Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 20 Tem

Belgrad Ormanları’nda keyifli bir gün nasıl geçirilir?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs pandemisi, maalesef ki 11 Mart 2020 tarihinde bir Koronavirüs şüphelisinin test sonucunun pozitif çıkması sebebiyle ülkemizde de baş göstermişti. Bu sebeple, sorumluluk sahibi her vatandaş gibi evlerimizde kalıp sürece destek olmuştuk. Zamanla hastalık oranının düşmesiyle birlikte kontrollü sosyal hayata geçmiş ve maskelerimizle yaşamayı öğrenmek mecburiyetinde kalmıştık. Bunun bir sonucu olarak da, birçoğumuz eskisinden çok daha fazla olarak doğayla iç içe olma ve tertemiz oksijeni akciğerlere çekme ihtiyacı hissettik. Bu yazımda İstanbul’un Akciğerleri olarak bilinen Belgrad Ormanları hakkında kısa bir bilgi verecek, deneyimlerimi ve önerilerimi paylaşacağım.

Belgrad Ormanları’nda keyifli bir gün nasıl geçirilir?

Belgrad Ormanları nerededir?

Belgrad Ormanları, İstanbul ilinin Avrupa Yakası’nda Çatalca Yarımadası’nın kuzey ve kuzeydoğusunda yer almaktadır. Kanuni Sultan Süleyman’ın Belgrad’a gerçekleştirdiği bir sefer sırasında Belgrad’dan getirdiği tutsakları bu bölgeye yerleştirmesinden dolayı orman Belgrad ismini almıştır. Bir diğer adıyla Belgrad Ormanları, İstanbul’un Akciğerleri olarak da bilinir. Belgrad Ormanları’nın en doğusunda İstanbul Boğazı yer alırken en kuzey ucunda da Karadeniz yer almaktadır. Sarıyer ilçesi yakınlarında bulunan ormanlık bir bölgedir. Belgrad Ormanları’nın rakım olarak en yüksek tepesi 230 metre ile Kartaltepe’dir. Yüzölçümü ise 5.300 hektar olarak ölçülmektedir. Orman ekosistemini çoğunlukla kayın, meşe, kestane ve gürgen ağaçları oluşturmaktadır. Bu ağaç ekosistemiyle İngiltere’nin tamamından daha fazla bitki çeşitliliğine sahiptir. Belgrad Ormanları içerisinde İstanbul ilinin su ihtiyacını gereksinimini gidermek amacıyla altı adet bend inşa edilmiştir. Bazı bentlerin Roma ve Bizans Dönemi’nde temelleri atılmış fakat Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapımı tamamlanmıştır. Orman içerisinde, 2. Sultan Mahmud Bendleri, Valide Bendi, Topuzlu Bendi, Kömürcübent Bendi, Ayvat Bendi Mesire Alanı, Büyük Bent, Kirazlı Bent olmak üzere birçok su bendi bulunmaktadır. Orman, yüzlerce bitki türü ve hayvan popülasyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Onlarca kuş ve kelebek ve yüzlerce mantar türünü barındırmaktadır.

Belgrad Ormanları’na ne zaman gidilmeli?

Belgrad Ormanı, özellikle yazın hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. İstanbul ilinin dışında Tekirdağ, İzmit, Kocaeli, Sakarya, Bursa gibi çevre illerden de günübirlik ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor. Bunda orman içerisinde belirli bölgelerde piknik ve mangal yapılabilecek mesire alanlarının olmasının büyük bir payı var. Mesire alanlarında bulaşıklarınızı yıkayabileceğiniz çeşmeler, tuvaletler, mescit, abdesthaneler, yemek masaları, çocuk parkı, yürüyüş yolları, restoranlar, büfeler mevcut. Ayrıca, at binme hevesi olanlar için ormanda ücreti mukabilinde gezinti yapabileceğiniz atlar da var. Genellikle, ormana gelen kişiler gün içerisinde rahatça dinlenebilmek adına yanlarında çadırlarını da getiriyor ve böylece doğa içerisinde kendinize dinlenmek için küçük bir alan yaratmış oluyorsunuz. Gelen aileler bebeklerini uyuttuklarında bu çadırlarda yatırabiliyorlar. Diğer yandan, getirilen hamaklar sağlam iki ağaca bağlanarak keyifli vakit geçirmenize olanak da sağlıyor.

