Güncellemek için aşağı sürükleyin

Hamilelik Rehberi 8 Ağu

Kimyasal Gebelik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kimyasal Gebelik Nedir?

Kimyasal gebelik, normal bir gebelik oluşmadan yumurtanın döllenmesi sonucunda gelişmesi gereken embriyonun gelişme göstermemesi durumudur. Tanısı laboratuvarda yapılan bazı testler kullanılarak gerçekleştirilir.

Hamilelikte beta hCG hormonunun olağan dışı yükselmesi durumunda kimyasal gebelik gerçekleşmiş olmasından şüphe edilir. Gebeliğin haftalarına göre olması gereken hCG değerleri vardır. Eğer bu değerler, normalde beklenen değerlerin çok üzerinde seyrediyorsa kimyasal gebelikten şüphe etmek gerekir. Ayrıca kimyasal gebeliklerde embriyo rahimde istenilen yere tutunmaz, bu nedenle belli süre sonra düşük olur. Halk arasında sessiz gebelik olarak bilinen bu durum çoğu zaman kadınlar tarafından fark edilmemektedir.

Kimyasal Gebelik Beta HCG Testi
Kimyasal gebelik tanısı beta hCG testi ile konulabilir

Öte yandan kimyasal gebelik ile dış gebelik durumlarının bazen aynı oldukları sanılmaktadır. Ancak bu iki durum birbirlerinden tamamen farklı durumlardır.

 • Kimyasal gebeliklerde vücut düşük yapmak için uğraşır, kanda bulunan hCG değerinde hızlı düşüşler gözlemlenir ve belli bir seviyeye kadar düştüğünde düşük ile sonuçlanır. Kimyasal gebeliklerde dışarıdan müdahale edilmesine sıklıkla gerek kalmaz.
 • Dış gebelik ise farklı ve ciddi bir durumdur ve doktor müdahalesi gerekir. Çünkü rahim dışında gelişimine devam eden embriyonun alınması gerekir. Dış gebelik sıklıkla fallop tülerinde gerçekleştiği için zamanla büyüyen ve olması gereken yerde olmayan embriyo buraya sığmayacak ve eğer müdahele edilmez ise fallop tüpünün patlamasına kadar gidebilecek durumlar söz konusu olabilecektir.

Kimyasal Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Kimyasal gebelik belirtileri sıklıkla şu şekilde gözlemlenir:

 • Aşırı kanama,
 • Adet döneminde yaşanan kramplar gibi yaşanan kramplar,
 • Kanama ile beraber kalın kan pıhtılarının da gelmesi,
 • Vajinal kasılma,
 • Vajinada görülen pıhtılı akıntılar.

Yukarıda bahsettiğimiz belirtilerden bir tanesi dahi gerçekleşirse vakit kayıp edilmeden hekime başvurmak gerekir.

Adet dönemi krampları
Aşırı kanama ve adet dönemi benzeri kramplar kimyasal gebelik belirtileri olabilir

Kimyasal Gebelik Tanısı Nasıl Konur?

Döllenme gerçekleştikten sonra beta hCG hormonu da harekete geçerek kanda yükselmeye başlar. Kimyasal gebeliklerde de durum aynıdır ancak kanda ve idrarda olan bu hormon aşırı yükselme eğilimine girer. Bir kimyasal gebelikten şüphe etmek için kandaki hCG değerinin 1000-1500 mL seviyelerinde görülmesi gerekir.

Ultrason görüntüleri de incelenir, ancak dikkat edilmesi gereken nokta ultrason ile rahim incelenirken gebelik kesesinin burada olduğunu görmektir. Bu nedenle ultrason yanıltıcı bilgiler verebilir. Tanı için kanda bulunan hCG değerlerine bakılması ve anormal yüksekliklerin olup olmadığına bakılması gerekir.

Kimyasal Gebelik Nedenleri Nedir?

Kimyasal gebeliğin aşağıdaki nedenlere bağlı olarak gelişebildiği bilinmektedir:

 • Uterin astarında yetersizlik,
 • Hormon düzeylerinin istenenden daha az olması,
 • Enfeksiyonlar,
 • Miyomlar,
 • Luteal faz defekti,
 • Rahim anomalileri,
 • Rahimde şekil bozukluğu,
 • Rahim dışına yerleşen fetüs,
 • Sistemik hastalıklar (tiroid vb.)
 • Fetüste gerçekleşen kromozom bozuklukları / anne karnında bebeğin hücrelerinin normal dışı büyümesi
DNA Yapısı
Kimyasal gebelik kromozom bozuklukları nedeniyle de meydana gelebilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kimyasal Gebelik Oluşma Olasılığı Var mı?

