Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 15 May

Kamp çantası nasıl hazırlanır?

Kamp Çantası Nasıl olmalıdır?
Bir kampçının en önemli ekipmanları arasındadır kamp çantası. İyi bir kamp çantası seçmeden önce kendinizi iyi tanımalısınız. Örneğin 80 litre bir çanta alırsanız ve bunun tamamını doldurursanız bu çantayı taşıyabilir misiniz? Büyük ihtimal ile cevap hayır olacak. Haddinden büyük bir çanta alıp, çantayı gereksiz malzemeler ile doldurmak belinizi ağrıtmaktan başka bir işe yaramaz. Bu sebep ile size en uygun olan kamp çantası büyüklüğünü belirlemeniz gerekiyor. Genel olarak 45-60 litre çantalar ortalama bir kamp için gayet yeterli oluyor.
Kamp çantanızın büyüklüğünü belirlendikten sonra sırada kamp çantanızın en önemli konusu olan bel desteği geliyor. Kamp çantası ile taşınacak yükler genel olarak ağır olacağı için, çantanızın iyi bir bel desteği olması gerekiyor. İyi bir bel desteği olan çanta yükün omuzlarınıza binmesine engel olacaktır ve ağırlığı yayacaktır.
Tüm bunların yanında kamp çantanızın mutlaka sağlam olmasına özen gösterin, yolda dikişlerin veya fermuarların arızalanması kampınızı zehir edebilir. Bunun olmasını istemiyorsanız dayanıklı bir çanta almalısınız. Ek olarak alacağınız kamp çantası her mevsime ve koşula ayak uydurabilmeli, mutlaka su geçirmez olmalı ya da dahili olarak açılır kapanır bir yağmurluğa sahip olmalı ki olası bir yağış da malzemeleriniz zarar görmesin.

Kamp çantası nasıl hazırlanır?

Kamp çantası nasıl hazırlanır?
Doğa severlerin ve kamp severlerin en önemli ekipmanları arasında olan kamp çantası, hazırlaması oldukça önemli bir konudur. Kamp çantası, kamp yaptığınız süre boyunca bütün ekipmanlarınızı yanınızda taşımanıza olanak sağlar. Bütün temel kamp malzemelerini kamp çantanızda taşıyabilirsiniz. Kamp çantası doğru bir şekilde hazırlanmaz ise size yolda ve kampta zaman kaybettirir ve oldukça yorar. Bu yazımızda kamp çantası doğru bir şekilde nasıl hazırlanır hep birlikte inceleyeceğiz.

Kamp çantası hazırlamanın püf noktaları nelerdir?
Her şeyden önce kaliteli, dayanıklı ve mümkünse su geçirmez bir kamp çantanızın olması gerekiyor. Kamp çantanızın bel desteği iyi olmazsa yolda belinizi ağrıtabilirsiniz. Ayrıca kamp çantanızın fermuarlarını ve dikişlerini, çantanızı hazırlamadan önce kontrol etmelisiniz.
• Kamp çantanızı hazırlarken en çok lazım olacağını düşündüğünüz ekipmanlarınızı üst kısımlara ve fermuarlı kesimlere koymalısınız. Bu ekipmanlar genelde fener, çakmak, çakı ve yağmurluk olabilir.
• Görece en ağır ve daha çok yer kaplayan malzemelerinizi kamp çantanızın en alt kısmına koymanız gerekiyor. Hafif ve daha az yer kaplayan malzemelerinizi ise kamp çantanızın en üst kısmına koyarak denge sağlayabilirsiniz.
• Birbirleri ile benzerlik gösteren eşyaları bir küçük bir poşete koyarak bir arada kalmalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede eşyalarınıza ulaşmak çok daha kolay olacaktır. İç çamaşırlarınızı ve çoraplarınızı bir poşete koyarak kamp çantanıza yerleştirmek mantıklı olabilir mesela.

Kamp çantası nasıl hazırlanır?

1 Puan

Benzer gönderiler