Güncellemek için aşağı sürükleyin

Hamilelik Rehberi 14 Tem

Hamilelikte kanama nedenleri nelerdir? Hangi önlemleri alabilirsiniz?

Gebeliğin her aşamasında kanama olabilir, ancak özellikle ilk üç ayında birçok nedene bağlı olarak kanamalar görülebilmektedir. Endişelenerek hamilelikte kanama nedenleri konusunu merak eden anne adayları için bu konuyu tüm detaylarıyla ele aldık.

Öncelikle, hamilelikte gerçekleşen kanamayı değerlendirirken bazı önemli kriterler vardır. Örneğin vajinal kanama gebeliğin hangi haftasında oldu, şiddeti ne kadardı gibi soruların cevapları önemlidir. Bu nedenle hamilelikte kanama önemsiz olabileceği gibi ciddi sıkıntılarında habercisi olabileceği için her zaman ciddiye alınmalıdır. Yaşanan lekelenmeler olsun, kanamalar olsun anne adaylarını endişeye soksa da aslında daha önce bebek dünyaya getirmiş kadınların üçte biri bu durumlar ile karşılaşmaktadırlar.

Hamilelikte kanaması olan anne adaylarının ister az ister yoğun kanaması olsun kesinlikle gebeliği takip eden hekime bilgi verilmesi gerekir.

Hekim tarafından yapılacak ultrasonografik görüntülemelerden ve bazı yapılacak laboratuvar testlerinin ardından anne ve bebeğin sağlığı konusunda net bilgiler edinilir.

Kanama olur ve durmadan devam ederse acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Hamilelikte kanama nedenleri konusuna tam girmeden önce yukarıdaki konular kesinlikle bilinmelidir.

Hamilelikte Kanama Nedir?

Gebelik dönemi anne adaylarının vücutlarında birçok değişimlerin olduğu bir süreçtir. Anneler bu dönemde kendilerini daha önce olmadığı kadar hassas hissederler ve daha önce karşılaşmadıkları şikayetler nedeni ile endişe duyabilirler.

Hamilelikte kanama nedenleri nelerdir? Hangi önlemleri alabilirsiniz?

Lekelenme ve kanamaların olması ise psikolojik olarak anne adaylarını zorlar, bebeklerini kaybetme korkusu yaşarlar. Bazı gebeliklerin sonuna kadar hafif derecelerde lekelenmeler olabilir. İlk 12 hafta, yani ilk trimesterde daha sık görülen bu durum halk arasında gebelik oluşmasından sonra oluşan adet kanaması olarak bilinse de bu yanlıştır, çünkü hamilelikte adet kanaması yaşanmaz.

Hamilelikte Kanama Normal midir?

Hamilelikte kanama yaşanması normal değildir. Birçok nedene bağlı oluşabilir. Bu nedenleri birazdan hamilelikte kanama nedenleri başlığı altında inceleyeceğiz.

Hamilelikte görülen kanamaların nedenleri, sıklıkla kanamanın hangi haftada olduğuna göre değişir. En sık karşılaşılan durum ise gebeliğin başında oluşan implantasyon esnasında embriyonun rahme yerleşmesi ve tutunması sırasında kanama meydana gelmesidir. Buna halk arasında yerleşme kanaması da denir.

Gebelikte oluşan kanamaların bazıları ise hamilelik ile ilgili değildir. Özellikle rahim ağzında polip varsa bu tip kanamalar oluşabilir.

Hamilelikte Kanama Nedenleri Nelerdir?

Sıklıkla görülen kanamaların nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Gebeliğin başlarında görülen kanamaların nedeni sıklıkla embriyonun rahme yerleşmesinden kaynaklıdır. Embriyo kendine rahimde en uygun yeri bulur ve oraya yerleşir. Bu yerleşme kanaması olarak bilinir. Embriyonun tutunması ve yerleşmesi sırasında hafif kanama olması normal ve beklenen bir durumdur. Kanama sıklıkla hafif lekelenme şeklinde olur. Birkaç saat yada birkaç gün devam eder. Normal adet kanaması ile karıştırılmaması gerekir.
 • Anne adayları gebelik dönemleri boyunca kesinlikle kendilerine dikkat etmelidirler, ağır kaldırma gibi yapılan hatalardan dolayı rahim kasılmaları oluşabilir ve kanamaya neden olabilir.
 • Servikal bölgede yani rahim ağzında oluşan enfeksiyonlar ile yara ve hassasiyete bağlı kanama oluşma ihtimalide vardır.
 • Miyonları olan kadınlarda gebeliğin ilk zamanlarında kanamaları olabilir.
 • Hamilelikte serviks bölgesine normalden fazla kan gider. Serviks ile temasa neden olabilecek bir durum, örneğin cinsel ilişki yada bir pap testi kanamayı tetikleyerek başlatabilir. Sıklıkla tedirgin olunacak kanama tipi değildir, ancak olursa gebeliği takip eden hekim mutlaka bilgilendirilmelidir.
 • Bazen döllenen yumurtanın rahim yerine Fallop tüplerine yerleşmesi sonucunda dış gebelik durumu oluşur. Embriyo burada gelişimine devam ederse zamanla sığmayacak ve tüpü zorlayarak patlamasına neden olabileceği için kadının hayatını tehlikeye sokabilir. Verilere göre dış gebelik görülme oranı %2 civarındadır.
 • Düşükler sıklıkla gebeliğin ilk üç ayında görülmektedir ve kanama bundan kaynaklı olabilir. Ancak bu ilk üç aylık dönemdeki her kanama, her ne kadar büyük bir tedirginlik yaratsa da, bir düşük yaşandığı anlamına gelmez. Yapılan ultrason muayenesinde bebekte kalp atımı varsa kanama gören kadınların büyük bir kısmında bir sıkıntı söz konusu değildir.
 • Gebeliğin oluşmasının ardından bazı nedenlerden dolayı embriyonun istenilen şekilde gelişememesi durumunda mol gebelik oluşur. Bazen damla şeklinde kanama olurken, bazen parça parça ve üzüme benzer şekilde kanama görülür. Ciddi bir durumdur ve profesyonel tıbbi müdahale gerektirir.
 • Hamileliğin sonuna doğru olan kanamalara dikkat etmek gerekir. Çünkü bunlar erken doğum sinyalleri olabilir.
Hamilelikte kanama nedenleri nelerdir? Hangi önlemleri alabilirsiniz?

