Güncellemek için aşağı sürükleyin

İlişkiler 26 May 2019

Çin Takvimi İle Bebek Cinsiyeti Hesaplama (2021)

Çin takvimi kullanarak bebeğinizin cinsiyetini kolayca hesaplayabilirsiniz. Bebeğiniz kız mı olacak yoksa erkek mi? Hazırladığımız hesaplayıcıyla tahmin edin.

Çin takviminin eğlence amaçlı olduğunu ve kesinlikle bilimsel bir geçerliliğinin olmadığını, bebeğinizin cinsiyeti ile ilgili en doğru bilgiyi yalnızca doktorunuz ile görüşerek alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Çin Takvimi İle Cinsiyet Hesabı Nasıl Yapılıyor?

Çin Takvimi
Çin Takvimi
 • Cinsiyet tahmini Anne'nin hamile kaldığı tarihteki yaşına ve hamile kalınan ay baz alınarak yapılıyor.
 • Tabloyu kullanmak için en üst satırdan hamile kaldığınız ayı bularak başlayın. Sonrasında aşağıya inerek, hamile kaldığınızda olduğunuz yaşa gelin. Hamile kaldığınız ay ile hamile kaldığınızda olduğunuz yaşın kesişimi olan bu hücre, doğacak bebeğinizin cinsiyetinin Çin takvimi'ne göre hangi şekilde tahmin edildiğini belirtiyor.
 • Uygulamanın orjinali Kamerî takvim (yani Ay takvimi) için hazırlanmış. Ama merak etmeyin, benim sizin için paylaştığım tablo, Kamerî takvim'in bizim kullandığımız Miladi takvim'e uyarlanmış hali.

Püf Noktaları

 • Unutmamak lazım ki hamile kalma tarihi genellikle son adet tarihinden itibaren 11 ile 21 gün arasında gerçekleşiyor. Adet döneminiz ne kadar uzun ise, hamile kalma tarihi de ona göre artıyor. Örnek vermek gerekirse 28 günde bir adet görüyorsanız, genellikle 14. günde hamile kalıyorken, 40 günde bir adet görüyorsanız 20. gün civarı hamile kalmış olabilirsiniz.
 • Eğer Mart ya da daha sonraki aylarda doğduysanız, Kamerî takvim gereği yaşınıza 1 eklemelisiniz.
 • Eğer Ocak ya da Şubat'ta doğduysanız, bir Çin takvimi ajandası bulup doğduğunuz yıldaki Çin yeni yıl başlangıç tarihine bakmanız gerekiyor. Eğer Çin yeni yılından önce doğduysanız yaşınıza 2 ekleyin, yoksa 1 ekleyin.

Çin Takvimi Gebelik Planlama İçin Kullanılabilir mi? Güvenilir mi?

En başta da söylediğim üzere, bu takvimin bilimsel bir geçerliliği yok ve güvenilir değil. Bu konuda sağlıklı bilgiye sadece doktorunuza danışarak ulaşabilirsiniz.

Çin takvimini kesinlikle gebelik planlaması yapmak üzere kullanmamalısınız. Çeşitli takvimlerle veya çeşitli yöntemlerle (örneğin Biyolojik Takvim, Rus Takvimi, ya da  "ye ekşiyi doğur Ayşe'yi") bir bebeğin cinsiyetinin önceden belirlenebileceğini iddia eden hiçbir kaynağa itibar etmeyin. Bir bebeğin cinsiyetinin önceden belirlenmesi bilimsel olarak mümkün değildir.

Bir bebeğin cinsiyetinin kız veya erkek olma olasılığı tümüyle eşittir
Bir bebeğin cinsiyetinin kız veya erkek olma olasılığı tümüyle eşittir

Bir bebeğin cinsiyetinin kız ya da erkek olma olasılığı aynıdır. Kız olma olasılığının daha yüksek, ya da erkek olma olasılığının daha yüksek olması söz konusu değildir. Bunu tıpkı yazı tura atmak gibi düşünün. Belki sadece birkaç kere atarsanız birbirleri ile aynı sayıda gelmeyebilirler, ama örneğin 100 kere yazı tura atarsanız yazı ve tura aşağı yukarı aynı sayıda gelecektir.

Çin Takvimi Nasıl Ortaya Çıkmış?

Çin takviminin yaklaşık 700 yıllık bir geçmişi olduğu, "I Ching" ya da Türkçesiyle "Değişimler Kitabı"'na dayandığı ve "Ying ile Yang" öğretisi, "Beş Element" kuramı ve Feng Shui'de kullanılan 8 yönü temsil eden 8 trigram felsefesinden hareketle ortaya çıktığı tahmin ediliyor.

