Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 25 May

Çadırın İçini Isıtma Yöntemleri

Soğuk kış aylarında kamp yapmayı sevenlerin en çok karşılaştığı sorunlardan biridir çadırı içini ısıtabilmek. Eğer kış kampları için gerekli ekipmana sahip değilseniz ve uygun uyku tulumu ve çadırınız yoksa, epey üşürsünüz ve kış kampları sizin için bir keyif olmaktan çıkarak işkenceye dönüşür. Hatta soğuk kış kamplarında haddinden fazla üşümek daha büyük tehlikelere yol açabilir ve hipotermi tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunları ufak tefek bazı basit önlemler alarak önlemek mümkün.

Çadır içi düzen

Soğuk kış kamplarında uyku tulumu çok önemli olsa da eğer iyi bir mata veya şişme yatağa sahip değilseniz, zeminden yiyeceğiniz soğuk sayesinde üşüyeceksiniz. Uyku tulumu tek başına yeterli olmaz, bu sebeple ilk olarak zeminde ki soğuktan korunmak için zemine kalın bir mat ya da sağlam bir şişme yatak sermelisiniz. Bu sayede zeminden gelen soğuğun önüne geçebilirsiniz.
Soğuk kış kamplarında yapılan en büyük hatalardan biri de çadırın havalandırmasını ya da penceresini kapatmaktır. Eğer çadırın hava almasını engellerseniz oluşacak ısı farkından dolayı yoğuşma meydana gelecek ve bu da terlemeye neden olacak. Bunun sonucu olarak çadırın içinde ki siz de dahil her şey ve herkes ıslanacak bu da hipotermiye kadar gidebilecek tehlikelere yol açabilir. Bu nedenlerden dolayı dışarısı buz gibi de olsa çadırın havalandırmasını asla kapatmayın. Bir çok kampçı ne yazık ki bu acı bir şekilde deneyimlemiştir.

Çadırın İçini nasıl ısıtırız?

Mum ile çadırın içini ısıtmak : soğuk havalarda kamp yaparken çadırın içinde tedbiri elden bırakmadan yakacağınız bir adet mum çadırın içinde ki sıcaklığı 2-3 dereceye kadar arttırabilir. Çadırın içerisinde yakacağınız 3-4 adet mum içeride ki sıcaklığı önemli ölçüde arttıracaktır ve bu da bir süre sizi sıcak tutacaktır. Çadırın içini mum yakarak ısıtmak mümkün olsa da bu bazı riskleri beraberinde getirir, bu riskleri minimuma indirmek için mumları cam mumlukların içerisinde kontrollü olarak yakmalısınız. İçine mum koyacağınız cam mumlukları çadırın yukarısında yer alan kancaya takarak aydınlatma olarak da kullanabilirsiniz. Çadırın içinde yaktığınız mumları uyumadan önce mutlaka söndürün, mumlar cam kapların içinde güvende olsa da riske girmeye gerek yok, uyumadan önce mumları söndürün.

Çadırın İçini Isıtma Yöntemleri

Gaz sobası ile çadırın içini ısıtmak

Kamp yaparken yemek pişirmek ve su ısıtmak amacı ile yanınızda getirmiş olduğunuz kamp ocaklarınızı çadırın içini ısıtmak için de kullanabilirsiniz. Kamp ocağınızı bir gaz sobasına çevirmek için ekstra bir adet malzemeye ihtiyacınız olacak, resimde ki gibi 1 adet gaz sobası başlığı almalısınız. Tahmin edeceğiniz üzere gaz sobasının çadırın içinde en düşük ayarda 1 saat yanması bile çadırın içini 10-15 dereye kadar ısıtabilmektedir. Ama tıpkı mumda olduğu gibi çadırın içinde gaz sobası kullanımının da bazı riskleri var. Çadırın içinde gaz sobası yakarken ve sonrasında da havalandırma açık kalmalı. Çadırın içinde gaz sobasını yakıp uyumayın, bu çok büyük tehlikelere yol açar. Gaz sobasını uyanık olduğunuz süre boyunca kontrollü bir şekilde 1 saat yakmanız yeterli olacaktır.

