Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 12 Tem

İstanbul ve Çevre İllere Yakın Ücretli ve Ücretsiz Kamp Alanları

Bu makalede, İstanbul ve çevre illere yakın ücretli ve ücretsiz kamp alanlarını inceleyeceğiz.

Koronavirüs pandemisi ile burun buruna geldiğimiz bu belirsizlik günlerinde kimimiz psikolojik kimimiz de ekonomik nedenlerden dolayı alternatif tatil arayışları içerisine girdik. Otel ve pansiyonlara artan talepler sebebiyle, ücretlerde artışlar oldu ve hatta bazı otel ve pansiyonlarda yer dahi bulamadık ve alternatif tatil seçeneklerine yöneldik. Alternatif tatilin başında doğa ananın bizlere bahşettiği, yeşilin ve mavinin her tonunun birleştiği, doğayla iç içe ücretsiz kamp alanları ya da ücretli kamp alanları geliyor. Tatilinizde çadır tercih edebileceğiniz gibi bungalov ve karavanları da tercih ederek, belki de son zamanlarda kaybettiğiniz huzuru doğa ananın kollarında bulabilirsiniz.

Naçizane, her insanın hayatında bir kere de olsa dört duvarla çevrilmiş betonarme evlerinden çıkıp, doğa ile iç içe bir kamp yapması ve toprağın ve suyun ana kaynağını bizzat keşfetmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sebeple, sizlere güzel ülkemizdeki birkaç ücretli ve ücretsiz kamp alanlarından bahsetmek istiyorum.

Ücretsiz Kamp Alanları

  1. Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı – Şile, İstanbul

Hacıllı Şelalesi, İstanbul ilinin Şile ilçesinde Hacıllı Köyü’nde yer almaktadır. İstanbul’da ikamet ediyor ve işiniz gereği şehirden uzaklaşamıyorsanız burası tam size göre! Temiz havası, yemyeşil manzarası ve şelalesiyle insanı adeta büyüleyen güzellikte bir doğaya sahip. Burada kamp yapmak niyetinde iseniz, kamp kuracağınız alana gitmeden önce yiyecek ve içeceklerinizi bir yerden temin etmeniz gerekecek. Şelaleye birkaç kilometre ötede Hacıllı köyü içerisinde bir bakkal var, fakat bir köy bakkalı niteliği taşıdığından her aradığınızı bu bakkalda bulamayabilirsiniz; su ve benzeri gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir bakkal olduğunu bilmemizde fayda var. Kamp alanı doğada ile iç içe olduğundan çeşme ve tuvalet yok. Telefon şebekesi genellikle çekmiyor. Güvenliğiniz için her türlü önleminizi alıp gitmenizi tavsiye ederim. Ben kamp çantamda genellikle acil durumlar için mini bir ecza çantası taşırım, size de taşımanızı öneririm. Biz kamp alanına gittiğimizde ateş yakıp üzerinde yemek yapanlara denk geldik, her ne kadar ben bunu doğaya zarar verdiği için doğru bulmuyor olsam da yetkililerin izni ile daha önceden ateş yakılmış bir bölgeyi tercih etmeniz bizim ve doğamız açısından daha uygun olacaktır.

Geceleri ağaçlar arasından gökyüzündeki yıldızları seyretmek ve eşzamanlı olarak akan şelalenin sesini dinlemek, bir hafta sonu şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlere huzur dolu gelecektir. Kamp alanına İstanbul’dan gidecekler Şile/ Ağva yolu üzerinden, Kocaeli’nden gidecekler ise Şekerpınar/Gebze yolu üzerinden kamp alanına ulaşabilirler.

