Güncellemek için aşağı sürükleyin

Hamilelik Rehberi 15 Tem

Bebek hareketleri ne zaman hissedilir?

Anne adayları bebeklerinin hareket etmediği endişesine kapılarak sıklıkla hamilelikte bebek hareketleri ne zaman hissedilir konusunu merak ediyor. Bu yazımızda bebeklerin hareketleri kaçıncı haftada hissedilir, bebekler neden hareket eder, bu hareketler nasıl sayılır gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Gebelik başlangıcından itibaren anne karnındaki bebek hareket etmeye başlar. Ancak bu hareketler çok küçük olduğu için anne adayları bu hareketleri genellikle 16-20. gebelik haftalarında hissetmeye başlarlar.

Bazı anne adayları bebek hareketlerini 13-16. haftalar arasında da hissedebilir. Ancak bu dönemde hissedilen hareketler sıklıkla gaz hareketleri ile de karıştırılabilir. İlerleyen zamanlarda ise ritmik ve düzenli hareketler hissedilecektir.

İlk gebeliğini yaşayan anne adayları ise bebeklerinin hareketlerini daha geç hissedebilirler. Bu anne adayları bazen 20. haftaya kadar hareket hissetmeyebilir. Bu endişe edilecek bir durum değildir.

Her anne adayı ve her gebelik farklıdır, ve her anne bebek hareketlerini farklı haftalarda hissedebilir. Bir başka anne adayı erken hissetti diye herkeste aynı durum olmayabilir. Ama genel olarak ilk bebeğin hareketleri 13 ile 25. haftalar arasında hissedilebilmektedir.

Hamilelikte Bebek Hareketleri Neye Benzer?

İlk defa bebek hareketlerini hisseden anne adayları bunu "kelebek uçması" gibi tarif ederler.

Bebek hareketleri ne zaman hissedilir?

Erkek Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Hamileliklerde kız ve erkek bebeklerin hareketleri yaklaşık olarak aynı haftalarda hissedilmektedir. Dolayısıyla, hareket hissedilen haftadan yola çıkarak bunun bir erkek bebek ya da kız bebeği işaret ettiği yönünde bir çıkarımda bulunmak mümkün değildir. Hamileliklerde bebeğin cinsiyeti farklı hareket tarihlerine neden olmamaktadır.

Bebek Hareketleri Dışarıdan Ne Zaman Hissedilir?

Hamileliklerin 24. haftalarından itibaren bebeklerin hareketlerini dışarıdan da hissetmek mümkün olmaya başlar. Bu sayede sadece anneler değil aynı zamanda babaların da eşlerinin karınlarına ellerini koyarak bebeklerin hareketlerini hissetmesi mümkün olur.

Anne Karnındaki Bebek Neden Hareket Eder?

Bebekler anne karnında gelişimlerine devam ederken, gerinme ve esneme hareketlerine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle gebelik ilerledikçe tekme atma, yumruk atma ve dönme gibi hareketler daha belirgin hissedilir. Çünkü bebek gelişmekte, kilo almakta ve güçlenmektedir. Ayrıca bebekler dışarıdan gelen seslere de tepki verebilirler.

Anne adayı bir pozisyonda rahatsız olursa, bebekte rahatsız olabilir ve durmadan hareket ederek annesinin pozisyonunu değiştirmesini ister.

Bunların yanında annenin yediği ve içtiği gıdalara karşı bebekler tepkiler verirler. Bebeğinizin hareketlerinden yola çıkarak onların uyuma ve uyanıklık zamanlarını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Bebekler Hangi Sıklıkta Hareket Ederler?

Hamileliğin son üç aylık döneminde bebekler daha aktif hareket eder ve kilo alıp güçlendikleri için hareketleri güçlü hissedilir. Öte yandan son üç aylık dönemin sonlarına doğru, doğum yaklaştığında bebek hareketlerinde azalmalar olabilir. Bunun nedeni bebeğin büyümüş, kilo almış ve artık bulunduğu yere sıkışmaya başlamış olmasıdır. Bebeğin hareketlerinde azalma olursa bu durum hekime bildirilmelidir.

Bebek hareketleri ne zaman hissedilir?

28. gebelik haftasından başlayarak bebeğin hareketlerini düzenli olarak takip altına almak yararlı olacaktır. Böylece anne ile bebek arasında duygusal bağ daha da güçlenir ve olası oluşacak sorunları önceden fark edilmesini sağlar. Günün hangi saatlerinde hareket ediyor, kaç defa hareket ediyor bunların bir çizelgesi tutulmalıdır.

Hamilelikte Bebek Hareketlerini Saymak

İlk dönemlerde gaz yada bebek hareketi mi diye kafalarda soru işareti oluşsa da ilerleyen dönemlerde bebeklerin hareketlerini anneleri çok iyi ayırt ederler. Bebek ne zaman uyur, ne zaman kalkar ve en hareketli zaman dilimleri nedir hepsini anne adayları zamanla bilirler.

