Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 14 May

Kamp yapmak isteyenler nelere dikkat etmeli?

Tatil masraflarının giderek artmasıyla birlikte çok daha fazla insan kamp hayatına ilgi göstermeye başladı. Eskiden büyük çoğunlukla gençlerin ilgi gösterdiği kampçılık, günümüzde giderek popülaritesini arttırmaktadır. Ülkemizde kamp yapan kesimin büyük çoğunluğu yaz kamplarını tercih ediyor ve yaz tatillerini kamp yaparak değerlendiriyor. Kış kampında da yaz kampında da dikkat edilecek bir çok unsur var. Özellikle ilk kez kamp yapacak olanların mutlaka bilmesi gereken kritik kurallardan en önemlisi doğru çadır seçimi. Eğer yaz kamplarında kullanmak üzere bir çadır alacaksanız tavsiyem Arpenaz markasının Fresh&Black modelini kullanmanız yönünde olacaktır. FRESH&BLACK’in özel yapısı sayesinde günün en aydınlık vaktinde bile çadırın içerisi karanlık ve nispeten serin kalır. Güneşin zararlı ışınlarının çadırın içine girmesini engeller, bu özellik bebeği olanlar ve cildi hassas olanlar için oldukça önemli. FRESH&BLACK zararlı güneş ışınlarını engellese de kavurucu sıcağa engel olamıyor malesef bu sebeple çadırınızı öğlen vakitlerinde gölgede kalabilecek şekilde kurmanız rahat bir uyku çekmeniz için oldukça önemli olacaktır, aksi taktirde güneşin doğumu ile birlikte çadırınızın içi hamama dönecek ve kan ter içinde uyanacaksınız. Eğer plajda kamp yapmayı düşünüyorsanız yanınıza mat veya şişme yatak almanıza gerek yok, geceleyin serinleyen vücut şeklinizi alan kumlar oldukça rahat bir uyku sağlamak için yeterli olacaktır.

Ormanlık alanda kamp yapmak istiyorsanız gideceğiniz bölgeyi iyi araştırıp analiz etmeniz gerekiyor. Özellikle hava durumuna hakim olmanız sizin yararınıza olacaktır. Bilmediğiniz bir bölgede, özellikle de ormanlık alanlarda su kenarlarına ve Nehir yataklarına çadır kurmak riskli olabilir. Hem olası su baskını riski hem de su içmek için su kenarlarına gelen hayvanların yaratacağı risklerden kaçınmak için hakim olmadığınız bir bölgede sulak arazi civarlarına kamp atmamaya özen gösterin.

Yiyeceklerinizi yanınızda bulundurmayın

Kamp yapanların en çok yaptığı hatalardan biri de gece uyumadan önce yiyeceklerini dışarıda çadırın hemen yanında ya da çadırın içinde saklamalarıdır. Eğer kamp yaptığınız bölgede hayvan popülasyonu mevcut ise yiyeceklerinizin kokusu alabilir ve çadırınıza girmeye çalışıp size zarar verebilir, bu sebeple yiyeceklerinizin ağzını sıkı sıkı kapatıp çadırınızdan biraz uzakta yüksek bir ağacın dalına asmak faydalı olacaktır.

Kamp ateşiniz hiç sönmesin

Hiç şüphesiz kamp denilince akla kamp ateşi gelir. Kampı kamp yapan en önemli unsurlardan biridir ve bir çok işleve sahiptir; ısıtır, ışık yayar, yemek pişirir ve hayvanları uzak tutar. Özellikle ormanlık alanlarda yabani hayvanların bol olduğu sürekli yanan bir kamp ateşi sizi yırtıcı hayvanlardan koruyacaktır. Ormana zarar vermemek için ateşi mutlaka kontrollü bir şekilde yakın ve uyumadan önce söndürmeyi ihmal etmeyin. Ek olarak kamp ateşiniz ile çadırınız arasında mutlaka biraz mesafe olsun, rüzgarın ne zaman çıkacağını bilemezsiniz. Rüzgarın getireceği en ufak bir kıvılcımın ağır sonuçları olabilir.

Az yük- bol kalori

Kamp çantanızı gereksiz bir çok eşya ile doldurmak belinize zarar vermekten başka bir işe yaramaz, sadece en gerekli olan eşyaları yanınıza alın. Yiyecek konusunda da kendisi hafif ama kalorisi bol yiyecekleri tercih etmeniz size fayda sağlayacaktır.

Kısa kısa öneriler

Eğer ilk kez kamp yapacaksanız nispeten daha kolay bölgelerden başlamanızı öneririz. Kamp kurduğunuz bölgede sizden başka kamp yapanların olması ilk etapta sizin için yararlı olabilir.

Çadır kuracağınız zemini taşlardan iyice temizlediğinize emin olun aksi takdirde gece uykunuz bölünebilir.

Yanınızda daima uzun süre dayanacak yiyecekler bulundurun konserve ürünleri biçilmiş kaftan.

1 Puan
  • 14 May

    Bence kamp yapılacak mekan da çok önemli. Güvenilir mi, kimler takılıyor, ulaşım imkanı nedir gibi gibi.

    0 Puan

    Benzer gönderiler