  1. Sülüklü Göl – Mudurnu, Bolu

Doğa ve kamp severlerin sürekli olarak tercih ettikleri bir doğaya sahip olan Sülüklü Göl çevresi kamp kurmak için güzel yerlerden bir tanesi. Sakarya ve Bolu illerinin sınırında yer alıyor. Doğa ile iç içe bir yer olduğundan kamp kuracağınız alana ulaşmadan önce yiyecek ve içecek gibi temel ihtiyaçlarınızı yanınızda bulundurmalısınız. Yaklaşık olarak 7-8 kilometre uzaklıkta Dokuruncu Köyü bulunuyor, acil ihtiyaçlarınızı köy bakkalından temin edebilirsiniz. Kamp kurabileceğiniz düz alanlar mevcut fakat telefon çekmiyor. Yaz gecelerinde bile hava biraz soğuk olabiliyor, bu sebeple uyku tulumu ve çadır gibi malzemelerinizi sabah ve akşam saatlerinin sıcaklık derecesini göz önünde bulundurarak tercih etmenizde fayda var.

  1. İtalyan Koyu – Keşan, Edirne

İtalyan Koyu, Edirne ilinin Keşan ilçesinde Saroz Körfezi’ne bağlı koylardan biridir. İsmini Kurtuluş Savaşı sırasında İtalyanların Türklere karşı yaptığı çıkarmadan alıyor. Denizi oldukça berrak ve kumsalı da oldukça büyüktür. İstanbul ve çevre illere yakın olması sebebiyle günübirlik kamp yapmak için tercih edilebilecek bir koy. Koyda duş, tuvalet, çeşme bulunmuyor. Burada kamp yapmak isteyenlerin yanlarında yiyecek ve içecek bulundurmaları gerekiyor. En yakın market yaklaşık olarak 10 kilometre uzakta ve yollar bir hayli bozuk olduğundan gidip gelmek biraz uzun sürüyor. Sabahları güneş sebebiyle erkenden uyanmak istemezseniz çadırınızı kumsalın orta yerine değil de biraz daha arka taraflara mümkünse sağlam bir ağacın altına gerekli tüm önlemleri alarak kurmanızı tavsiye ederim. Geceleri soğuk ve rüzgarlı olmasına karşın yanınızda uyku tulumu bulundurmanızda fayda var. Sert rüzgarlar sebebiyle de çadırınızın rüzgara dayanıklı olmasına dikkat edin. Özel aracınız varsa ve bizim gibi otostopla seyahat etmiyorsanız bagajınızda şemsiye, kamp sandalyesi ve bir kamp soğutucusu da bulundurun, sıcakta ihtiyacınız olacak. Koyun suyu sabahları serin ve güzel oluyor, yanınızda yüzme kıyafetlerinizi, havlunuzu ve deniz gözlüğünüzü de götürmeyi unutmayın…
Geceleri sessiz olurken sabahları günübirlik gelen piknikçileri ve balıkçıları görebilirsiniz. Koya ulaşmak için Erikli’de bulunan Mecidiye Köyü’nü geçince soldan gireceksiniz, tabelası biraz küçük fakat yolu takip ederek bulabilirsiniz.

  1. Kadırga Koyu – Assos, Çanakkale

    Assos Antik Kenti’ni gezmek niyetiyle geldiğimiz Çanakkale’de hava kararmaya başladığında kamp yapacak bir yer arayışına girdik. Assos yolundan aşağı doğru otostop çektiğimizde bizi bir araç aldı ve yaklaşık olarak 2 kilometre gittikten sonra bizi Kadırga Koyu’na bıraktı. Antik Kent’in güzelliğine ve şirin mi şirin dükkanlarında satılan dondurma ve yaz meyveli doğal içeceklerine kendimizi öylesine kaptırmış olmalıyız ki koya geç bir vakitte ulaştık. Haliyle bir yaz günü koyda bulunan ücretli kamp alanlarında yer bulamadık. Çadırımızı kuracak bir yer arayışına girdik ve yüzümüzü denize verdiğimizde solda kalan yola doğru ilerlemeye başladık. Bizim dışımızda bu alanda kamp kuran birçok kişi vardı. Çadırımızı kurup çevredeki marketlerden yiyecek ve içecek almaya gittik, fakat olumsuz tarafı market ürünleri oldukça fahiş fiyatlardaydı. Çok fazla alternatifimiz olmadığından bu marketlerden alışveriş yaptık. Yiyecek ve içeceklerinizi önceden getirmeniz daha iyi bir fikir olabilir. Sabah uyandığımızda güzel bir denizle karşılaştık, denizi temiz ve berrak olduğundan mavi bayraklı bir kumsaldı. Hatta su sporu yapmak isteyenler için küçük bir kulübede su sporu malzemeleri kiralayabileceğiniz bir yer de var. Sabah tanıştığımız bizim gibi gezgin bir çift, koyun bir kısmında çeşme, tuvalet ve hatta duş olduğunu söyledi fakat biz gece ve günübirlik geldiğimiz için bu imkanlardan faydalanamadık. Kamp kurmak için Kadırga Koyu’nu tercih edecek olanlar ücretli ve ücretsiz kamp alanlarından birini tercih edebilirler. Ayrıca otel ve pansiyonlar gibi alternatifler de bulunmakta. Ücretsiz kamp alanlarını tercih edecekseniz kumsalın araç girmemiş yerlerini tercih etmenizi tavsiye ederim.

