Güncellemek için aşağı sürükleyin

Kampçılık 16 Tem

Araç Üstü Çadır Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde ve dünyada kampçılık her geçen gün yayılmakta ve gelişmekte. İnsanlar artık dört duvar arasında sıkışıp kalmak için tonlarca para ödemek istemiyor ve farklı tatil planları yapıyor. Çağımızın modası artık, kampçılık ve karavancılık oldu. 5-6 yıldızlı otellere haddinden fazla para ödemek yerine, milyonlarca yıldızın altında, sessiz ve huzurlu bir şekilde uyumak bir çok kişiye daha mantıklı gelmeye başladı, üstelik çok daha ucuz.

Kampçılık sektörünün her geçen gün gelişmesi ile yeni çözümler karşımıza çıkıyor. Şu sıralar özellikle ailelerin en çok merak ettiği çözümlerden birisi de araç üstü çadırlar. Oldukça uygun fiyatlara sunulan bu yeni çözümler, insanlara ucuz yollu tatil fırsatı sunuyor.

Araç Üstü Çadır Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Eminim herkesin bir karavan hayali vardır, karavan alıp ülkeyi, belki dünyayı köşe bucak gezmek. Ama maalesef ülkemizde karavan fiyatları, vergileri ve yakıtları derken bu hayal gerçek olmaktan çıkıyor ve bizleri üzüyor. İşte araç üstü çadırlar bu noktada bizleri çok mutlu etti çünkü artık karavan hissiyatı yaşayabilmek bu yeni çözümlerle mümkün hale geldi ve üstelik karavandan da çok daha ucuz.

Araç üstü çadır ile aylarca istediğiniz yerleri gezebilirsiniz, aracınız küçük-büyük fark etmiyor, karavanla ilgili olan hayallerinizin benzerini araç üstü çadırlar ile yaşamak bence mümkün.

Araç Üstü Çadır Nedir?

Yeni nesil bir çözüm olan araç üstü çadırlar basit bir mantığa dayanıyor: evet tahmin ettiğiniz gibi, çadırlar araçların üstüne kuruluyor. Bu çadırlar araç üstü bagajlara benzer yapıdadır ve sökülüp takılabilir.

Araç üstü çadırların kurulumu oldukça basittir, klasik çadırlardan bile daha hızlı kurulum yapabilirsiniz. Özellikle karavan hayalleri olup bütçesi yetmeyen kişilerin tercih etmesi gereken bir ürün bence.

Araç Üstü Çadır Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Birçok farklı modeli ve seçeneği olan araç üstü çadırların olumlu yönleri olduğu gibi bazı olumsuz yönleri de var elbette ama fiyatı göz önünde bulundurduğumuz zaman, bütün olumsuz yönleri göz ardı edebilmek mümkün. En büyük dezavantajı kalabalık aileler için kullanışsız olması, çünkü bu tarz ürünler genel olarak 2-3 kişilik olarak tasarlanmış.

Araç Üstü Çadır Nasıl Kullanılıyor?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, araç üstü çadırı aracınızın üstüne monte ediyorsunuz, bunu yapan özel yerler var. Monte işlemi bittikten sonra araç üstü çadır kullanıma hazır hale geliyor. Artık dilediğiniz yere gidip çadırınızı kısa süre içerisinde kurabilirsiniz. Aracınızın girebildiği her yer sizin küçük eviniz haline geliyor. Araç üstü çadır kurulumu genel olarak 3 ila 5 dakika sürerken, çadırı kapatmak 10 dakika sürebiliyor. Araç üstü çadıra girip çıkabilmek bir merdiven yardımı ile mümkün olabiliyor. Araç üstü çadırların birçoğu kış koşullarına uygun bir şekilde tasarlanıyor ve birçoğunda yağmurluk da yer alıyor. Yağış esnasında yağmurluk ile çadırınızınüstünü kapatarak yağmurdan korunabiliyorsunuz.

Her Araca Araç Üstü Çadır Monte Edilebiliyor mu?

Ne yazık ki araç üstü çadırlar her araca takılamıyor. Sanıldığı gibi araç üstü çadırlar, aracın tavan kısmına monte edilmiyor. Araç üstü çadırlar, aracın tavan kısmında yer alan çıtalara sabitleniyor. Bu çıtalarda piyasada ki çoğu araçta yer almıyor. Eğer aracınızda tavan çıtalarının olup olmadığını bilmiyorsanız, aracı aldığınız resmi bayiden durumu öğrenebilirsiniz. Eğer aracınızda tavan çıtaları mevcut ise, araç üstü çadır kurulumunu 1-2 saat süren bir işlem sonunda yaptırabilirsiniz.

Araç Üstü Çadır Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Araç Üstü Çadırın Ne Gibi Avantajları Var?