Evet, tüp bebek tedavisi ile hamile kalındığında da kimyasal gebelik oluşma ihtimali vardır. Tüp bebek tedavisinde de döllenen yumurta rahim içine yerleştirilmektedir. Tabi ki bu yerleştirme işlemi hCG hormonunun hızlı düşüşünü ve kanamanın başlamasını engelleyemez.

Bunun dışında aşılama tedavisi veya yumurta çatlatma gibi tedaviler, tüp bebek aşamalarında gerçekleşir. Dolayısıyla bu tedavilerde de kimyasal gebelik oluşma ihtimali vardır.

Kimyasal Gebelik Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kimyasal gebeliklerde herhangi bir tedavi uygulanmasına gerek yoktur. Bunun nedeni embriyo'nun zaten düzgün bir şekilde rahim duvarına tutunamamış olmasıdır. Dolayısıyla embriyo kürtaj yada başka bir müdahaleye gerek duyulmadan kendi kendine düşecektir. Beta hCG değeri kontrol edilir ve seviyesi sıfır seviyesine gelirse müdahale edilmez ve doğal bir düşük gerçekleşir. Bu nedenle beta hCG hormonunun kontrol altında tutulması önemlidir.

Kimyasal Gebelik Nasıl Sonlandırılır?

Dışarıdan bir müdahale ile sonlandırmaya gerek yoktur. Zaten bu tür gebelikte sağlıklı bir embriyo yoktur. Bu nedenle vücut kendi önlemini alarak doğal yol ile düşüğü gerçekleştirir. Gebeliğin müdahale ile sonlandırılması gerekirse buna sadece hekim karar verebilir. Beta hCG hormonu seviyesinde görülen düşüşler belli zaman aralıkları ile alınan kan ve idrar örnekleri sayesinde kontrol edilir.

Kimyasal Gebelik Geçirdikten Ne Kadar Sonra Hamile Kalınabilir?

Bu süreci geçiren kadınlar sıklıkla bir sonraki gebelikleri için endişe duyarlar. Yaşanan kimyasal gebelik durumu, tekrar gebe kalmaya engel oluşturacak sıkıntılı durumlar arasında yer almaz.

Hekim tarafından bir süre belirlenir ve bu dönemde korunarak gebe kalınmaması gerekir. Hekimlerin belirlediği süre sıklıkla 1-2 aydır. Bu sürenin verilmesindeki amaç ise aşırı kanamalar olabileceği için bunlara bağlı olarak yaşanabilecek sıkıntıların ortaya çıkmasını engellemektir. Vücudun kendisini toparlaması için ve kan ile hormon seviyelerinin normale dönebilmesi için bu süre gereklidir.

Kimyasal Gebelik
Kimyasal gebelikte hekim tarafından belirlenen süre sonrasında tekrar hamile kalınabilir

Bu tür gebeliklerin oldukça fazla yaşandığı bilinmektedir. Birçok kadın fark etmediği için, düşük olduğundan dolayı bu şeklinde kayıt altına alınır.

Adet döneminde gerçekleşen kanama ile beraber embriyo da vücut dışına atılır. Bu nedenle bir sağlık kuruluşuna gitmeye gerek kalmaz. Ancak düşük kanaması olan bu kanama adet dönemi kanaması sanılabilir.

Kimyasal Gebelik Normal Gebeliğe Dönüşebilir mi?

Kimyasal gebeliğe bakıldığında, embriyonun rahim duvarına sağlıklı bir şekilde tutunamaması nedeni ile gebeliğin erken dönemlerinde düşük ile sonuçlanması görülmektedir. Yumurta ve sperm bir hücredir ve bunların birleşmesi ile embriyo ortaya çıkar. Ancak embriyo'da kromozomal bozukluklar oluşursa kimyasal gebelik oluşmaktadır. Oluşan hiçbir kimyasal gebelik normal gebeliğe dönmez. Ancak kimyasal gebelikten sonra gelen, ilk adet kanamasını takip eden 14-15. günde yumurtlama tekrar olacağından, gebe kalma şansı tekrardan olmaktadır.

2 Puan

Benzer gönderiler