Hamilelikte Kanama Nasıl Durdurulur?

Hamileliğiniz esnasında yaşanan bir kanama olması durumunda, bu konuda kesinlikle gebeliğinizi takip eden hekime bilgi vermeniz ve profesyonel tıbbi destek almanız gerekir. Kanama olur ve durmadan devam ederse acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Oluşan kanamaların miktarları önemli olduğu için hijyenik ped kullanılabilir. Böylece ne kadar kanama olduğu görülür. Özellikle kanama sırasında kesinlikle vajinal tampondan uzak durulmalı, banyo yapılmamalıdır. Kanama kesildikten sonra ise cinsel ilişki yaşanmamalıdır.

Hamilelikte Hangi Kanamalar Tehlike Yaratır?

 • Gebeliğin ilk trimesteri bütün anne adayları için oldukça önemlidir. Embriyo bu evrede yerleşir ve gelişimine başlar ve bu dönemde en önemli aşamalardan geçer. Kanama esnasında parça gelmesi gibi bir durum yaşanırsa bu düşük tehlikesinin sinyali olabileceği için hemen sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.
 • Kanamaya neden olan bir diğer etken ise dış gebeliktir. Acil olarak müdahale edilmesi gereken bir durum olup. Embriyonun rahim dışına sıklıkla tüplere tutunmasından kaynaklanır.
 • Üzüm gebeliği olarak bilinen mol gebelik ise, hamileliğin ilk dönemlerinde kanama ile üzüm şeklinde parçalar gelmesi ile oluşur.
 • Özellikle gebeliğin 20. Haftasından sonra gerçekleşen kanamalar, ciddi sorunların habercisi olabileceği için acil müdahale gerektirebilir.
 • Plasentanın (bebeğin eşi) erken ayrılması ciddi sıkıntılara yol açarken kanama nedenleri arasındadır. Acilen profesyonel tıbbi müdahale gerekir.
 • Doğumun habercisi olarak bilinen, halk arasında nişan gelmesi olarak tabir edilen durum ise servikal tıkacın kanama ile sümüksü bir yağı ile vajinadan atılmasıdır.
Hamilelikte kanama nedenleri nelerdir? Hangi önlemleri alabilirsiniz?

Hamilelikte Kanamanın Olmaması İçim Hangi Önlemler Alınabilir?

 • Öncelikle düzenli doktor kontrollerine gidilmesi gerekir. Her kontrolde anne ve bebek detaylı olarak değerlendirilir. Herhangi bir olumsuz durum varsa bunlar önceden tespit edilerek gerekli önlemler ve tedaviler yapılır.
 • Bazı gebeliklerde bebeğin eşinin konumu olması gerektiği yerde olmaz. Bu önceden bilinirse alınacak birtakım önlemler sayesinde kanamaların önüne geçilebilir. Ağır kaldırmak yasaklanır ve cinsel ilişkiye ara verilir.
 • Az önce bahsedilen mol ve dış gebeliklerde kanama engellenemez.
 • Doktor kontrollerinde vajinal muayene yolu ile rahim kalınlığına bakılır. Bu sayede herhangi bir hasar yada sorun tespit edilirse müdahale edilerek kanamanın önüne geçilir.
 • Gebelikte kesinlikle kanamalar hafife alınmamalı ve hekimler kesinlikle bilgilendirilmelidir.

Hamilelikte Yaşanan Kanamalar Ne Kadar Sürer?

Bu dönemde yaşanan bütün kanamaları az yada çok fark etmeksizin hekime bildirmek gerçekten büyük önem taşır. Vajinal kanama oluştuğunda kesinlikle ne kadar geldiğine ve ne kadar devam ettiğine bakılmadan en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Kanamanın ne kadar süreceği ise kanamanın nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Lekelenme tarzında kanamalar olabileceği gibi bazı durumlarda gerçekten şiddetli kanamalar görülür ve hekim müdahalesi olmadan durdurmak mümkün değildir. Bu yüzden hamilelikte kanama ne kadar sürer sorusunun aslında cevabı; durmasını beklemeden hastaneye gitmektir.

Bazı kanamalar gerçekten önemsizdir ancak bunu hekim olmayan biri anlayamaz. Unutulmamalıdır ki gebelikte yaşanan kanamalar anne ve bebeklerin hayatını riske sokabilmektedir.

3 Puan

Benzer gönderiler