Yukarıda araç üstü çadırların hem olumlu yönlerinin hem de olumsuz yönlerinin olduğundan bahsetmiştik. Bazı birkaç olumlu yönlerini yazmak gerekirse; Karavana nazaran daha hafif, daha kolay kurulumu yapılabiliyor ve daha ekonomik.

  • Karavandan çok daha ucuza karavan havasını yaşatıyor, çok daha uyguna hayallerinize kavuşmuş oluyorsunuz. Ayrıca karavanla gitmenin mümkün olmadığı birçok yere de gidebilmek mümkün, tabii aracınız buna müsait ise.
  • Klasik kamp çadırlarına göre yerden 1-2 metre yüksekte olduğunuz için, alandaki bütün böceklerden daha iyi korunmuş oluyorsunuz. Ayrıca yırtıcıların olduğu bir yerde kamp yapıyorsanız, yırtıcılardan da korunmanızı sağlayabilir.
  • Klasik kamp çadırları ile kamp yaparken yağmur her zaman sorun olmuştur. Çadır su geçirmese bile çadırın yanında oluşan su birikintileri çadırınızın su geçirmesine sebep olur. Ama araç üstü çadırda böyle bir dert yok, çadır üstü yağmurluk ile yağmurdan koruyorsunuz ayrıca topraktan yukarıda olduğunuz için su birikintisi oluşma ihtimali kalmıyor.
  • Klasik kamp çadırlarına göre çok daha rahat bir şekilde uyumak mümkün çünkü toprak üzerinde taşlı bir arazide değilsiniz.
  • Herhangi bir vergisi yok. En önemli avantajlarından biri de bu belki de.
  • Kampa giderken çok daha fazla malzeme götürmenize olanak sağlıyor.
Araç Üstü Çadır Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Araç Üstü Çadırın Olumsuz Yönleri Neler?

Araç üstü çadırların bir de olumsuz yönleri var elbette, ama söylemeden geçemeyeceğim; olumlu yönleri daha fazla ve kullanılabilecek bir ürün.

  • Araç üstü çadırların içinde, klasik kamp çadırlarına göre, yerden 1-2 metre yukarıda olduğunuz için rüzgârı daha çok hissedersiniz. Özellikle rüzgârın sert olduğu zamanlarda korku dolu anlar yaşatabilir ve uykularınızı kaçırabilir.
  • Araç üstü çadırlar ile yolculuk ederken maalesef biraz gürültü oluyor, bu tabii markadan markaya değişiklik gösteriyor olabilir.
  • Araç üstü çadırı kapatmadan araç ile hareket etmek imkânsızdır.

Araç üstü çadır almayı düşünüyorsanız, geniş ve büyük motorlu bir araca sahip olmanızda fayda var diye düşünüyorum. SUV araçları bu iş için biçilmiş kaftan olarak gözüküyor.

Peki araç üstü çadırları önerir miyim? Evet, öneriyorum. İçinizde kalan, yaşayamadığınız karavan hayallerinizi, araç üstü çadırlar ile yaşayabilirsiniz. Üstelik çok daha ucuz ve herhangi bir vergisi de bulunmuyor, henüz. Bildiğim kadarıyla araçlara da herhangi bir zarar vermiyor. İstediğiniz zaman, birkaç saat içerisinde söktürebiliyorsunuz.

3 Puan

Benzer gönderiler

Kampçılık 15 Tem

Karavanla Konaklayabileceğiniz En Güzel Kamp Alanları

1. Yedigöller Milli Parkı – Bolu Yedigöller, Bolu ilinde yer almaktadır. Bolu merkeze 43 km uzaklıkta kalıyor. Yedigöller’de Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl olmak üzere toplamda yedi göl var. Yedigöller yalnızca gölleri ile değil, oksijen kaynağı ağaçları ile de meşhur. Kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, çam, dişbu

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 15 Tem

Yağmurlu Havalarda Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Otel fiyatlarının her geçen gün artış gösterdiği ülkemizde insanlar artık alternatif tatil planları yapaya başladı, bunların başında da hiç şüphesiz kampçılık geliyor. Özellikle pandeminin de etkisi ile insanlar daha güvenli bir tatil için çadırda kalmayı tercih ediyorlar. Bunun geri dönüşü olarak da çadır fiyatları maalesef bir anda fırladı. Ülkem

2 Puan 0Yorum
Kampçılık 16 Tem

Kampta yenilebilecek doyurucu, uygun fiyatlı ve pratik yiyecekler nelerdir?

Sırt çantanızı alıp upuzun yollar yürümeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, ağır bir sırt çantası size yolculuğunuz boyunca külfet olacaktır. Buna dengesiz beslenme ve doğru yapılamayan bütçe hesaplamaları da eklenince yeni yerler keşfetme hevesiniz belki de kursağınızda kalacaktır. Bu yazımda, adeta bir kaplumbağa gi

2 Puan 0Yorum