Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 22 Tem

Edirne'de Kamp Yapılacak Yerler

Eşsiz doğası ve tertemiz denizi ile Trakya’nın Ege denizine sınırı olan tek şehri Edirne, son zamanlarda kamp faaliyetleri ile ünlenmiş durumda. Özellikle İstanbul’da oturan kamp severlerin merak ettiği bir soru; Edirne’de kamp yapılacak yerler? Edirne, kamp ve deniz denilince akla hiç şüphesiz Saros körfezi gelir. Masmavi denizi ve çevresinde bulunan doğal ormanlık alanlarla kampçılar için biçilmiş kaftan. Sessizliği ve sakinliği ile bilinen Saros körfezinin temiz havası da son zamanlarda meşhur olmuş durumda, hatta astım hastalığına bile iyi geldiği söyleniyor. Ege denizinin kuzeyinde bulunan Saros körfezi, “Ege’nin başladığı nokta” olarak anılıyor. Saros körfezin bu kadar temiz bir denize sahip olmasındaki en önemli faktör; bu bölgenin kendi kendini sürekli temizlemesi ve yenilemesi. Deniz, bu özellikten dolayı daima tertemiz ve masmavi. Edirne’de kam yapılacak yerler, arasında Saros körfezi başı çekiyor. Bölgede ücretli ve ücretsiz birçok kamp alanı bulunuyor.
Edirne’de kamp yapılacak tek bölge Saros körfezi değil tabii ki de. Edirne şehir merkezine oldukça yakın bir bölgede bulunan Karaağaç civarındaki doğal ormanlık alanlarda ve Meriç nehri çevresindeki alanlarda kamp yapabilmek mümkün. Edirne merkeze yürüme mesafesinde olan bu kamp yerleri, özellikle öğrenciler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Şehir merkezine bu kadar yakın doğal bir kamp alanı bulabilmek gerçekten harika bir durum. Edirne’nin güzel insanları da dışarıdan gelen insanlara karşı oldukça nazik ve misafirperverler.

Edirne’de Nerelerde Kamp Yapılır?

Edirne’de kamp yapmak için ey uygun bölge hiç şüphesiz Saros körfezi. Deniz, orman ve temiz hava için Saros körfezi kıyıları oldukça ideal. Saros körfezinde kamp yapılacak yerlerden bazıları;

Gökçepete Orman Parkı:

Gökçetepe, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı bir bölge. Gökçetepe Orman Kampı, ücretli bir kamp alanı. Konaklamak için içeriye girişlerde araçlardan da tek sefere mahsus olmak üzere ücret alınıyor. Çadır için alınan ücret; 2020 yılı itibariyle, çadır başı 75 lira. Gökçetepe kamp alanı oldukça geniş bir arazi üzerine kurulu. Kamp alanının tamamına yakını çam ağaçları ile kaplı, zaten ağaçların bittiği yerde de eşssiz güzellikte ege denizi başlıyor. Gökçetepe Milli Parkında konaklamak için birkaç alternatif bulunuyor, çadırın yanı sıra; Bungalow, karavan ve kıl çadırlarda konaklama yapabilmek mümkün. Fiyatlar biraz pahalı elbett; Bungalow’da konaklamak için ödemeniz gereken tutar: 600 lira. Kıl çadırların geceliği ise 250 lira. Karavan ile bir gece konaklamanın bedeli de 100 lira. Fiyatlar bu şekilde. Bu fiyatlara elektrik, su, duş ve internet gibi hizmetler de dâhil. Gökçetepe Milli Parkında yemek yiyebileceğiniz birçok restorant bulunmaktadır. Ayrıca, kamp alanı içerisinde alışveriş yapabileceğiniz bir süper market ve ekmek fırını da yer alıyor. Sahilde akşam oturup çay içebileceğiniz mini cafeler yer almakta. Gökçetepe Milli Parkı, büyük bir tatil köyü gibi, içerisinde ihtiyacınız olan her şey mevcut.
Gökçetepe orman kampında kamp yaparken yapabileceğiniz birçok faaliyet de bulunuyor. Bunlardan bazıları; okçuluk eğitimi, telsiz eğitimi, kampçılık ve dağcılık eğitimi, yüzme eğitimi, balta atış eğitimi, basketbol ve futbol eğitimi, ip parkuru eğitimi, zipline, survivor macera parkı, tırmanış duvarları, paintball, mini golf, amfi tiyatroda açık hava sineması.

Danişment Orman Parkı:

Edirne’nin Keşan ilçesinden bir başka cennet köşe. Saros körfezinin en nadidede koyları, Danişment Milli Parkında bulunuyor. Kamp alanın tamamı ağaçlarla kaplı, çadırlar daima gölgede kalıyor. Ormanlık alanın bittiği yerde, masmavi deniz ile karşılaşıyorsunuz. Danişment orman kampı esasında bir milli park ve oldukça iyi korunuyor. Zaten kamp alanı ve işletme devlete bağlı, ama çevre müdürlüğü kamp alanını işletmesi için özel bir şirkete kiraya vermiş. Oldukça geniş bir alana yayılan bölgede, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz, market, manav ve restoran gibi hizmetler bulunuyor. Gelelim fiyatlara, Danişment Milli Parkına araçla girişlerde tek seferlik 33 lira alınıyor. Çadır ile bir gecelik konaklamak içinse 40 lira ödemek zorundasınız. Karavan fiyatı ise gecelik 45 lira. Araç giriş ücreti dışında fiyatlar makul gözüküyor. Geçtiğimiz yıllarda çok çok daha ucuzdu elbette. İstanbul’a yakın bir kamp alanı arayanlar için ideal bir yer. İstanbul’dan şahsi aracınızla 3-5 saatte ulaşabilirsiniz.
Danişment orman kampında deniz ve kamp dışında yapabileceğiniz bazı aktiviteler; Trekking, piknik, voleybol, olta balıkçılığı, seyir noktasından gözlem.