Ücretli Kamp Alanları

  1. AssosPlus Camping – Assos, Çanakkale

AssosPlus Camping, Çanakkale ilinin Assos ilçesinde yer alıyor. Otel, pansiyon, kamp alanı ve restoran olarak hizmet veren işletme, antik çağlarda liman olarak hizmet vermiş ve birçok ticari geminin yük alıp indirdiği ve soluklandığı Assos Antik Limanı’nın kıyısında yer alıyor. AssosPlus Camping’te kamp yapmanın yanı sıra işletmenin içerisinde yatak, komidin ve koltuk gibi eşyaların bulunduğu odalar da mevcut. Çadırınızı kendiniz götürebileceğiniz gibi işletmeden kamp alanı içerisinde kiralayabileceğiniz çadırlar (tercihe göre içerisinde yatakları bulunan çadırlar) da işletme tarafından hizmetinize sunuluyor. Biz 2019’un Haziran ayında gittiğimizde bu localarda kalmayı tercih etmiştik ve o dönemki fiyata göre iki kişi için günlüğü 150 ₺ ödemiştik.

Kamp alanında çamaşırlarınızı yıkayabileceğiniz çamaşır makineleri, çamaşır ipleri, geniş lavabo ve tuvaletler, duşlar, denizden iki metre yükseklikte bulunan bir restoran, arabanızı park edebileceğiniz bir otopark ve da mevcut.

Plaj Hizmeti
Denizin tam üzerinde tahtadan inşa edilmiş bir platform ve bu platform üzerinde şezlonglar, şemsiyeler ve masalar mevcut. Burada otururken buz gibi içeceğinizden yudumlayabilir, güneşlenebilir ya da denize girebilirsiniz. Bununla birlikte, antik limanı görmek için deniz gözlüğü, deniz ayakkabısı ve şnorkelinizi yanınızda bulundurmanız ve yüzme biliyor olmanız gerekiyor. Çünkü pek çok antik liman gibi Assos Antik Limanı da sular altında kalmış bir durumda.

Otopark Hizmeti
Biz otostop ile ulaştığımız için otoparkı kullanamadık fakat kamp alanını gezdiğimizde yeteri kadar aracın sığabileceği kamp alanına ait bir otoparkın bulunduğunu gördük.

Restoran Hizmeti
Restoranda kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği, aperatifler, sıcak ve soğuk içecekler olmak üzere pek çok alternatif yiyecek ve içecek hizmeti mevcut. Restoranda alkollü içecek satışı da bulunmakta. Denizden iki metre yükseklikte bulunan restorandan gün batımına karşı bir akşam yemeği yemek keyifli olmuyor değil.

