Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 14 May

Kamp ateşi nasıl yakılır? Dakota ateşi nedir?

Hiç şüphe yok ki kamp ateşleri kampların tuzu biberidir. Kamp ateşi olmadan yapılan kamplar eksik kalır keyif vermez, kampın geleneğidir kamp ateşi. Özellikle arkadaş çevresi ile yapılan kamplarda kamp ateşinin başında sohbet edip yıldızları izlemek kadar keyifli bir şey yoktur herhalde. Kamp ateşi insanı büyüleyip şarkı söylemeye teşvik eder adeta.
Kamp ateşleri mevsim fark etmeksizin oldukça önemlidir hatta kamp ateşi hayati derecede önemlidir desek kimse itiraz etmez herhalde.

Kamp ateşi nasıl yakılır? Dakota ateşi nedir?

Yazın kamp ateşine ihtiyacınızın olmadığını düşünebilirsiniz, oysa ki bir yaz gecesi yakacağınız ufak bir kamp ateşinde hem yemeklerinizi pişirebilirsiniz hem de kamp ateşinin yaydığı duman sayesinde sinekten böcekten korunmuş olursunuz.

Kış kamplarında ise kamp ateşi tam anlamıyla bir zorunluluktur. Kış kampında soğuk bir gece yakılan gür bir ateş sizi hem ısıtacak hem karnınızı doyuracak hem de yırtıcı hayvanlardan koruyacaktır. Belki yeni aşkların başlamasına da vesile olabilir bilemeyiz..

Bir kamp ateşinin neden bu kadar önemli olduğunu öğrendiysek gelin beraber kamp ateşi nasıl yakılır birlikte görelim.

 1. Öncelikle kamp ateşi yakmak için herhangi bir tutuşturucu malzemeye ihtiyacınız olacak ve elbette ateş başlatıcı malzemeler (çakmak kibrit, magnezyum çubuğu) eğer yanınızda gazete, pamuk veya çıra gibi ürünler varsa bunları kullanabilirsiniz yoksa kendi kav’larınızı oluşturabilirsiniz.

 2. Ateş yakmadan önce kamp ateşinizin uzun süre yanması için bol miktarda odunu hazırlamış olmalısınız.

 3. Ateş yakacağınız bölgeyi hafif temizleyin eğer çok rüzgar var ise 10-15cm kazabilirsiniz. Ateş yakılacak olan bölgenin etrafını taşlarla çevirin.

 4. Ateş yakmak için ilk olarak en ince ve kuru dalları kullanmalıyız. Elimizde ki herhangi bir tutuşturucu malzemeyi çakmak, kibrit ya da magnezyum çubuğu ile tutuşturduktan sonra üzerine ateşi boğmayacak şekilde ufak ufak ince dallar atarak ateşi besleyin ve ateş büyüdükçe daha büyük parçalara geçin. Ateşin hava almasını engellemeyin gerekiyorsa arada bir yelleyin.

 5. Kamp ateşinizin uzun süre yanmasını istiyorsanız büyük kütükleri çapraz olacak şekilde ateşe koyarak yavaş yavaş yanmasını sağlayabilirsiniz.

 6. Rüzgarda kamp yakmak için yukarıda da belirtildiği gibi ateşin yakılacağı alanı taşlarla çevirin ve içini 15-20 cm kadar kazın, ateşi çukurda yakın. Gerekirse çukurun dışından, çukura ulaşabilecek bir havalandırma tüneli kazın, bu yönteme Dakota ateşi adı verilir ve genellikle rüzgarlı havalarda uzun süre dayanan ateş yakmak için kullanılır.

  Kamp ateşi nasıl yakılır? Dakota ateşi nedir?

Kamp ateşi yakmak için doğada bulunan malzemeler

Kamp ateşi yakmak için doğada ki bir çok malzeme kullanılabilir. Ateş yakmak için ağaç kesmeyin ve yaş odunları ateşe atmamaya özen gösterin.

 1. Kuru yapraklar ve kuru çalılar

 2. Ağaçların kurumuş olan kabukları

 3. Tamamen kurumuş yosunlar

Kamp ateşi çok keyifli ve önemli bir aktivite olsa da söndürülmediği takdirde ormanlar için büyük risk teşkil ediyor, bu sebeple yaktığımız ateşleri söndürmeden bölgeden ayrılmayın lütfen.

0 Puan
 • 14 May

  Turkiyede ateş yakmak gelenektir, ateş yakamayan erkek kendini yetersiz hisseder, üzülür tribe girer. Genelde erkek arkadaşlarla gidilen bi mangal partisinde herkes ateşi yakmak için kendini öne atar, kıyasıya bi mücadele başlar, egosunu en çok tatmin eden değil köşede sessiz sedasız oturup karnını doyuran adam kazanır

  0 Puan
  • 14 May

   Ya şu Dakota ateşini bir türlü beceremedim, toprağın biraz yumuşak olması lazım ve en önemlisi de bu kazma işlemini gündüz gözüyle yapmak lazım benim gibi gecenin köründe yaparsanız kazdiginiz çukura kendiniz düşebilirsiniz....

   0 Puan

   Benzer gönderiler