Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 16 May

Çok soğuk havalarda kamp yaparken nelere dikkat edilmeli?

Kış kampları, yaz kamplarında çok daha zor olsa da aslında daha keyiflidir. Yaz kamplarında sıcaktan terlersiniz, çadırın içine sinek böcek girer ve yiyecekleriniz kısa sürede bozulur. Oysa ki kış kamplarında hiç böyle dertler yoktur, hava soğuk olduğu için haşere, sinek, böcek olmaz. Tehlikeli hayvanların bir kısmı çoktan kış uykusuna yatmıştır. Yiyecekler de soğuk hava sayesinde daha uzun süre dayanır, ama siz soğuğa uzun süre dayanamazsız elbette. Kış kamplarında kardan ve soğuktan şikayet etmek istemiyorsanız keyifli bir kamp geçirmek istiyorsanız bazı önlemler almalısınız. Çok soğuk havalarda kamp yapmak tehlikeli gözükse de yeterli ekipman ve alacağınız bir takım önlemler ile tehlikeli olmaktan çıkıp keyifli bir hale gelebilir.

Çok soğuk havalarda kamp yaparken nelere dikkat edilmeli?

• Eğer kış kampı yapmak istiyorsanız gerekli ekipmana sahip olmanız gerekir. Sağlam bir çadır ve en az – 20 ye dayanan bir uyku tulumunuz olmalı, bu ekipmanlara sahip değilseniz kış kampı yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

• İlk olarak çadır kuracağınız araziyi ve rüzgarı en iyi şekilde analiz edip ona göre çadır kurmalıyız. Eğer mümkünse rüzgarı en az alan yere çadır kurmak oldukça mantıklı bir hamle olacaktır. Eğer düz açıklık bir arazide iseniz ve yerde kar varsa çadırınızın etrafını kar ile kaplayarak rüzgardan korunmasını sağlayabilirsiniz, ek olarak kar harika bir yalıtım malzemesidir, çadırın etrafını kar ile kapatmanız, çadırın içinde ki sıcak havanın muhafaza olmasını sağlayacaktır. Yalnız çadırı kesinlikle karın üstüne kurmamalıyız. Karları temizleyip toprağın üzerine çadır kurulmalı.

• Çok soğuk havalarda kamp yapıyorsak yanımızda mutlaka termal battaniye bulundurmalıyız. Çadırın zeminini termal malzeme ile kaplarsanız topraktan gelecek olan soğuğun önüne geçmiş olursunuz.

• Çok soğuk havalarda ince matlar kesinlikle işe yaramaz, bizim tavsiyemiz şişme yatak ya da şişme mat. Soğuktan maksimum korunma için şişme yatak tercih edin.

• Çok soğuk havalarda kamp yapıyorsanız ve – 20 derecelik uyku tulumunuz bile yeterli gelmiyor ise kimyasal tepkime ile çalışan ufak cep sobaları alabilirsiniz. Uyku tulumunuza bu cep sobalarından 1-2 tane atmanız sıcaklığı önemli ölçüde arttıracaktır. Bu mini cep sobaları 40-50 dereceye kadar ısı verebilir ve 4-6 saat süreyle aktif olabilir.

• Soğuk havalarda kamp yapanların en çok yaptığı hatalardan biri uyku tulumlarına girmeden önce kat kat giyinmek, bu oldukça yanlış bir davranıştır. Uyku tulumuna girerken mümkün olduğunca tek kat giyinin aksi takdirde terleyip daha fazla üşürsünüz.

• Genel olarak soğuk havalarda daha çok küçük tuvaletimiz gelir ve çoğu kişi soğuktan üşendiği için kalkıp tuvaletini yapmaz bu da çok büyük yanlışlardan biridir. Çünkü idrar sıcaktır ve soğuk havalarda vücut idrarı sıcak tutmak için daha çok enerji sarfeder. Bu da daha çok üşümeye sebep olur. Bu sebeple ile tuvaletiniz geldiğinde üşenmeyin ve yapın.

• Kışın soğuk havalarda suya ihtiyaç duymadığımızı zannederiz halbuki öyle değildir, soğuk havalarda vücut kendini sıcak tutmak için daha çok enerji harcar ve daha çok su kaybı yaşamış oluruz. Hipotermiye yakalanmamak için su içmeyi ihmal etmemek gerekiyor. Ek olarak vücudumuzun harcadığı enerjiyi yerine koymazsak olmaz. Soğuk kış kamplarında daha çok enerjiye ihtiyaç duyarız ve bunu kalorisi yüksek yiyecekler yiyerek karşılamamız gerekir.

• Soğuk kış kamplarında soğuk içecekler içmekten kaçının mümkün olduğunca daha sıcak içecekler için. Ek olarak baş bölgeniz hep kapalı olsun. Eldiven atkı ve bereyi dışarda olduğunuz süre boyunca çıkarmayın.

• Kış kampı yapan insanların en çok yanılgıya düştüğü bir diğer konu ise hava soğuk olduğu için çadırın havalandırmasını kapatmak. Bu çok kritik bir hatadır. Çünkü havalandırmanın kapatılması ısı farkı nedeniyle terlemeye sebebiyet verir, terleyen çadırın içinde ne varsa ıslanır ve üşümenize sebep olur. Hava çok soğuk olsa da havalandırma mutlaka açık kalmalıdır.

• Soğuk kış kamplarında bizi soğuklardan koruyan bir diğer vazgeçilmez unsur da hiç şüphesiz kamp ateşidir. Dışarıda olduğunuz süre boyunca soğuktan korunmak için mutlaka ateş yakmalısınız ve odunları kesmek için de yanınızda ufak bir balta olması sizin yararınıza olur. Kamp ateşinizin yakmak için gerekli olan malzemelerinizi önceden ayarlayın ve mümkünse yedekleyin.

• Çocuk soğuk havada kamp yapıyorsanız ve kıyafetleriniz ıslandıysa derhal ıslak kıyafetlerden kurtulun eğer vücudunuz da çok fazla ıslaksa ve yanınızda havlu yoksa yerde ki karda kuru ise karlara yatın, kar vücutta ki suyu emecektir. Ardından hemen kalın ve kuru bir battaniye ile sarınıp kurulanın ve kuru kıyafetlerinizi giyerek sıcak bir şeyler için.

• Ateş yakalama ihtimaline karşı yanınızda kamp ocağı bulundurun ki her daim sıcak yiyecek ve içeceğiniz hazır olsun.

1 Puan

Benzer gönderiler