Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 18 Tem

Doğadaki Hayvanları İzlerinden Nasıl Tanırız?

Ülkemizde kamp yapan insan sayısı her geçen gün artmakta. Dünyanın genelinde bir "doğaya dönüş" furyası başladı. Artık daha fazla insan doğada vakit geçiriyor ve kamp yapıyor. Özellikle kamp hayatına yeni başlayan doğaseverlerin en çok endişe ettiği konulardan biri de yaban hayvanları. Öyle ki, sırf yaban hayatından korktuğu için kampa gidemeyen insanlar var. Kendilerince haklılar, kimse bir ayı ile karşı karşıya gelmek istemez herhalde. Kampta ayı ile karşılaşmanız halinde neler yapmanız gerektiğini daha önce basit bir dil ile anlatmıştım.

Ormanlarda ya da dağlarda kamp yaparken, yabani bir hayvanın gelip size zarar verme ihtimali oldukça düşük. Doğadan ya da yaban hayatından boş yere korkmayın, doğa; içerisinde ki yaban hayatı ile çok daha güzel. Korktuğunuz için hayallerinizi ertelemeyin. Eğer doğada ne yapacağınızı ve nasıl davranacağınızı bilirseniz, yaban hayatından korkmanıza da gerek kalmaz. Eğer hayvanları izlerinden tanımayı öğrenirseniz, olası bütün karşılaşmaları engelleyebilirsiniz. Bu makalede, hayvanları izlerinden nasıl tanırız sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

Doğadaki Hayvanları İzlerinden Nasıl Tanırız?

Hayvan İzleri Belirleme

Yaban hayatından ve vahşi hayvanlardan korktuğu için doğaya küsen arkadaşlardan bu yazıyı dikkatle okumalarını istiyorum. Doğada gördüğünüz bazı izlerin, ne anlama geldiğini bilirseniz ve hangi yaban hayvanına ait olduğunu çözerseniz, endişe etmenize de gerek kalmaz. Bu elbette ki kolay bir iş değil, doğada hayvanların izlerine her daim rastlamak mümkün olmayabilir ya da bir izi algılayabilmek dikkat gerektirebilir.

Yaban hayvanları birçok farklı şekillerde izler bırakabilirler. Ayak izleri, dışkı kalıntıları, yemek kalıntıları ve çürümüş leşler gibi. Eğer yaban hayvanlarına ait bir iz yakalamak istiyorsanız oldukça dikkatli olmak ve sabırlı olmak zorundasınız. Doğa kocaman bir alan ve her noktasında ize rastlamak mümkün olmayabilir. Kamp yaptığınız çevreyi iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekebilir.

Doğadaki Hayvanları İzlerinden Nasıl Tanırız?

Yaban hayvanlarının izlerin en çok sulak alanlar ve göl çevrelerinde rastlanır. Birçok hayvan sulak bölgelere belirli aralıklarla su içmek için gelirler. Neyi nerde aradığınızı bilmeniz gerekiyor. Eğer çevreyi iyi analiz ederseniz ve herhangi belirgin bir ize rastlamazsanız, yakın zamanda oradan bir hayvanın geçmediğini anlayabilirsiniz. Ve eğer bir iz yoksa içiniz rahat bir şekilde o bölgede kamp yapabilirisiniz. Korkularınızdan da arınmış olursunuz. Ama belirtmekte fayda var, özellikle ayak izleri zeminin yapısına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Cıvık ve yumuşak topraklı arazilerde ayak izleri kolaylıkla kaybolabilir. İzleri ararken buna da dikkat etmeniz gerekiyor. Yumuşak toprağa sahip bir zeminde ayak izi aramak ve bulmak imkânsız olabilir. Bu sebeple ilk olarak zeminin durumunu analiz etmelisiniz.

Hayvanların Ayak İzleri

Genel olarak yaban hayvanlarının geride en çok bıraktıkları iz ayak izleridir. Eğer yeterince bilgi sahibiysek, sadece ayak izlerinden bile birçok şey öğrenebiliriz. En azından ayak izinin hangi hayvana ait olduğunu ve yaklaşık olarak kaç kilo olduğunu anlayabiliriz. Ama bizim için en önemli olan izlerin ne tür bir hayvana ait olduğunu öğrenmek. Eğer bunu başarabilirsek, korkmadan ve güvenli bir şekilde kamp yapmak mümkün hale gelir. Çünkü artık, en azından civarlarınızda bir yaban hayvanının olmadığını bilirsiniz ya da olsa bile, sizin için tehlikeli olmadığını bilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda bazı yaban hayvanlarının ayak izleri bulunuyor. Tabloyu inceleyerek birçok yaban hayvanın ayak izleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Doğadaki Hayvanları İzlerinden Nasıl Tanırız?

Peki Ayak İzlerini Görürsek Ne Yapmalıyız?