Ormanın keyfini çıkarabileceğiniz en güzel vakit bana kalırsa hafta içi sabah saatleridir. Çünkü hafta sonları birçok kişi ormana akın ediyor ve bazı kişiler arabalarından yüksek sesli müzik açarak mangal yapıyorlar. Herkesin eş zamanlı olarak mangal yakması, ormana temiz bir hava almaya gelenlere hayal kırıklığına uğratıyor. Özellikle ormanın mesire alanı olarak kullanılan bölgelerinde yoğun mangal dumanları hakim oluyor ve hatta bazen bu dumandan genziniz ve gözleriniz yanıyor. Eğer ormanı ziyaret etmek ve temiz bir hava almak, tertemiz oksijeni içinize çekmek istiyorsanız hafta içini tercih edin ve mümkünse mangalın daha az yapıldığı yerlerde oturun. Orman içerisinde sosyal tesisler bulunuyor. Bu tesislerde kahvaltı yapabilir, öğle yemeği, akşam yemeği yiyebilir ya da aperatif bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Biz piknik örtüsü ve evden kahvaltılık getirip yol üzerindeki bir börekçiden kıymalı börek ve poğaça satın almıştık. Yanımızda getirdiğimiz mini tüpümüzde de çayımızı demleyip mesire alanındaki masalarda güzel bir kahvaltı yapmıştık. Dilerseniz evden getirdiğiniz yiyecekleri de tercih edebilirsiniz. Yemek sonrası sağlığınızın el verdiği ölçüde yürüyüş parkurlarında birkaç kilometre tempolu yürümek iyi geliyor. Bu sırada akciğerlerinizi bol bol doğa ananın bizlere bahşettiği temiz oksijenle de buluşturuyorsunuz. Öte yandan, yaz ayları dışında sonbahar ayında da ormana gelebilirsiniz. Ağaçlar yeşilden sarı ve turuncu renklere bürünüp dallardan birer birer düşüyor ve ormanı muazzam bir renk cümbüşü kaplıyor. Fotoğraf severlerin en çok tercih ettiği mevsimlerden birinin de sonbahar mevsimi olduğunu söyleyebilirim. Sonbahar ayları yaz aylarına göre çok fazla kalabalık olmuyor fakat sonbahar mevsiminde gelmeyi düşünüyorsanız yanınızda yağmurluk getirmenizde de fayda var.

Belgrad Ormanları’nda kaç adet mesire yeri var?

Belgrad Ormanları’nda keyifli bir gün nasıl geçirilir?
Belgrad Ormanları’nda keyifli bir gün nasıl geçirilir?

Ayvat Bendi Mesire Yeri, Kurt Kemeri Mesire Yeri, Falih Rıfkı Atay Mesire Yeri, Binbaşı Çeşmesi Mesire Yeri, Fatih Çeşmesi Mesire Yeri, Neşet Suyu Mesire Yeri, Kömürcübent Mesire Yeri, Kirazlıbent Mesire Yeri, Irmak Mesire Yeri, Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri olmak üzere halkın kullanımına açık pek çok mesire yeri vardır.

Belgrad Ormanları’nda keyifli bir vakit geçirmek için neler yapılabilir?

Orman içerisinde yapılabilecek pek çok aktivite mevcut. Bunların başında ağaçlar arasında devam eden yürüyüş parkurlarında yürüyüş yapmak geliyor. 6 kilometre uzunluğundaki doğa ile içe içe olan Neşet Suyu Koşu ve Yürüyüş Parkuru’nda yürüyebilir ya da tempolu bir şekilde koşabilirsiniz.

Mesire ve piknik alanlarında mangal yakabilir, piknik yapabilirsiniz. Bu alanlarda tahta masalar, çeşmeler, tuvaletler, çocuk oyun parkları gibi pek çok imkan sunuluyor.

Belgrad Ormanları’nda keyifli bir gün nasıl geçirilir?

Mesire alanlarının yakınlarında genellikle bir büfe ve sosyal tesis bulunuyor. Sosyal tesiste biz ayrı ayrı günlerde kahve ve çorba içmeye gitmiştik. Çorba 7 TL, kahve 6 TL idi. Bu sene pandemi sebebiyle menüde yazan her yiyecek çıkmıyor. İçecekler dışında bu sene et, tavuk menüleri ve çorba seçeneği sunuluyordu.

