Güncellemek için aşağı sürükleyin

Hamilelik Rehberi 17 Tem

Hamileyken adet olunur mu?

Hamileyken adet olunup olunmayacağını hemen cevaplayalım: hayır, hamileyken adet olunmaz. Tıbbi olarak gebe kadınların adet görmeleri kesinlikle mümkün değildir.

Sağlıklı ve doğurganlık döneminde olan her kadın ayda bir defa adet kanaması yaşar. Bu durum ise üreme açısından kadının sağlıklı olduğunu gösterir. Vücut her ay kendini bu şekilde gebeliğe hazırlar. Yumurtlama döneminde ise bazı hormonların salgılanması ile rahim duvarında kalınlaşma oluşur. Eğer bir gebelik oluşursa kalınlaşmış duvara embriyo gelerek yerleşir. Şayet bu evrede herhangi bir döllenme söz konusu değilse gebelik oluşmaz ve kalınlaşmış rahim duvarı dökülerek bir miktar kan ile vajinal yoldan atılır. Gebelik, yumurtlama sorunları ve menopoz dışında kalan zamanlarda her ay kadının vücudu gebeliğe hazırlanır, gebelik oluşmazsa adet kanaması ile rahim duvarı normale döner.

Hamileyken adet olunur mu?

Sağlıklı gebeliklerde doğuma kadar bir kanama olması beklenen durumlar arasında değildir. Kanama olursa bazı sorunları da beraberinde getirebilir. Bazı hamileliklerde istenmeyen durumlar oluşarak hamilelikte kanamaya neden olabilir. Fakat bu kanamalar kesinlikle adet kanaması değildir. Ayrıca gebelikte oluşan kanamalar adet kanamasına benzemez, her ay düzenli olmaz ve yoğun yada aşırı miktarda görülmez.

Gebelik süreci boyunca iki yada üç defa kanama olabilir. Bazen kanamalar adet kanaması sanıldığı için gebelik geç fark edilebilir.

Sıklıkla karşılaşılan hamilelikte kanama nedenleri olarak serviks değişimleri, enfeksiyonlar, mol gebelik, yerleşme kanaması, dış gebelik ve düşük gösterilebilir.

2 Puan

Benzer gönderiler