Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 24 Tem

Esenceli Köyü Kamp Alanı

Esenceli Köyü Kamp Alanı, Esenceli Köyü içerisinde bulunan doğa ile iç içe ücretsiz bir kamp alanıdır. Büyük bir bölümü Çekmeköy ilçe sınırları içerisinde yer alan Esenceli Köyü, İstanbul ilinin Anadolu Yakası’nda, Ömerli Barajı kıyısında bir yarımada üzerinde bulunmaktadır.

Esenceli Köyü Kamp Alanı İstanbul içerisinde bulunan ve aynı zamanda doğal yapısını koruyan nadide kamp alanlarından bir tanesidir. İstanbul ilinin sınırları içerisinde kamp alanı arayanlar ya da iş ya da mecburi sebeplerden dolayı İstanbul dışına çıkamayan doğa severler için oldukça güzel bir yerdir.

Esenceli Köyü Kamp Alanı
Esenceli köyü kamp alanı

Sessizliği ve ressamlara ilham olan doğal güzellikleriyle Esenceli Köyü Kamp Alanı, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen İstanbullu doğa severler için adeta doğa ananın bir armağanı gibi… Burası İstanbul’un trafiğinden, gürültüsünden ve şehrin karmaşasından uzak bir yerde hem kamp yapmak hem de doğa ile iç içe olmak isteyenler için tercih edilebilecek kamp alanlarından bir tanesidir.

Esenceli Köyü Kamp Alanı’nda yapılabilecek aktiviteler neler?

Diğer pek çok kamp alanında olduğu gibi Esenceli Köyü Kamp Alanı içerisinde gezintiye çıkabilir, piknik yapabilir ya da bonus olarak yanınızda getirdiğiniz olta ile tüm güvenlik önlemlerinizi alarak Ömerli Barajı’nda balık tutabilirsiniz.

Esenceli köyü kamp alanında balık tutmak
Esenceli köyü kamp alanında balık tutabilirsiniz

Birçok kişiden edindiğim bilgiye göre kamp alanı içerisinde doğaya zarar vermeden mangal yakılabiliyor, fakat bu kesinlikle doğal zemin üzerine birkaç çalı çırpı koyarak ateş yakmak anlamına gelmiyor. Doğada kamp yaparken aynı zamanda ateş yakmak istiyorsanız bir mangal tenekesine ya da buna alternatif şeylere sahip olmanız gerekiyor. Çünkü doğal zeminde yakmış olduğunuz ateş, hem doğaya zarar veriyor hem de toprağın verimsizleşmesine neden oluyor. Bu sebeple, doğaya zarar vermeden ateş yakmanın yollarını denemeniz daha doğru olacaktır.

Gerçek bir doğa sever olarak, doğal zeminde ateş yapmamanız gerektiği konusunda vicdanımı rahatlatacak bilgilendirmeyi yaptığıma göre tuttuğunuz balıklarla akşam yemeğinizde bir ziyafet çekmenizi öneririm. Yanınızda bir parça tereyağı getirip tutmuş olduğunuz balıkları tereyağında kızartabilirsiniz. Manzara karşısında tereyağında kızarmış balık akşam yemeğiniz için muhteşem olacaktır. Fakat şunları söylemekte de yarar var: Esenceli Köyü Kamp Alanı, doğa içerisinde bulunduğundan bakkal ya da market gibi yiyecek ve içecek alabileceğiniz yerler mevcut değil. Bu sebeple, kamp alanına gelmeden önce yiyecek ve içecek gibi ihtiyaçlarınızı temin etmelisiniz. 

Esenceli köyünün gerçekten harika bir doğası var
Esenceli Köyü’nün gerçekten harika bir doğası bulunuyor.

Otomobil ile ulaşım yaya olarak ulaşımdan kolay olacaktır. Otomobil ile gidecekler yanlarında mangal tenekesi, çalı çırpı, mangal yelpazesi, kamp sandalyesi ve piknik örtüsü gibi malzemeleri  getirirlerse kamp alanından maksimum keyif alabilirler.

Kamp alanında telefon çekiyor mu?