Enez Sahili:

Enez, anakara olarak, Türkiye’nin en batısında bulunan sahil. Yunanistan sınırında yer alan bir sahil kasabası. Yunanistan’a o kadar yakın ki; Enez’den bir taş atsanız, Yunanistan’a gider muhtemelen ama siz atmayın gene de. Enez, son yıllarda giderek ün kazanan bir bölge. Kilometrelerce uzunluğundaki enfes plajları ve pırıl pırıl denizi ile, insanların ilgisini çekmeyi başarmış bir yer. Enez’de kamp yapmak da mümkün elbette. Geceleri plajlarda rahatlıkla çadır kurup sabahlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olduğu için herhangi bir hizmet de yok tabii ki. Ayrıca, Enez sahilde belediyeye ait ve ücretsiz olan bir kamp alanı da bulunuyor. Duş ve tuvalet imkanı da sunan kamp alanı için herhangi bir bedel ödemeden konaklama yapabilirsiniz. Ücretsiz olduğu için çok temiz bir yer beklememek lazım. Elektrik de bulunmuyor. Çevresinde birçok market ve bakkal yer alırken, Enez merkeze de 15 dakika yürüme mesafesinde. Denizi ile ön plana çıkan bölge, haftasonları oldukça kalabalık olabiliyor. Ama 15 kilometreden daha uzun bir plaja sahip olduğu için, kalabalık sorun olmuyor.

Karaağaç:

Edirne’nin merkezinde ve Yunanistan sınırına yakın bir yerde bulunan Karaağaç, doğal bir ormanlık alandan oluşuyor. Ufak bir ormanlık arazi olmasına rağmen, Meriç nehrinin oluşturduğu güzel manzara ile keyifli kamplar yapılabiliyor. Herhangi bir işletme ve hizmet olmadığı için kamp ücreti ödemiyorsunuz. Genel olarak, Trakya Üniversitesinde okuyan gençler burada kamp ve piknik yapıyor. Çevresinde bakkal ve market bulmak mümkün.

İbrice Limanı:

Dalış sporu ile yakından ilgilenenlerin gayet iyi bildiği İbrice Limanı, ufacık bir koydan oluşuyor. Bölgede kamp için herhangi bir işletme bulunmuyor ama güzel manzarası ve eşsiz denizi nedeniyle burayı da listeye dâhil etmek istedik. İbrice Limanında boş gördüğünüz bir arazide kamp yapabilirsiniz. Genel olarak dalgıçların kamp yapmak için kullandığı bir bölge. Burada kamp yapmayı düşünüyorsanız, mutlaka dalış aktivitelerine de katılmaya çalışın. Ya da en kötü ihtimalle iyi bir deniz gözlüğü ile kendiniz 2-3 metre dalın ve güzellikleri seyre durun.

2 Puan

Benzer gönderiler

Kampçılık 16 Tem

Araç Üstü Çadır Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde ve dünyada kampçılık her geçen gün yayılmakta ve gelişmekte. İnsanlar artık dört duvar arasında sıkışıp kalmak için tonlarca para ödemek istemiyor ve farklı tatil planları yapıyor. Çağımızın modası artık, kampçılık ve karavancılık oldu. 5-6 yıldızlı otellere haddinden fazla para ödemek yerine, milyonlarca yıldızın altında, sessiz ve huzur

3 Puan 0Yorum
Kampçılık 16 Tem

Kampta yenilebilecek doyurucu, uygun fiyatlı ve pratik yiyecekler nelerdir?

Sırt çantanızı alıp upuzun yollar yürümeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, ağır bir sırt çantası size yolculuğunuz boyunca külfet olacaktır. Buna dengesiz beslenme ve doğru yapılamayan bütçe hesaplamaları da eklenince yeni yerler keşfetme hevesiniz belki de kursağınızda kalacaktır. Bu yazımda, adeta bir kaplumbağa gi

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Karavanla Konaklayabileceğiniz En Güzel Kamp Alanları

1. Yedigöller Milli Parkı – Bolu Yedigöller, Bolu ilinde yer almaktadır. Bolu merkeze 43 km uzaklıkta kalıyor. Yedigöller’de Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl olmak üzere toplamda yedi göl var. Yedigöller yalnızca gölleri ile değil, oksijen kaynağı ağaçları ile de meşhur. Kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, çam, dişbu

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Yağmurlu Havalarda Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Otel fiyatlarının her geçen gün artış gösterdiği ülkemizde insanlar artık alternatif tatil planları yapaya başladı, bunların başında da hiç şüphesiz kampçılık geliyor. Özellikle pandeminin de etkisi ile insanlar daha güvenli bir tatil için çadırda kalmayı tercih ediyorlar. Bunun geri dönüşü olarak da çadır fiyatları maalesef bir anda fırladı. Ülkem

2 Puan 0Yorum