  1. Mola Camping – Güzelyalı, Çanakkale

Mola Camping, Çanakkale ilinin Güzelyalı ilçesinde bulunan ve ücretli kamp hizmeti veren işletmelerden biridir. Çevresinde alışveriş yapabileceğiniz birçok büyük market var. Çadırınız ile gelebileceğiniz gibi kamp alanında bulunan yataklı ya da yataksız çadırlardan kiralayabilir ya da bungalovlarda kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kamp alanında karavanlar için ayrılmış özel bir alanda karavanınız ile tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz. Kamp alanınında tuvalet, duş, çamaşırhane, mutfak, buzdolabı, restoran, otopark, kafe, oyun alanı, hamak, bahçe ve plaj da mevcut. Çamaşırhanede ücreti karşılığında çamaşırlarınızı yıkayıp asabiliyor, mutfakta bulunan mutfak aletlerini kullanarak yemeğinizi pişirebiliyor ve resepsiyondan Wi-Fi şifresi alabiliyorsunuz. Çadırınıza üçlü priz çekiyorlar ve elektrikten de bu şekilde faydalanabiliyorsunuz. Tuvaletler ve duşlar gün içerisinde birçok kez temizleniyor. Tuvaletler temiz, sabun ve peçete gibi ihtiyaçlar tuvaletlerde her zaman bulunuyor. Duşlardan 24 saat sıcak su akıyor. Her çadırın önünde kişi sayısı kadar sandalye ve masa mevcut. Kamp alanına ait plajda bulunan şemsiye ve şezlongları ücreti mukabilinde kiralayabilirsiniz. Kafesi çok pahalı değil, biz gittiğimizde küçük çay 3 ₺, büyük çay 5 ₺ ve kahve 8 ₺ idi. Kamp yetkilileri kamp alanı içerisinde bulunan bahçelerinden ekmiş oldukları patlıcan, kabak, biber, domates gibi sebzelerinden o an için giyebileceğiniz miktarda ücretsiz yararlanmanıza izin veriyorlar. Geçen sene kamp alanında mangal yapılacak bir alan da vardı fakat bu sene gittiğimizde bu alanın yasaktan ötürü kullanım dışı kaldığını öğrendik. Belediye tarafından börtü böcek için ilaçlama hizmeti sunuluyor. Düzenli olarak çöpler alınıyor. Güvenliğin sağlanabilmesi adına kamp alanında geceleri bir bekçi hazır bulunuyor. Genel olarak, aile ile gitmek için oldukça güzel bir mekan. Ailenizle yapacağınız güzel bir kamp tatili için Mola Camping’i tercih edebilirsiniz.

2 Puan

Benzer gönderiler

Kampçılık 16 Tem

Araç Üstü Çadır Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde ve dünyada kampçılık her geçen gün yayılmakta ve gelişmekte. İnsanlar artık dört duvar arasında sıkışıp kalmak için tonlarca para ödemek istemiyor ve farklı tatil planları yapıyor. Çağımızın modası artık, kampçılık ve karavancılık oldu. 5-6 yıldızlı otellere haddinden fazla para ödemek yerine, milyonlarca yıldızın altında, sessiz ve huzur

3 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Karavanla Konaklayabileceğiniz En Güzel Kamp Alanları

1. Yedigöller Milli Parkı – Bolu Yedigöller, Bolu ilinde yer almaktadır. Bolu merkeze 43 km uzaklıkta kalıyor. Yedigöller’de Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl olmak üzere toplamda yedi göl var. Yedigöller yalnızca gölleri ile değil, oksijen kaynağı ağaçları ile de meşhur. Kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, çam, dişbu

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Yağmurlu Havalarda Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Otel fiyatlarının her geçen gün artış gösterdiği ülkemizde insanlar artık alternatif tatil planları yapaya başladı, bunların başında da hiç şüphesiz kampçılık geliyor. Özellikle pandeminin de etkisi ile insanlar daha güvenli bir tatil için çadırda kalmayı tercih ediyorlar. Bunun geri dönüşü olarak da çadır fiyatları maalesef bir anda fırladı. Ülkem

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 16 Tem

Kampta yenilebilecek doyurucu, uygun fiyatlı ve pratik yiyecekler nelerdir?

Sırt çantanızı alıp upuzun yollar yürümeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, ağır bir sırt çantası size yolculuğunuz boyunca külfet olacaktır. Buna dengesiz beslenme ve doğru yapılamayan bütçe hesaplamaları da eklenince yeni yerler keşfetme hevesiniz belki de kursağınızda kalacaktır. Bu yazımda, adeta bir kaplumbağa gi

2 Puan 0Yorum