Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 11 Tem

Kampta ayı ile karşılaşmak

Kamp yapan ve sık sık doğa ile haşır neşir olan arkadaşları en çok çekindiği hayvanların başında gelir ayılar. Bilindiği üzere Anadolu’nun hemen her bölgesinde ayı ile karşılaşmak mümkün. Özellikle ormanlı ve yüksek arazilerde yaşayan ayıların zaman zaman da olsa insanlara saldırdığı haberlerini duyuyoruz.

Anadolu’da yaşayan yaşayan ayı türüne “boz ayı” denilmektedir. Boz ayıların diğer kuzenlerine göre saldırganlıkları azdır ama yine de oldukça iri ve güçlü olan boz ayılar, doğası gereği oldukça vahşidir. İnsanlara çok sık saldırdıklarını duymayız. Boz ayılar genelde aç kaldıklarında insanlara saldırabilirler ya da onlar için veya yavruları için tehdit oluşturduğunuzu düşünürlerse saldırabilirler.

Kampta ayı ile karşılaşmak

Ülkemizde kamp yapmak için tercih edilen doğal bölgelerin tamamında ayı ile karşılaşma riski bulunuyor. Eğer bir ayı ile karşılaşırsanız ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, bu sizin için büyük bir sorun olacaktır. Kampta bir ayı ile karşılaşma ihtimali biraz düşük olsa da nasıl davranacağınızı öğrenmekte yarar var. Ama önceliğimiz kampta bir ayı ile karşılaşmamanız üzerine olacak, bu nedenle olası ayı karşılaşmalarını engellemek için nelere dikkat edeceğimizi ele alarak başlayacağız.

Olası Ayı Karşılaşmalarını Engellemek İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Eğer kamp yapmak için ayı popülasyonunun bol olduğu, ormanlık ve yüksek rakımlı bir arazi seçtiyseniz ekstra dikkat etmeniz gerekiyor, kamp attığınız çevrede ve ormanda yürürken mutlaka ses yaparak ilerleyin, ne kadar yüksek ses çıkarırsanız o kadar iyi. Ayıların duyma ve koku alma duyuları inanılmaz derecede iyidir, sizin çıkaracağınız sesleri ve sizin kokunuzu kilometrelerce öteden alacaktır ve yolunuza çıkmayacaktır. Ayılar kolay kolay bir insanla karşılaşmak istemezler. Yürüyüş esnasında ses çıkarmak ayıları uzaklaştırabileceği gibi diğer yırtıcı hayvanları da uzaklaştırır, özellikle de yılanları.

  • Kamp akşamlarının vazgeçilmez unsuru olan kamp ateşi sizi ayılardan ve diğer yırtıcı hayvanlardan koruyabilir. Önceliğimiz sizi ayılardan uzak tutmak olacak demiştik, işte bu doğrultuda kamp yaptığınız süre boyunca kamp ateşiniz kontrollü bir şekilde daima canlı kalmalı. Kamp ateşinin sıcaklığı sizi ısıtırken yaydığı ışık ve dumanlar ayıları ve diğer vahşi hayvanları sizden uzak tutacaktır. Oldukça basit ama etkili bir yol. Kamp ateşiniz daima kontrol altında olsun, ormanda yangın çıkarmak istemezsiniz.

  • Ayıların inanılmaz derecede iyi koku alabildiğinden bahsetmiştik, eğer kamp yaptığınız çevrenin yakınlarında aç bir ayı bulunuyorsa, sizin yiyeceklerin kokusunu alması çok zor olmayacaktır. Bu doğrultuda yiyecekleri çadırın içinde saklamak çok yanlış bir tercih olur, kilometrelerce öteden yiyeceklerinizin kokusuna gelen ayı, çadırınızı saniyeler içerisinde tanınmaz hale sokabilir. Bunun olmaması için yiyecekleriniz tek bir büyük ve kalın poşete koyun ve ağzını iyice bağlayın, bu işlem kokunun yayılma oranını düşürecektir ama sıfıra indirmeyecek tabii ki, yiyeceklerinizi içine koyduğunuz poşeti çamura ile kaplarsanız kokunun yayılmasını önemli derecede engellemiş olursunuz. Bu sayede hem ayılardan hem de diğer hayvanlardan korunmuş olursunuz. Bunlara ek olarak yiyeceklerinizi asla ağzı açık bir şekilde dışarıda bırakmayın, bu resmen hayvanlar için bir davetiye olur ve hiçbir hayvan bu daveti geri çevirmez.

Yukarı yazmış olduğumuz maddeler genel olarak sizin, ayılar ile karşılaşmanızı önlemek adınaydı. Söylediğimiz her şeyi birebir yaptınız ama yine de tesadüfen oradan geçen bir ayı geldi sizi buldu. Eğer bu kadar şanssızsanız bile korkmayın, yapabileceğiniz birkaç şey hala var.