Esenceli Köyü Kamp Alanı, doğa ile iç içe bir kamp alanı olduğundan telefon her yerde çekmiyor, fakat kamp alanının bazı bölgelerinde operatörünüze göre telefonlar büyük oranda çekiyor. Telefonunuzun çektiği bir alanı kamp alanı içerisinde kısa bir gezintiye çıkarak bulabilirsiniz.

Bilmeniz gerekenler neler?

  • Esenceli Köyü Kamp Alanı doğal bir alan olduğundan kamp alanı içerisinde duş ve tuvalet mevcut değil. Su, sabun, peçete, diş macunu ve diş fırçası gibi hijyen malzemelerinizi yanınızda getirebilirsiniz.
  • Kamp alanı içerisinde bakkal ve market bulunmadığından iyecek ve içecek gibi ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmelisiniz.
  • Herhangi bir işletme olmadığından ve baraja yakın olduğundan küçük çocuklu aileler için uygun olmayabilir.
  • Yaya olarak gelmek toplu taşıma sonrası uzunca bir yol katetmeyi gerektireceğinden varsa özel aracınızla gelmenizi tavsiye ederim.
  • Telefonla ulaşım sizin için önemliyse kamp alanında telefonun çektiği bir yer bulup kamp kurmalı ve şarj bitmesine karşında yanınızda power bank getirmelisiniz.
  • Bölge; çakal, tilki, domuz, yılan, kızıl geyik, karaca gibi yaban hayvanlarına ev sahipliği yapmaktadır, bu sebeple gidecek kişilerin bunları göz önünde bulundurmaları gerekir.
  • Zeminin sert topraktan olması sebebiyle rahat uyumak zor olabilir, bu sebeple yanınızda mat hatta şişme yatak getirebilirsiniz. Şişme yatak getirmeniz zaruri değil fakat özel aracınız var ve keyfinize düşkünseniz tercih edebilirsiniz. Öte yandan, geceleri soğuk olması olasılığı olduğundan yanınızda bir pike de götürmeniz yararınıza olacaktır.
3 Puan

Benzer gönderiler

Kampçılık 16 Tem

Araç Üstü Çadır Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde ve dünyada kampçılık her geçen gün yayılmakta ve gelişmekte. İnsanlar artık dört duvar arasında sıkışıp kalmak için tonlarca para ödemek istemiyor ve farklı tatil planları yapıyor. Çağımızın modası artık, kampçılık ve karavancılık oldu. 5-6 yıldızlı otellere haddinden fazla para ödemek yerine, milyonlarca yıldızın altında, sessiz ve huzur

3 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Karavanla Konaklayabileceğiniz En Güzel Kamp Alanları

1. Yedigöller Milli Parkı – Bolu Yedigöller, Bolu ilinde yer almaktadır. Bolu merkeze 43 km uzaklıkta kalıyor. Yedigöller’de Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl olmak üzere toplamda yedi göl var. Yedigöller yalnızca gölleri ile değil, oksijen kaynağı ağaçları ile de meşhur. Kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, çam, dişbu

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Yağmurlu Havalarda Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Otel fiyatlarının her geçen gün artış gösterdiği ülkemizde insanlar artık alternatif tatil planları yapaya başladı, bunların başında da hiç şüphesiz kampçılık geliyor. Özellikle pandeminin de etkisi ile insanlar daha güvenli bir tatil için çadırda kalmayı tercih ediyorlar. Bunun geri dönüşü olarak da çadır fiyatları maalesef bir anda fırladı. Ülkem

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 16 Tem

Kampta yenilebilecek doyurucu, uygun fiyatlı ve pratik yiyecekler nelerdir?

Sırt çantanızı alıp upuzun yollar yürümeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, ağır bir sırt çantası size yolculuğunuz boyunca külfet olacaktır. Buna dengesiz beslenme ve doğru yapılamayan bütçe hesaplamaları da eklenince yeni yerler keşfetme hevesiniz belki de kursağınızda kalacaktır. Bu yazımda, adeta bir kaplumbağa gi

2 Puan 0Yorum