Bebek hareketlerini takip etmek bazı önemli değişimleri fark etmenin en iyi yoludur. Bebeğin her gün olması gerektiği gibi hareket etmesi, yuvarlanması, tekme atması sağlıklı olduğunu gösterir. Riskli gebeliklerde 28. haftadan itibaren bebeğin hareketleri sayılması istenir. Aslında bu bütün gebeliklere uygulanırsa çok daha faydalı olacaktır.

Sıklıkla bebekler, anneleri yemek yediğinde, tatlı tükettiğine veya aktivite yaptığında hareketlenirler. Bunun yanında annenin kan şekeri düştüğünde (ki bu sıklıkla akşam 21:00 - 01:00 saatleri arasında olur), bebeklerin aktivitesi artar.

Annenin her gün bebeğinin hareketleri sayması onunla daha iyi bir bağ kurmasına ve dinlenmesine olanak tanıyacaktır. Hareketleri saymak için rahat bir pozisyonda ve bebeğin uyanıklık zamanında en hareketli olduğu zaman seçilmelidir. Sol tarafa yatarak dolaşım hızlandırılırsa bebek daha rahat olur ve daha aktif olur.

Bebek Hareketleri Nasıl Sayılabilir?

28. gebelik hastasından sonra bebek hareketleri her gün düzenli takip edilmelidir. Bebeğin gün içinde yaptığı genel hareketleri ve belli süre boyunca yapacağı hareketleri saymanın birçok yolu bulunur. Sıklıkla 2 saat içinde bebeğin 10 adet hareket yapmasının önemli olduğu biliniyor. Ancak çoğu zaman bu 10 hareketi 2 saat geçmeden anne adayları hisseder.

Bebek hareketleri ne zaman hissedilir?

Bebek hareketlerini saymak için bir not defteri alınmalı, ve

 • İlk hareket hissedildiğine saat not alınmalıdır
 • Devamında gelen her hareket için bir çarpı atılmalı, ve 10. hareket hissedildiğinde son hareket saati not alınmalıdır.
 • Böylece ilk hareket ve son hareket saati arasında geçen zaman hesaplanabilir.

Bu kontrollerin yapılma amacı hareketlerde önemli ölçüde değişim olup olmadığını araştırmaktır. Her gün bu işlem yapılmalıdır. İlk etapta hareketlerin tam zamanını bilmek biraz karmaşık ve zor olabilir ve zamanlar arasında farklılar görülebilir. Bu yüzden birkaç gün bebek hareketlerinde önemi biçimde bir değişim söz konusu olmaz ise tedirgin olmaya gerek yoktur. Ancak önemli derecede hareketlerde sapmalar görülürse hekim bilgilendirilmelidir.

Bebek Hareket Etmiyorsa

 • Sabah kahvaltısının ardından, gürültüsüz sakin bir odaya geçilir. İstenirse hafif müzik olabilir.
 • 1 saat boyunca bebek hareketleri beklenir ve 1 saat içinde en az 3 defa hareket etmesi gerekir. Bu hareketlerin bariz büyük hareket olmasına gerek yoktur. Küçükte olsa hissedildiğinde not alınmalıdır.
 • Bu süre zarfında 2 yada daha az hareket ediyor ise şekerli bir şeyler tüketilmeli (çikolata, reçel vs.), ve ardından tekrar 1 saat boyunca bebeğin hareketleri takip edilmelidir. Hareket etmezse hemen gebeliği takip eden hekime haber verilmelidir.

Hareketler normalse her sabah bu uygulama yapılabilir. Buda 2 saatte bir 10 hareket takip etmek yerine 1 saatte en az 3 hareket gözlemleme yoludur.

Önemli Bilgiler

 • Bebek hareketlerinin 25. haftaya kadar anne adayı tarafından düzensiz hissedilmesi normal kabul edilir.
 • Bebek normalden daha uzun süre hareket etmez ise bunun çok fazla vakit kayıp edilmeden hekime bildirilmesi gerekir.
 • Bebeğin hareketleri tekme atma, yumruk atma, dönme veya hırlama gibi olabilir.
 • Bebekler anne karnında da hıçkırırlar. Bu genelde zıplama şeklinde hissedilir yada tık tık vurma sesi şeklinde hissedilir. Ancak bu hıçkırma hareketi istem dışıdır ve bebek hareketlerinden sayılmaz.
 • 32. gebelik haftasından sonra bebeğin hareketleri 12 saat boyunca hiç hissedilmez ise vakit kaybetmeden hekimi aramak gerekir. NST olarak adlandırılan test yapılarak bebeğin sağlık durumu kontrol edilir.
2 Puan

Benzer gönderiler