Bisikletiniz ile gelebilirsiniz. Bunun dışında Bahçeköy girişinde ATV ve bisiklet kiralayacak bir yer mevcut. Öte yandan, mesire alanlarında ücreti karşılığında gezintiye çıkabileceğiniz atlar var.

Orman içerisinde bulunan Üçgen Ev’i ziyaret edip bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Biz genellikle evli çiftlerin fotoğraf çektirdiğine şahit oluyoruz.

Belgrad Ormanları içerisinde İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’ne bağlı olan Atatürk Arboretumu, her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip. Botaniğe ilgi duyan herkesin gezmesini tavsiye ettiğim yerlerden biri. Özellikle sonbahar aylarında ağaç ve bitki yaprakları sarı, turuncu ve kırmızı tonlarda dallarından düşüyor ve inanılmaz bir doğa harikası ortaya çıkıyor. Atatürk Arboretumu’nda yaklaşık olarak 1500 bitki çeşitliliği olduğu söyleniyor. Korunan bir alan olan Atatürk Arboretumu’na giriş gişelerinden biletinizi alarak girebilirsiniz.

Belgrad Ormanı Bahçeköy Girişi

Belgrad Ormanları’nın ana kapısı Bahçeköy kapı girişidir. Bahçeköy kapısından girerseniz yolun hemen giriş kısmında ikiye ayrıldığını göreceksiniz. Yolun sağından devam ederseniz tarihi bentlere, solundan devam ederseniz Neşet Suyu yürüyüş yoluna, geyik üretim tesislerine ve Üçgen Ev’e ulaşırsınız. Geyik üretim tesislerinden de kısaca bahsetmek isterim. Geyik neslinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesini sağlamak amacıyla büyük bir alana geyik üretim tesisi kurulmuştur. Bu tesiste, geyiklerin doğal ortamı içerisinde geyiklerin sağlıklı bir şekilde üreyebilmeleri için olanak sağlanıyor. Daha sonra bu geyikler vakti ve zamanı geldiğinde doğa ananın kollarına, yaban hayatına bırakılıyor. Tesise ziyaretin olmadığını söylediler. Eğer biraz şanslıysanız tesisin yanından geçerken bu geyikleri görebilirsiniz. Bazen tesisin sınır bölgelerine kadar geldikleri oluyor. Kemerburgaz yoluna giderken sağda kalan geyik üretim tesisinin hemen karşısında yolun sol tarafında da fidanlık bir alan var. Yetkili bir kişiden duyduğumuza göre bu fidanlıkta, yanan orman alanlarının yeniden kazanılması adına fidanlar üretilmektedir. Neşet Suyu yürüyüş parkurunda ise zemin tamamiyle yürüyüşe uygun bir şekilde düzenlenmiştir. Oksijeni bol bir parkur ve parkur sonunda bir şeyler atıştırabileceğiniz bir büfe ve bir gölet var. Yürüyüş yolu yakınlarında Üçgen Ev bulunmakta. Orayı da ziyaret etmenizi öneririm. Genellikle fotoğraf tutkunları ve düğün fotoğrafı çektirmek isteyen çiftlerle karşılaşabilirsiniz.

Belgrad Ormanlarına Bahçeköy girişinden girdiğinizde çevrede bulunan market, manav, fırın, bakkal gibi yerlerden alışveriş yapabilirsiniz. Biz birkaç köy yumurtası, tereyağı, zeytin alıp sabah kahvaltımıza dahil ettik. Köy yumurtasının tadı diğer yumurtalara göre gerçekten lezzetli oluyor. Açıktan aldığımız tereyağın lezzeti de bir başkaydı doğrusu. Bahçeköy girişine gelmeden yaklaşık olarak 200 metre aşağıda yukarı çıkarken sol tarafta ATV, bisiklet gibi ulaşım araçlarını kiralayabileceğiniz bir yer var. Bununla birlikte özel aracınızla gelecekseniz bagajınıza bisikletinizi de koyabilirsiniz. Hafta sonları gelecekseniz bagajınıza ayriyeten kamp sandalyelerinden de koyabilirsiniz çünkü hafta sonları mesire alanları genellikle kalabalık oluyor.

