Güncellemek için aşağı sürükleyin

Eğitim 25 Tem

Hibrit Eğitim Modeli Nedir?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklama ile yeni eğitim öğretim yılında Hibrit eğitim modeli uygulanabileceğini söyledi. Hibrit eğitim modeli nedir, gelin bir bakalım.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni eğitim öğretim yılının 31 Ağustos tarihinde başlayacağını duyurdu, ancak bir açıklama daha yaparak okulların açılıp açılmamasının koronavirüs'ün durumuna göre belirleneceğini de ekledi.

Bakan Ziya Selçuk, yeni eğitim öğretim yılı için birçok farklı eğitim modeli üzerinde çalıştıklarını aktardı. Şu an üzerinde en çok konuşulan eğitim modelinin adı ise Hibrit eğitim modeli.

Hibrit Eğitim Modeli

Hibrit Eğitim Modeli Nedir?

Hibrit eğitim modeline göre öğrenciler hem uzaktan hem de yüz yüze eğitim alabilecekler. Bazı temel dersler, örneğin Fen, Matematik ve Türkçe yüz yüze eğitim ile anlatılacak. Diğer dersler ise online olarak verilecek.

Şu an ki sisteme göre haftada 40 saat ders alan öğrenciler, hibrit eğitim modeli ile haftada 20 saat eğitim alacaklar. Sınıflar gruplara bölünecek, bu gruplarda zaman dilimlerine ayrılacak. Bir grup öğrenci pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri okula giderken, diğer bir öğrenci grubu ise salı, çarşamba ve cumartesi günlerinde okula gidip eğitim görecek. Bu sayede sınıfların kapasitesi yarı yarıya düşürülmüş olacak ve risk minimuma indirgenmiş olacak. Öğrencilerin okulda bir araya gelmesinin önüne geçilecek.

Hibrit eğitim modeli en basit tabiri ile karışık bir eğitim sistemi, yani harmanlanmış bir eğitim sistemi. Klasik eğitim sisteminin teknoloji ile birleştirilip, harmanlanması ile oluşturulmuş. Hibrit eğitim sisteminde hem klasik eğitim sistemi olan yüz yüze eğitim hem de yeni bir teknoloji olan uzaktan eğitim sistemi bir arada kullanılacak. Hibrit eğitim sistemi yeni çağın eğitim sistemi olarak lanse ediliyor. İleride eğitimin tamamen dijitalleşmesi de beklenebilir.  

Hibrit Eğitim Modelinde Ders Saatleri

Hibrit eğitim modelinde ders saatlerinin azaltılması düşünülüyor. 40 dakika olan ders süresinin, 30 dakika yapılması için çalışılıyor. Bu sayede öğrencilerin sınıfta daha az zaman geçirmesi sağlanıyor. Haftalık ders saatleri üzerinde de bazı oynamalar olacak. Örneğin haftada 6 saat olan Fen Bilgisi dersi, 4 saat okulda yüz yüze, 2 saat ise uzaktan online olarak verilecek. Okulların açılmaması durumunda ise, uzaktan eğitim sistemi EBA üzerinden eğitim öğretime devam edilecek.

Bakan Selçuk, EBA eğitim sisteminin geliştirilmesi üzerinde de çalıştıklarını ifade etti. İnternete ve bir bilgisayara sahip olmayan öğrenciler için de çalışmalar yapıldığını aktaran Bakan Selçuk, bütün öğrencilere karşı adaletli olmak için çalıştıklarını aktardı.

Kullanılmayan Kamu Binaları Okula Dönüşecek

Yeni eğitim öğretim yılında uygulanacak eğitim modeli üzerinde çalışmalar devam ederken farklı formüller üzerinde de duruluyor. Eğitime başlama yaşının 60 aya çekilmesi ile birlikte özellikle bu yıl öğrenci sayısının artması bekleniyor. Bu artışa önlem olarak çalışmalar yapan bakanlık, kamuya ait kullanılmayan binaları, boş imam hatipleri, halk evlerini ve öğrenci sayısı az olan bazı fakülte binalarının da yeni eğitim öğretim yılında kullanılabileceğini aktardı.

İyi bir planlama ile bu işin üstesinden gelinebileceğini belirten Bakan Selçuk, bu konuyu Başkan Erdoğan’a da iletti. Başkan Erdoğan’ın; ‘bu binalar milletin serveti, kullanmanızda herhangi bir sakınca yok ‘ dediği öğrenildi.

Öğrenci sayısının az olduğu bazı imam hatiplerin birleştirilerek, boşa çıkan imam hatip binalarının, ilk okul, orta okul ve liseye çevrilmesi düşünülüyor. Bu sayede öğrenciler oldukça az gruplar ile eğitim görecek ve koronavirüs bulaşma riski de oldukça azalacak.

4 Puan