Güncellemek için aşağı sürükleyin

Gezi 31 May

Mersin Cennet Cehennem Mağaraları deneyimlerim

Mersin Cennet Cehennem Obrukları ya da diğer adıyla Mağaraları/Çökükleri Mersin’in Silifke sınırında bulunuyor. Bu obruklar doğanın zamanla erozyona uğrayarak doğal bir oluşum meydana getirmesiyle ortaya çıkmış. İki sene önce yol arkadaşımla birlikte keşfettiğimiz Cennet Cehennem Obrukları deneyimimi sizlerle de paylaşmak istedim. Obruklara ulaşmak için Mersin güneşinin sıcağında dik bir yokuşu tırmandık. Çıktığımızda güneşten kızarmış ve susamıştık. Alana ilk girdiğinizde bir kafe ile karşılaşıyorsunuz. Bu kafeden yiyecek içeceğinizi alıp kafeye ait masalarda oturup yiyebiliyorsunuz. Obruklara giriş ücretli, sonrasında Astım mağarasını da ziyaret edeceğim için girişte bir müze kartı satın almıştım, böyle daha hesaplı oluyordu. O zamanki fiyatıyla 20 TL gibi bir fiyat ödemiştim. Kartlarımızı turnikeye okuttuktan sonra Cennet Obruğu yolculuğumuz başladı.

Antik Roma döneminde yapılmış 452 adet merdivenden aşağı inmeniz gerekiyor cennete ulaşmak için. İnerken etrafınızda muazzam büyüklükte taşlar ve ağaçlar size eşlik ediyor. Aşağıdaki mağaranın giriş kısmına ulaşmak için adımlarınızı hızlandırıyorsunuz. 300. merdivende bir yapıyla karşılaşıyorsunuz. Bu yapı 5. yüzyılda Aziz Paulus tarafından Meryem Ana adına yapılmış bir kilise.

Alışık olduğumuz kiliselerden biraz farklı olarak oldukça küçük (25 m2 kadar) ve üzeri de açık bir yapı. Bu alanda dikkat etmeniz gerekiyor buradan sonra yol biraz daha dikleşiyor ve kayganlaşıyor. 152 basamak sonra mağaranın girişine geliyorsunuz. Arkanıza dönüp yukarı baktığınızda kahverengi taşların devasalığı karşısında kendinizi çok küçük hissediyorsunuz. Mağaraya girmenizle birlikte sıcak havanın yerini ılık hatta kimine göre soğuk bir hava alıyor.

İçerisi göz gözü görebilecek derecede karanlık ve kaygan. Gizemli şeylere ve böyle oluşumlara ilgim olduğundan ben mağaranın dibine kadar gittim. Duvarları sivri keskin taşlardan oluşuyordu. Mağaranın sonuna geldiğimde ardından sesler gelen bir duvarla karşılaştım. Kulağımı dayayıp dinlediğimde yeraltı kaynak sularının geçiş yeri olduğunu farkettim. İnsan bir yandan da ürküyor acaba bu sular kuvvetle duvarı yıkıp basar mı diye :))) Yüzyıllardır görünmeyen felaket çok şükür bizi de bulmadı. Çok güzel bir deneyimdi. Buranın tavanı mağaranın girişine göre biraz daha dar yaklaşık olarak 2 metre kadar. Dakikalarca orada vakit geçirip çevremdeki doğal oluşumları her zerresine kadar incelediğimi hatırlıyorum. Arkama döndüğümde mağaranın giriş kısmından gelen güneş ışıkları beni adeta büyüledi. Mağara atmosferinin kokusu, sıcaklık derecesi, dışarıdan aldığı güneş ışığının tüm büyüsü üzerinizde oluyor o an. Konuşma sesleri yankı yapıyor. Bu alandan sonra geri dönüş yoluna koyuluyorsunuz. Kaygan merdivenleri çıkarken dikkat etmeniz gerekiyor. Karanlıktan çıkıldığı için gözümüzün alışması biraz zaman alıyor bu aynı şekilde mağaraya girerken de böyleydi. Yukarı çıkmak oldukça zorlu. Bazı ziyaretçiler tarafından (merdivenler ve sıcak hava sebebiyle) geri dönüş yolunun cehennem olarak adlandırıldığını da duydum. Biz cennet mağarası yolculuğumuzu sonlandırırken çıkışta kafeden aldığımız soğuk içeceklerimizi bu manzara eşliğinde soluklanarak içmeyi tercih ettik.

Cennet obruğu Cehennem obruğunun yolunu tuttuk. Aralarında yaklaşık olarak 100 metre olduğu söyleniyor. Buraya giriş yok. Romalılar buraya merdiven koyma ihtiyacı hissetmemişler belli ki :) Sen de mi Brütüs!

Cehennem obruğu oldukça dik ve daha derin. Adını mitolojiden aldığı söyleniyor. Efsaneye göre tanrıların tanrısı Zeus alevler saçan bir ejderhayı bu çukura kapatmış. Araştırmalarım sonucu buraya özel ekipmanlarla atlayış gerçekleştirildiğini öğrendim. Çok büyük bir cesaret. Biz obrukların üst tarafına inşa edilmiş platformdan uslu uslu seyretmeyi tercih ettik.

Obruklara tabanı kaymayan zemin tutuşu iyi bir ayakkabı ile gitmelisiniz. Zemin oldukça kaygan ve yer yer taş, toprak, kil olarak değişiyor. Başınıza güneş geçmemesi için yanınızda bir şapka bulundurabilirsiniz. Ayrıca mağara dönüş yolu için yanınızda su bulundurmanızda fayda var.

Son olarak antik çağlardan kalma bu büyüleyici oluşumları gezi listenize eklemenizi tavsiye ederim.

3 Puan
 • 31 May

  İnanılmaz bir yermiş gerçekten ve ben böyle bir yerin olduğunu daha yeni öğreniyorum, yıllarca Antalya Adana Mersin arası gezdim isim dolayısıyla, bir çok yer gezdim ama burayı hiç duymamıştım, ilk fırsatta buraya gideceğim.

  1 Puan
  • 4 Haz

   Ben buraya gitmistiiiiim. Gitmedn önce iyice araştırmıştık. İnanlmaz mistik bir yer mağaranın icindeyken yukarı baktıgımda daglar muazzam gorunuyordu. Mağaranın kokusu cok güzeldi ? Kilise icin bir mum goturup dua da etmistik biz. Donuste de bol bol fotoğraf çektik. Terlikle gittigm icin yalın ayak gezmek zorunda kalmstm siz siz olun spor ayakkabıyla gidin. Biz giristeki cafesinden pek memnun kalmadık böle yerlerde fiyatlar hep yüksek oluyor gitmedn önce ihtiyacınıza göre cantanıza yiyecek icecek bir şeyler koyabilirsinz. Gezip görmek isteyenlere onerirm. ??

   0 Puan
   • 2 Haz

    Efsanee bir yer ? inanilmaz ilgi cekici ben burayi ilk defa duydum keske yakin olsaydı da görebilseydim. Antalya ya tatile gitme planimiz var umarım yolumuzun üstünde kalirsa gidip görmek istiyorummn

    0 Puan

    Benzer gönderiler