Güncellemek için aşağı sürükleyin

Eğitim 25 Tem

Seyreltilmiş Eğitim Modeli Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığından gelen haberlere göre her türlü ihtimal hesap ediliyor ve "Seyreltilmiş Eğitim Modeli" isminde yeni bir eğitim sistemi üzerinde çalışılıyor. Seyreltilmiş eğitim nedir, gelin buna bir bakalım.

13 Mart 2020 tarihinde Koronavirüs pandemisi sebebiyle yüz yüze eğitime ara verilip uzaktan eğitim uygulamasına geçilmişti. Eğitimin pandemi nedeniyle uzun süre sekteye uğramasından dolayı 31 Ağustos 2020 tarihinde tekrar başlanması kararlaştırıldı. Bu karar, özellikle velilerde şaşkınlığa ve endişeye sebep oldu.

Birçok veli pandemi bitmeden eğitimin başlamasını doğru bulmuyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise, bu tarihin tamamen prosedür amacı ile açıkladığını söyledi ve okulların açılış tarihinin virüsün seyrine göre belirleneceğini söyledi.

Bir çok öğrenci ve veli, uzaktan eğitim uygulamasını desteklemiş ve devamını istemişti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da uzaktan eğitim üzerine çalışıldığını açıklamıştı. Bu gelişmelerden sonra okulların ne zaman açılacağı ve ne şekilde eğitim olacağı tartışma konusu oldu.

Seyreltilmiş Eğitim

Seyreltilmiş Eğitim Modeli Nedir? Hangi Yenilikler Geliyor? 

Seyreltilmiş eğitim modeline göre planlar tamamen değişiyor ve mevcut öğrenci sayısının minimuma indirilmesi için çalışılıyor. Öğrenci sayısının minimuma indirilmesi amacıyla sınıfların, saat dilimlerine göre bölünmesi gündemde. Yani yeni sistemdeki amaç; öğrencileri farklı zaman dilimlerinde okulda toplamak ve bu sayede yoğunluğu azaltarak riski minimuma indirmek. Eğer koronavirüs vakalarında düşüşler yaşanmaya devam ederse okullar 31 Ağustosta açılacak ve konuşulan eğitim modellerinden biri uygulanacak.

Seyreltilmiş eğitim modelinde bir diğer merak konusu da okul servisleri oldu hiç şüphesiz. Servislerin, çocukları hangi saatte evden alıp okula getireceği okullar tarafından belirlenecek ve servisçiler bu plana göre hareket edecekler. Durumun belirsiz oluşu öğrenciler kadar servisçileri de meraklandırıyor.

Uygulanması düşünülen Seyreltilmiş eğitim modeli, özel okulları da kapsıyor. Tıpkı devlet okullarında ki gibi özel okullarda da sınıflar zaman dilimlerine göre bölünecek ve öğrenciler farklı saatlerde okullarda eğitim görecek. Seyreltilmiş eğitim modelinde özel okulların fiyatlarının ne olacağı ise merak konusu. Yeni eğitim modeli, Milli Eğitim Bakanlığının vereceği karara göre belirlenecek, durum henüz belirlenmiş değil. 

Seyreltilmiş Eğitim Modelinde Öğretmenler

Uygulanması düşünülen Seyreltilmiş eğitim modeli öğretmenlerin de kafasını karıştırmış durumda. Öğretmenlerin en çok merak ettiği soru ise, öğretmenlerin seyreltilmiş eğitim modelinde daha fazla maaş alıp almayacakları konusu. Şu anda bu durum belirsizliğini koruyor. Yeni sisteme göre, mevcut öğretmen sayısı yetecek mi, yeni öğretmenlere ihtiyaç duyulacak mı? Bu soruların cevapları henüz netleşmiş değil. Ancak milli eğitim bakanlığı "Seyreltilmiş Eğitim Modeli" dahil birçok eğitim modeli üzerinde gece gündüz çalışıyor ve yakın zaman içerisinde yeni öğretim yılının eğitim modeli belli olacak.

Uzaktan Eğitim Başarısı

Corona Virüsü tedbirleri kapsamında ara verilen eğitime uzun bir süre uzaktan eğitimle devam edilmişti. İlk haftalarda çok tartışılan uzaktan eğitim modeli, zamanla herkes tarafından çok sevildi. Yapay zeka ile geliştirilen EBA sayesinde, öğrenciler tıpkı sınıfta olduğu gibi uzaktan ders alabildiler.

Uzaktan eğitim alan bir öğrenci

Dünyanın bir çok ülkesinde uzaktan eğitimin gereksiz olduğu konuşulurken, Milli Eğitim Bakanlığı, EBA ile kısa sürede büyük başarı gösterdi ve öğrencilerden tam not aldı. Uzaktan eğitim öyle çok sevildi ki, pandemi bittikten sonra bile, uzaktan eğitim geliştirilip hizmet etmeye devam edecek.

2 Puan