Ying Yang Öğretisi
Ying ile Yang Öğretisi

Bu takvim Çing hanedanı (Çince: Quing) için yaratılmış. Çin'de o dönemlerde erkekler iş sahibi olma, para kazanma ve aile soyunu devam ettirme gibi konularda daha avantajlı görüldüğünden, bu takvimi kullanarak annelerin erkek çocuğuna gebe kalmasını istiyorlarmış.

Çin saraylarında da, aynı Osmanlı saraylarında olduğu gibi hadımlar varmış. Çin takvimi, bu konuda özellikle sorumlu hadımlar tarafından korunuyormuş, ve kesinlikle teşhir edilmesine ya da kamusal kullanıma izin verilmiyormuş. On dokuzuncu yüzyıl sonunda Çin'de "Boxer İsyanı", ya da kaba bir Türkçe çeviriyle "Boksör Ayaklanması" meydana gelmiş. Bu ayaklanma Çing hanedanı'nın sonu olmuş, ve Çin takvimi saraylardan yağmalanan egzotik hazinelerden birisiymiş! Akabinde İngiltere'ye getirilmiş, İngiliz kralı tarafından tercüme ettirilerek değerlendirilmiş.

3 Puan
 • 12 Tem 2019

  20.03.1984 doğumluyum son adet günüm 10.07.2019. Kız bebeğim olsun istiyorum ne zaman hamile kalmalıyım.

  0 Puan
  • 29 May 2019

   16.03.1991 doğumluyum, son adet tarihim de 28.03.2019. cinsiyetini öğrenebilir miyim?

   0 Puan
   • 29 May 2019

    Bebeğiniz çin takvimi tahminine göre erkek görünüyor.

    0 Puan

   Benzer gönderiler

   İlişkiler 30 May 2019

   Beş yıllık eşimin çocuk sahibi olamayacağını öğrendik. Hayatımız değişti.

   Eşimi gerçekten çok seviyorum ve yaklaşık beş yıldır evliyiz. O olmasa ne yapardım gerçekten bilmiyorum. Evliliğimiz boyunca birçok zorluğa birlikte göğüs gerdik. Sağlık sorunları mı dersiniz, ekonomik sıkıntılar mı dersiniz, hepsinin üstesinden geldik. Uzun süre denememize rağmen çocuk sahibi olamayınca yapılan tetkikler neticesinde eşimin çocuk s

   7 Puan 3Yorum
   İlişkiler 31 May 2019

   Sevgilime hediye almak istiyorum ama ne alacağımı bilmiyorum

   Yakında sevgilimle tanışma tarihimiz yaklaşıyor ve ben hediye almak istiyorum ama çok kararsızım. Onun nelerden hoşlandığını biliyorum ama birde neye ihtiyacı olduğunu öğrenmem lazım. Tabii bir de çok pahalı olmamalı :) sevgilim 24 yaşında bir erkek ve kendisi bir şirkette çalışıyor. En çok sevdiği konular futbol ve arabalar. ( tabi benden sonra :)

   2 Puan 4Yorum
   İlişkiler 1 Haz 2019

   Oğlum LGS sınavını kazanamazsam diye bunalım yaşayacak

   Herkese selamlar belki benim gibi birçok babanın bugünlerde aynı sorunu yaşadığını düşünüyorum oğlum lgs sınavına bugün girdi ve uzun zamandır sıkı çalışıyordu istediği okula girmek istiyordu bugün sınavdan sonra bana iyi geçtiğini söyledi ama yine de bilemiyor. Eşimle çocuğumuzun eğitimi için elimizden gelen her şeyi yaptığımıza inanıyoruz ama baz

   1 Puan 2Yorum
   İlişkiler 31 May 2019

   Karımla aramı bozmak için büyü yaptıklarını öğrendim, daha önce böyle bir şey yaşayan var mı?

   İlk eşimden boşandıktan 15 yıl sonra ikinci evliliğimi yaptım ve 1 yıl önce de ikinci eşimden de ayrılmak zorunda kaldım. Kendi işlerine sahip olan iki erkek çocuğum var. ilk evliliğimin son zamanlarında ciddi geçimsizlikler yaşıyorduk. Ancak ikinci evliliğimin ilk 9 ayı gayet güzel giderken emekli olduğum için abime bankadan kredi çektim ve abimin

   1 Puan 1Yorum
   İlişkiler 1 Haz 2019

   Aramın gergin olduğu akrabalara bayram ziyareti sorunu yaşıyorum...

   Bir süredir eşimin ailesiyle sorunlar yaşıyoruz çünkü zaten evliliğimizede karşı çıkmışlardı. O zamandan beri sürekli bana karşı hep ilgisiz soğuk davranıyorlardı birkaç yıldır eşimin ailesi ile görüşmüyorum. Şimdi bu bayram eşim benim de ziyarete gelmemi istiyor bayramda küslük olmaz diyor ve mutlaka gelmemi istiyor. Ancak özellikle kayınvalidem p

   1 Puan 0Yorum