Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 22 May

İstanbul'daki en iyi kamp alanları hangileri?

İstanbul Belgrad ormanları Ayvat gölü

Kuzey ormanlarının bir parçası olan Belgrad ormanları, İstanbul’un kuzey ve Kuzey batısında genişçe bir alanı kaplar. Son zamanlarda otoyol ve çeşitli projeler için orman tahrip edilse de hala bir çok bölgesi insanlar tarafından pek bilinmiyor. Belgrad ormanları Karadenize yakın olduğu için iklim olarak Karadeniz iklimi görülür, esasında bir geçiş iklimi söz konusudur. Belgrad ormanları, İstanbul ve çevre illerde ikamet eden kampçılar ve doğa severler için büyük bir şans aslında. Sık ormanlarla kaplı bu arazi kamp için en elverişli yerlerden biri. Bol yağış alan belgrad ormanında irili ufaklı bir çok göl ve dereler bulunur. Bu göllerden biri de, ormanın kuzeybatısındaki Ayvat gölü.

İstanbul'daki en iyi kamp alanları hangileri?

Bu göl ormanın derinliklerinde bulunduğu için insanlar tarafından pek bilinmiyor, sadece bazı doğa severler ve kampçılar bölgeyi keşfetmiş durumda. Ayvat gölü İstanbul’da ki en eşsiz bölgelerden biri, ayvat gölünü eşsiz yapan özellikleri şu şekilde, çevresinde ki yaban hayat oldukça aktif ve canlı, göl üzerinde ki tarihi bent) 1765 yılında yapılmış) ve çevrede bolca temiz su kaynağı bulunuyor. İstanbul gibi bir metropolde böylesine özel çevrenin varlığını bilmek bile çok güzel.

Ayvat golünde kamp yapmak isterseniz gölün kuzeydoğusunda temiz su kaynaklarına yakın düzlük alanlar mevcut, buralarda rahatlıkla kamp kurabilirsiniz. Göl çevresinde, yaban domuzu, tilki, çakal, Karaca ve geyikleri görme ihtimaliniz de hiç düşük değil. Gölde olta ile balık tutulmasına da izin veriliyor, sezonda tabiki.

İstanbul'daki en iyi kamp alanları hangileri?

Ayvat gölüne ulaşım :

Ayvat gölüne ulaşmak için Hacıosman metro durağı önünden 10 dakikada bir kalkan ‘42HM’ kodlu otobüslere binip 20-25 dakikalık bir yokluğun ardından belgrad ormanı girişine ulaşabilirsiniz. Ormanın içinden ise 2-3 saatlik bir yürüme ile ulaşılabilir, eğer aracınız varsa belgrad ormanı kemerburgaz girişinden sonra 15 dakikalık bir araba yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar Tabiat Parkı İstanbul – kocaeli sınırında, Gebze ilçesi sınırları içerisinde yer alır. İstanbul’a yakın kamp yapılacak en güzel bölgelerden biridir. Ballıkayalar Tabiat Parkı 1. derece doğal sit alanıdır. Özellikle kaya tırmanışı yapan sporcular tarafından ziyaret edilen bölgede bir çok irili ufaklı dere de mevcut. Gebze sanayi böylesine yakın olması ile insanları hayrete düşüren bölgeye ulaşım da oldukça kolay. Ballıkayalar Tabiat Parkı çevresinde yaban hayatta oldukça hareketli durumda, çevrede yaban domuzu, geyik, tilki, çakal vb hayvanları görmek mümkün. Ballıkayalar da kamp için bir çok alanda mevcut, ama Ballıkayalar da yapılacak tek aktivite kamp değil elbette.

İstanbul'daki en iyi kamp alanları hangileri?

Ballıkayalar Tabiat Parkında neler yapılır

Ballıkayalar Tabiat Parkı ziyaretçilerine aktivite için bir çok fırsat sunuyor. Dileyen Ballıkayalar kanyonunda 2 saat süren bir trekking yapabilir, bu trekking sırasında ufak dere, şelale ve göllerden geçmek zorunda kalacaksınız, hafif – orta zorlukta olan bu kanyon parkuru için en ideal aylar Mayıs Eylül ayları arasında kalıyor.

İstanbul'daki en iyi kamp alanları hangileri?

Çilingöz Tabiat Parkı

Çilingöz Tabiat Parkı İstanbul ilinin Çatalca ilçesine bağlı ormanlık bir bölgedir. Bölge İstanbul’un kuzey batısında, Kırklareli ili sınırlarına yakın bir yerdedir. Çilingöz Tabiat Parkında Karadenize kıyısı olduğu için tam anlamıyla tipik bir Karadeniz iklimi görülür. Bol yağış alan ormanın içinde bir çok irili ufaklı dere ve göller bulunur. İstanbul’un en zengin yaban hayat popülasyonu da bu bölge civarındadır. Çilingöz Tabiat Parkında isterseniz ormanın içinde bir dere kenarında kamp kurabilirsiniz ya da plajın hemen arkasında yer alan ağaçların altında kamp kurabilirsiniz. Bölge doğal yapısını tamamiyle korumayı başarmış. Milli park sınırları içerisinde, plajin arkasında market ve duş gibi imkanlar mevcut. Mili park sınırları içerisinde plaja yakın kamp atmak isterseniz, işletmeye para ödemek zorundasınız, fiyatı kafalarına göre belirleniyor, en son 50 liraydı. Fiyata elektrik, duş ve tuvalet dahil.

İstanbul'daki en iyi kamp alanları hangileri?

Çilingöz Tabiat Parkı hem deniz hem de ormanı aynanda sunması sebebiyle giderek daha bilindik bir yer haline geliyor. Bu eşsiz bölge yapısını bozmadan gidip orada kamp atmanızı tavsiye ediyorum. Eğer kuzey rüzgarlarının (poyraz, yıldız, karayel) olmadığı bir günde giderseniz dalgasız denizinin ege denizinden farksız olduğunu görebilirsiniz. Ama suyun güzelliğe aldanıp belirtilen alanın dışında yüzmeye kalkmayın, suyun tuz oranı düşük.

1 Puan

Benzer gönderiler