Belgrad Ormanı’nda kamp kurmaya izin veriliyor mu?

Belgrad Ormanlarında kamp yapılıp yapılmadığına dair birkaç duyum aldık. Öncelikle mesire alanları, alan içersinde yazan tabelalara göre saat 21’de tamamiyle kapanıyor, fakat gelen ziyaretçilere sorduğumuza göre mesire alanınını geçtikten sonra bulunan bölgede kamp yapıldığını öğrendik. Bu bilgiyi Orman Bölge Müdürlüklerini arayarak teyit etmeniz daha doğru olacaktır. Malum 5.300 hektarlık bir orman ve içerisinde yaban domuzu, kızıl geyik, çakal, tilki, kurt, yılan, karaca, sansar vb gibi yaban hayvanlarını barındırıyor. Yani, yetkili kişilerden bilgi alarak hareket etmeniz daha uygun olacaktır.

Belgrad Ormanları’na giriş ücretli mi?

Belgrad Ormanları’nda keyifli bir gün nasıl geçirilir?

Belgrad Ormanları’na yaya olarak girişte herhangi bir ücret istendiğine şahit olmadık fakat herhangi bir araçla girerken girişteki gişede aracınızın türüne göre ücret ödemeniz gerekiyor. 2020 yılı taşıt giriş ücretleri şu şekilde:

Otomobil: 10 ₺
Minibüs: 35 ₺
Midibüs: 60 ₺
Otobüs: 110 ₺
Motosiklet ATV: 8 ₺
Yaya-Bisiklet: 4 ₺

Belgrad Ormanları’na nasıl gidebilirim?

Belgrad Ormanı’na yaya olarak gidecekseniz birkaç otobüs hattı var. Belgrad Ormanı’na 42HM, 42M, 42R, 42T, 153 hat numaralı ototobüslerle ulaşabilirsiniz. Biz Hacıosman metro durağında inip, 42HM hat numaralı otobüse bindik ve Belgrad Ormanı Bahçeköy kapı girişi yakınlarında indik.

NOT: 2020 yılı itibariyle girişte idare tarafından yazılan bir yazıya göre, orman içerisinde bulunan yürüyüş parkurlarında maskesiz dolaşmamanız ve 2 metrelik sosyal mesafe kuralına uymanız önemle rica ediliyor.

2 Puan

Benzer gönderiler

Kampçılık 16 Tem

Araç Üstü Çadır Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde ve dünyada kampçılık her geçen gün yayılmakta ve gelişmekte. İnsanlar artık dört duvar arasında sıkışıp kalmak için tonlarca para ödemek istemiyor ve farklı tatil planları yapıyor. Çağımızın modası artık, kampçılık ve karavancılık oldu. 5-6 yıldızlı otellere haddinden fazla para ödemek yerine, milyonlarca yıldızın altında, sessiz ve huzur

3 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Karavanla Konaklayabileceğiniz En Güzel Kamp Alanları

1. Yedigöller Milli Parkı – Bolu Yedigöller, Bolu ilinde yer almaktadır. Bolu merkeze 43 km uzaklıkta kalıyor. Yedigöller’de Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl olmak üzere toplamda yedi göl var. Yedigöller yalnızca gölleri ile değil, oksijen kaynağı ağaçları ile de meşhur. Kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, çam, dişbu

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Yağmurlu Havalarda Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Otel fiyatlarının her geçen gün artış gösterdiği ülkemizde insanlar artık alternatif tatil planları yapaya başladı, bunların başında da hiç şüphesiz kampçılık geliyor. Özellikle pandeminin de etkisi ile insanlar daha güvenli bir tatil için çadırda kalmayı tercih ediyorlar. Bunun geri dönüşü olarak da çadır fiyatları maalesef bir anda fırladı. Ülkem

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 16 Tem

Kampta yenilebilecek doyurucu, uygun fiyatlı ve pratik yiyecekler nelerdir?

Sırt çantanızı alıp upuzun yollar yürümeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, ağır bir sırt çantası size yolculuğunuz boyunca külfet olacaktır. Buna dengesiz beslenme ve doğru yapılamayan bütçe hesaplamaları da eklenince yeni yerler keşfetme hevesiniz belki de kursağınızda kalacaktır. Bu yazımda, adeta bir kaplumbağa gi

2 Puan 0Yorum