yağda kaçıralım. Biberler yumuşayınca küp küp kestiğimiz domatesleri doğrayalım. Domatesler püre haline gelince yumurtayı kırıp karıştıralım. Yumurta da pişince ateşten alalım. Hatta buna bir de çantamızda getirdiğimiz baharatlardan atalım. Kampta yenilebilecek en keyifli yemeklerden biri hazır, afiyet olsun!

Gözleme

Gözleme zor olur, bu da yapılmaz ki demeyin. Pratik gözleme tarifimi her kampımda uygularım. İhtiyacımız olan şeyler hazır yufka ve peynir ya da patates. Yaktığınız ateşe patatesleri bırakın, közlenip piştikten sonra alıp saklama kabına alıp iyice ezin. Eksiğimiz patatesleri çantanızda bulunan baharatlarla karıştırın ve yufkanın orta bölümüne kare şeklinde koyarak dört taraftan kapatın. Sıvı yağdan elinize damlatıp ön ve arkasını yağlayın. Harlı olmayan ateşin üzerinde önlü arkalı yufkaların çiğliği gidene kadar kızartın. Peynirli gözleme için de patates yerine peynir tercih edin ve aynı işlemleri uygulayın.

Noodle

Kampta yapılabilecek en ucuz ve en pratik yiyeceklerden bir de Asya kökenli olan noodledır. Aynı zamanda aldığınız miktara (2 paket) göre de oldukça doyurucu bir öğün. Ateş yapabileceğiniz bir alandaysanız iki bardak kadar su kaynatıp noodle ve noodle baharatlarını ekleyerek güzel ve doyurucu bir öğün elde edebilirsiniz. Kamp alanında noodle yapmak makarnaya nazaran çok daha kolay çünkü içerisinde halihazırda bulunan soslar olduğundan ekstra bir sos hazırlamanız gerekmiyor.

Közlenmiş Patlıcan Salatası

Mangalın yanında güzel gittiği gibi tek başına da yenilebilen lezzetli bir öğün. Közlenmiş patlıcan salatasını marketlerden hazır şekilde de alabilirsiniz fakat bu kadar kolayken kendinizin yapmasını tavsiye ederim. İki adet patlıcan, 1 adet kırmızı kapya biber, yeşil çarliston biber, 1 diş sarımsak, 2 adet domates, bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı sirke, bir fiske tuz. Kamp ortamında zeytinyağı ve sirkeyi atmadan da salatanızı tüketebilirsiniz, dilerseniz küçük kırılmaz bir şişede yanınızda zeytinyağı taşıyabilirsiniz. Tarife geçelim. Patlıcanları ve biberleri közleyip soyalım. Közlenen sebzeleri bir kaba alalım. Üzerine ince ince kesilmiş domates ve sarımsağı doğrayın. Tuz, sirke ve zeytinyağını ekleyerek karıştırın.

Kumpir

Kumpir patatesleri en güzel köz içerisinde közlenir. Yaktığınız kamp ateşi kendini köze bıraktığında patatesleri köz içerisine atıp kontrollü bir şekilde közleyin. Közlendikten sonra patatesleri bir tabağa alıp ortasından uzunlamasına yarın. İçerisine aç bitir kaşar, kahvaltılık tek kullanımlık tereyağı ve tercihe göre biraz tuz ekleyin. Bir adet konserve mısırı da içerisine ekleyip afiyetle yiyin. Patates karbonhidrat açısından zengin olduğundan ihtiyacınız olan enerjiyi verecektir.

Kumru

İzmir kumrusu denemeyeniniz var mı? Az malzeme ve çok lezzetle kampta deneyebileceğiniz nefis ve pratik bir tarif. İhtiyacımız olan şeyler sandviç ekmeği, aç bitir kaşar, aç bitir salam, uzun sosis, sucuk, domates ve tek kullanımlık tereyağı. Ekmeği fırınlarda ya da marketlerde bulabilirsiniz, diğer tüm ürünler de neredeyse tüm marketlerde var. Sandviç ekmeğinin iç ve dışına tereyağını sürün ve üzerine ızgara koyduğunuz harlı olmayan ateşte gevrek bir hale gelene kadar kızartın. İnce uzun şeklinde kestiğiniz sosisleri ateşi biraz daha harlayarak küçük bir tavada pişirin ve halka halka doğradığınız sucuk ve salamları hafif pişene kadar sosislerle birlikte kavurun. Sandviç ekmeğinizin içerisine sırasıyla düzenli bir şekilde sosis, sucuk, salam ve domatesleri koyun. Kaşarları sıcak tavaya alın ve arkalı önlü birkaç saniye kadar kızartıp ekmeğin arasına koyun. Afiyet olsun.

2 Puan

Benzer gönderiler

Kampçılık 16 Tem

Araç Üstü Çadır Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde ve dünyada kampçılık her geçen gün yayılmakta ve gelişmekte. İnsanlar artık dört duvar arasında sıkışıp kalmak için tonlarca para ödemek istemiyor ve farklı tatil planları yapıyor. Çağımızın modası artık, kampçılık ve karavancılık oldu. 5-6 yıldızlı otellere haddinden fazla para ödemek yerine, milyonlarca yıldızın altında, sessiz ve huzur

3 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Karavanla Konaklayabileceğiniz En Güzel Kamp Alanları

1. Yedigöller Milli Parkı – Bolu Yedigöller, Bolu ilinde yer almaktadır. Bolu merkeze 43 km uzaklıkta kalıyor. Yedigöller’de Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl olmak üzere toplamda yedi göl var. Yedigöller yalnızca gölleri ile değil, oksijen kaynağı ağaçları ile de meşhur. Kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, çam, dişbu

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Yağmurlu Havalarda Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Otel fiyatlarının her geçen gün artış gösterdiği ülkemizde insanlar artık alternatif tatil planları yapaya başladı, bunların başında da hiç şüphesiz kampçılık geliyor. Özellikle pandeminin de etkisi ile insanlar daha güvenli bir tatil için çadırda kalmayı tercih ediyorlar. Bunun geri dönüşü olarak da çadır fiyatları maalesef bir anda fırladı. Ülkem

2 Puan 0Yorum