Çadırın İçini Isıtma Yöntemleri
Çadırın İçini Isıtma Yöntemleri
Çadırın İçini Isıtma Yöntemleri

Sıcak taşlar ile çadırın içini ısıtmak

Sıcak taşlar ile çadırın içini ısıtmak fikri sizlere tuhaf gelebilir ama diğer bir çok yöneteme göre çok daha güvenli, etkili ve ucuz bir yoldur, üstelik tamamen doğaldır. Bilindiği üzere ateşte ısıtılan taşları suyun içerisine atarak su kaynatmak mümkün, bu yöntemi kullanıp su ısıtan bir çok kampçı bulunuyor. Benzer bir şekilde taşları ateşte ısıttıktan sonra havluya sararak yanınıza alabilir ve ısınabilirsiniz. Yalnız bu yöntemi uygulayacaksanız ateşe koyacağınız taşları iyi seçmeniz gerekiyor, su ve dere kenarlarından taş seçmemeye özen göstermelisiniz, taşların kuru olduğundan emin olmasınız. Islak taşları ateşe koyarsanız taşlar patlayıp parçalara ayrılabilir.

Cep sobası kullanarak çadırın içini ısıtmak

Son zamanlarda kampçılar arasında giderek yaygınlaşan ve kullanımı her geçen gün artan cep sobaları pratik, ucuz ve güvenli olmaları nedeniyle giderek popülaritesini arttırmaktadır. Ortalama bir cep sobası 4-6 saat arasında 45 ila 75 derece arasında sıcaklık verebilmektedir. Kimyasal tepkime ile çalışkan cep sobalarının bir çok farklı türü bulunmaktadır, 1-2 liraya bulabileceğiniz gibi 20 30 lira da bulabilirsiniz. Fiyatı arttıkça kalitesi ve performansı da artıyor demek mümkün. Cep sobaları kendi içinde ikiye ayrılırlar; tek kullanımlık cep sobaları ve tekrar tekrar kullanılabilen cep sobaları. Tek kullanımlık cep sobaları oldukça ucuza bulunabilir durumda ve genel olarak daha düşük performansa sahip olsa da 2-3 tanesini çadırın içinde kullanmanız çadırın içini yeteri kadar ısıtacaktır. Tekrar tekrar kullanılabilen cep sobaları ise uzun vadede daha mantıklı gözükse de ısı verme süresi genelde maksimum 3 saat kadardır. 3 saatin sonunda sönen cep sobasını kaynar suda beklettikten sonra tekrar kullanabilirsiniz.

Çadırın İçini Isıtma Yöntemleri

Şarjlı cep sobası ile çadırın içini ısıtmak

Oldukça küçük ve pratik olan şarjlı cep sobalarının en güzel yanı powerbank ile çalışması ve oldukça güvenli olması. Tek şarj ile genel olarak 2-4 saat arasında çalışabilen şarjlı cep sobaları 35-65 derece arasına ısı verebilmektedir. Henüz çok fazla kişi tarafından bilinmese de yakın zamanda daha çok kampçı tarafından kullanılması kesin gibi.

Çadırın İçini Isıtma Yöntemleri

Sıcak su torbası ile çadırın içini ısıtmak

Sıcak su torbası evlerimizde de sürekli kullandığımız basit ve ısınmak için etkili bir yöntem. Sıcak su torbası içerisinde ki sıcak suyu uzun süre sıcak bir şekilde tutarak ısınmanıza yardımcı olabilir. Sıcak su içerisinde su sıcaklığı ortalama olarak 80-100 derece arasında değişmektedir ve 4-5 saat bu ısıyı muhafaza edebilmektir. Ateşte kaynattığınız suyu sıcak su torbasına koyarak kolay bir şekilde ısınabilirsiniz, sıcak su torbasını uyku tulumunun içine koymak sizi daha sıcak tutacaktır.

Çadırın İçini Isıtma Yöntemleri

5 Puan
  • 28 May

    Çok güzel ve işlevsel yazmışsınız gerçekten emeğinize sağlık ?? ?? ?? ?? Ufak tefek bir şeyler eklemek isterim çadır içerisinde üşümemek adına... Kamp döneminde en çok problem yaşadığım konulardan biri de yatarken zeminden soğuk almam. Buna çözümler aradım araştırmalarım sonucunda yalıtımlı matlar satıldığını öğrendim. Yalıtımlı mat kullanmanın olumlu etkisini de kamplarım boyunca gördüm. Şişme matların da hava ile doldurulması ve zeminden birkaç santim yükseltmesi sebebiyle aynı işlevi gördüğünü söyleyebilirim. Bunun dışında İstanbulda’ysanız Eminönü’nde askeri malzemeler satan yerlerden de oldukça güzel matlar satın alabilirsiniz ?

    1 Puan

    Benzer gönderiler