Tabloyu incelediniz ve birçok yaban hayvanının ayak izleri hakkında bilgi sahibi oldunuz. Kampa gittiniz ve kamp yaptığınız bölgeye yakın bir yerde herhangi bir yabani hayvanın ayak izlerine rastladınız ve bilgilerinize göre bu ayak izleri bir yırtıcıya ait. Peki bu durumda ne yapmalıyız?

Öncelikle böyle bir durumda karşılaşmanız halinde panik yapmamak gerekiyor. Birçok farklı ihtimal üzerinde durabiliriz.

  • Ayak izlerine rastladığınız yırtıcı hayvanın yuvasına yakın bir yere kamp atmış olabilirisiniz, böyle bir durumdan emin olabilirseniz, ayak izlerinin tam tersi yönünde bölgeden yavaşça uzaklaşın.
  • Eğer sulak bir alanda kamp yapıyorsanız ve çevrenizde göl, akarsu, dere gibi suyun bol olduğu yerler varsa, bu muhtemelen oraya su içmeye gelen bir yırtıcıya ait bir izdir. Bilmediğiniz bir bölgede kamp yapıyorsanız sulak arazileri tercih etmeyin, çünkü bu araziler yaban hayvanlarının en çok gezdiği yerlerdir. Gerek avlanmak için gerekse su içmek için sık sık bölgeyi ziyaret ederler. O yüzden sulak bir arazide kamp yaparken izlere rastlamanız halinde bölgeden ses çıkartarak hızlı bir şekilde uzaklaşın.
  • Bunların dışında başka ihtimaller de var elbette. Farkına vardığınız izler, tamamen tesadüfen oradan geçen bir yaban hayvanına da ait olabilir. İzlerin sahibi tamamen tesadüfen o bölgeden geçmiş ve aynı bölgeden bir daha asla geçmeyecek de olabilir, bu tabii düşük bir ihtimal, bunu unutmayın. Özellikle size zarar vermeyecek olan küçük yırtıcı yaban hayvanları, yemek bulamadıkları zaman farklı bölgelere gidebilirler ve geride izler bırakabilirler. Özellikle çakallar ve tilkiler bunu sıklıkla yaparlar, ancak bu hayvanlardan korkmanıza gerek yoktur, size hiçbir zararları olmaz. Çakallar ve tilkiler inanılmaz derecede iyi koku alabilen yaban hayvanlarıdır. Siz kamp yaparken, onlar sizin oradaki varlığınız daima bilirler ama ürkek hayvanlar oldukları için sizinle karşılaşma ihtimalini göze alamazlar.

Eğer yaban hayvanları ile karşılaşmak sizleri korkutuyorsa, çevrenizi iyi analiz edin ve izlerin olmadığı yerlerde kamp yapmaya özen gösterin. Son olarak unutmayın; kontrollü bir şekilde yakacağınız kamp ateşi, sizi her daim yaban hayvanlarından koruyacaktır.

3 Puan

Benzer gönderiler

Kampçılık 16 Tem

Araç Üstü Çadır Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde ve dünyada kampçılık her geçen gün yayılmakta ve gelişmekte. İnsanlar artık dört duvar arasında sıkışıp kalmak için tonlarca para ödemek istemiyor ve farklı tatil planları yapıyor. Çağımızın modası artık, kampçılık ve karavancılık oldu. 5-6 yıldızlı otellere haddinden fazla para ödemek yerine, milyonlarca yıldızın altında, sessiz ve huzur

3 Puan 0Yorum
Kampçılık 16 Tem

Kampta yenilebilecek doyurucu, uygun fiyatlı ve pratik yiyecekler nelerdir?

Sırt çantanızı alıp upuzun yollar yürümeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, ağır bir sırt çantası size yolculuğunuz boyunca külfet olacaktır. Buna dengesiz beslenme ve doğru yapılamayan bütçe hesaplamaları da eklenince yeni yerler keşfetme hevesiniz belki de kursağınızda kalacaktır. Bu yazımda, adeta bir kaplumbağa gi

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Karavanla Konaklayabileceğiniz En Güzel Kamp Alanları

1. Yedigöller Milli Parkı – Bolu Yedigöller, Bolu ilinde yer almaktadır. Bolu merkeze 43 km uzaklıkta kalıyor. Yedigöller’de Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl olmak üzere toplamda yedi göl var. Yedigöller yalnızca gölleri ile değil, oksijen kaynağı ağaçları ile de meşhur. Kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, çam, dişbu

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Yağmurlu Havalarda Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Otel fiyatlarının her geçen gün artış gösterdiği ülkemizde insanlar artık alternatif tatil planları yapaya başladı, bunların başında da hiç şüphesiz kampçılık geliyor. Özellikle pandeminin de etkisi ile insanlar daha güvenli bir tatil için çadırda kalmayı tercih ediyorlar. Bunun geri dönüşü olarak da çadır fiyatları maalesef bir anda fırladı. Ülkem

2 Puan 0Yorum