Kampta ayı ile karşılaşmak

Ayı ile karşılaşırsak ne yapmalıyız?

  • Bir ayı karşılamanız durumunda aklınıza gelen ilk şey sakin kalmak olsun, saldırgan ve agresif hareketler yapmaktan kaçının, paniğe gerek yok. İlk vuran kazanır kuralı “jungle” da geçerli değil, ilk etapta sakin olun ve sadece bekleyin, ani hareketler yapmayın. Söylemesi kolay tabii… dediğinizi duyar gibiyim..

  • Boz ayılar, tıpkı küçük bir çocuk gibi meraklı hayvanlardır. Karnı aç olmasa bile ya da onlar için bir tehdit oluşturmasanız bile, yine de sırf meraklarından gelip bir ortama bakmak isteyebilirler. Bundan dolayı olası bir karşılaşma esnasında sakin kalın, ayı muhtemelen merakını giderdikten sonra yavaş yavaş oradan uzaklaşacaktır.

  • Eğer ayının amacı size saldırmaksa ve dişlerini çıkarıp saldırgan hareketler sergiliyorsa bile sakın ola koşup kaçayım demeyin, çünkü isteseniz de böyle bir durumda ayıdan kaçamazsınız. Normal bir insanın ayıdan daha hızlı koşmasına imkan yoktur. Ağaca tırmanmakta çoğu zaman mantıklı bir çözüm olmaz, çünkü ayılar da ağaca tırmanabilirler hatta ağacı devirebilirler bile. Saldırgan hareketlerde bulunan bir ayı ile karşılaşırsanız yapılması gereken en mantıklı hareket, yere yatmak ve ellerimiz ile başımızı korumak, kısacası cenin pozisyonu almak. Bunu yapmak ayının size saldırmasını engellemez belki ama hayatta kalmanızı sağlayabilir, ağır hasar almanıza engel olur ve belki de bu şekilde beklemek ayıya; “ben senin için bir tehdit değilim” mesajı vermek olacak.

  • Ayı ile karşılaşmamak adına anlattığımız önerileri yaparsanız, olası bir karşılaşma ihtimalini oldukça düşürürsünüz. Hayvanların çoğu, her ne kadar yırtıcı da olsalar durup dururken insanlara saldırmazlar. Genelde karşılaşmamak için yollarını değiştirirler. Ancak onlar için veya yavruları için bir tehdit oluşturmanız halinde ya da çok aç kalmaları halinde saldırabilirler. Kampa gitmeden önce seçtiğiniz bölgeyi iyi araştırın ve ayıların bölgelerine girmemeye özen gösterin. Yanınızda tüfek taşıyor olsanız bile size saldırmadığı sürece ayıları vurup öldürmeyin, doğaya zarar vermek için kampa gidilmez.

2 Puan

Benzer gönderiler

Kampçılık 15 Tem

Karavanla Konaklayabileceğiniz En Güzel Kamp Alanları

1. Yedigöller Milli Parkı – Bolu Yedigöller, Bolu ilinde yer almaktadır. Bolu merkeze 43 km uzaklıkta kalıyor. Yedigöller’de Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl olmak üzere toplamda yedi göl var. Yedigöller yalnızca gölleri ile değil, oksijen kaynağı ağaçları ile de meşhur. Kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, çam, dişbu

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Yağmurlu Havalarda Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Otel fiyatlarının her geçen gün artış gösterdiği ülkemizde insanlar artık alternatif tatil planları yapaya başladı, bunların başında da hiç şüphesiz kampçılık geliyor. Özellikle pandeminin de etkisi ile insanlar daha güvenli bir tatil için çadırda kalmayı tercih ediyorlar. Bunun geri dönüşü olarak da çadır fiyatları maalesef bir anda fırladı. Ülkem

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 16 Tem

Araç Üstü Çadır Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde ve dünyada kampçılık her geçen gün yayılmakta ve gelişmekte. İnsanlar artık dört duvar arasında sıkışıp kalmak için tonlarca para ödemek istemiyor ve farklı tatil planları yapıyor. Çağımızın modası artık, kampçılık ve karavancılık oldu. 5-6 yıldızlı otellere haddinden fazla para ödemek yerine, milyonlarca yıldızın altında, sessiz ve huzur

3 Puan 0Yorum
Kampçılık 16 Tem

Kampta yenilebilecek doyurucu, uygun fiyatlı ve pratik yiyecekler nelerdir?

Sırt çantanızı alıp upuzun yollar yürümeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, ağır bir sırt çantası size yolculuğunuz boyunca külfet olacaktır. Buna dengesiz beslenme ve doğru yapılamayan bütçe hesaplamaları da eklenince yeni yerler keşfetme hevesiniz belki de kursağınızda kalacaktır. Bu yazımda, adeta bir kaplumbağa gi

2 Puan 0Yorum