Güncellemek için aşağı sürükleyin

Blogio'ya Sor 31 May

Otostop çekmek güvenli mi?

2 Puan
 • 31 May

  Ben sadece yaz aylarında ege-akdeniz sahil hattında kız arkadaşım ile otostop çekiyorum. Ege - Akdeniz bölgesi otostop için oldukça ideal, hem otostop için çok beklemiyorsunuz hem de bu hattı başka yüzlerce otostopçu kullandığı için daha güvenli oluyor. Ege ve Akdeniz bölgeleri için otostop güvenli diyebilirim ama diğer bölgelerde olaylar nasıldır bilmiyorum

  1 Puan
  • 31 May

   Ben kendimde otostop çekiyor olmama rağmen otostop çekmenin çok güvenli bir ulaşım aracı olduğunu söyleyemem. Uzun zamandır otostop ile bir çok yeri gezdim, hatta neredeyse ülkenin yarısı kadar bir alanı otostop çekerek ve kamp yaparak gezdim ama yine de çok mantıklı ve akıl karı bir iş değil. Çok fazla otostop çektiğim için, otostopla ilgili bir çok hikaye öğrendim, taciz olayları sadece kadınlarla sınırlı değilmiş, otostop çeken bir çok erkeğe de taciz girişiminde bulunulmuş, genelde genç öğrenci erkekler bunlar. Ben otostop çekiyorum, çekmeye de devam edeceğim ama kimseye tavsiye etmiyorum. Geçtiğimiz yıllarda haberlere de konu olan bir otostop kazası gündeme geldi, otostop çekip bir araca binen 2 genç, aracın kaza yapması sonucu maalesef vefat etti. Bu kumar oynamaktan farksız, kimin aracına bindiğinizi bilmiyorsunuz, kendinize ne kadar güvenseniz de hakimiyet sizin elinizde değil. Ben de otostop esnasında bir çok kez ölümden döndüğünü söyleyebilirim, bir keresinde İstanbul’dan Aydın’a doğru otostop ile seyahat ederken, şoför arkadaş İzmir civarında uyuya kalmıştı, son anda fark edip sakince uyandırmam sayesinde ucuz kurtulmuştuk. Başka kötü bir olayda da otostop çektiğimiz kişi, aracına bindikten sonra bizi soymaya kalktı para istedi, telefonları istedi, 2 kişi olduğumuz için üstün geldik ve soyulmaktan yırttık. Hep mi kötü olaylar yaşadım? Elbette hayır bunlar oldukça istisnai durumlar. Otostop sırasında bir çok güzel insan tanıdım halen daha sohbetimizi sürdüğümüz kaliteli insanlar da oldu. Avukatlar, öğretmenler, zengin iş adamları, köylüler, futbolcular... kimler kimler almadı ki arabasına.. Eğer ille de otostop çekeceğim diyorsanız yanınızda biber gazı ve ufak bir çakı taşımanızı öneririm, ve her araca binmeyin, şoförü iyice suzdukten sonra karar verin.

   0 Puan
   • 31 May

    Valla cevaplanması çok zor bir soru. Otostop için ne güvenlidir diyebilirim ne de güvenli değil diyebilirim. Ben yaklaşık olarak 8 yıldır otostop çekiyorum, tek başıma da otostop çektim, arkadaş grubuyla da çektim, kız arkadaşımla da çektim, hiçbirinde bir problem yaşamadım çok şükür. Hatta problem yaşamayı bırakın inanilmaz güzel anılar biriktirdim. Normal hayatta asla tanıyamayacağım insanları otostop sayesinde tanıdım. Otostop sırasında tanıştığımız bir çok insan bizi evine davet etti, yedirdi içirdi hatta inanmayacaksınız belki ama para verenler oldu, 700 lira verende oldu 10 lira verende. Gerçekten çok güzel insanlarımız var, ha yıllardır otostop çekiyorum hiç mi kötü insana rastlamadım? Evet illa ki rastladım. Mesela Tekirdağ’dan, Çanakkale yönüne doğru otostop çekerken bir araç durdu 2 erkek, bindim araca, bir baktım uyuşturucu madde kullanıyorlar, bana herhangi bir zararları olmadı ama gideceğim yere kadar bıraktılar, başta biraz korkuyorsunuz tabii. O araçtan inip tekrar otostop çektiğimde de bu sefer kaçakçıların arabasına binmişim, üstelik adam kaçakçı olduğunu kendi söyledi, hatta adamla hemşehri çıktık, baya konuştuk makara yaptık, Suriyelileri Yunanistan ve Bulgaristan a kaçırıyormuş, yolda çevirmeye denk gelmemek için de genç otostopçuları arabasına alıyormuş. Değişik bir deneyim oldu ama gene bana bir zararları olmadı, 5 yıl geçti bu olayın üstünden bazen keşke şikayet etseydim diyorum ama o an da aklınıza gelmiyor. Kızlar için tek başlarına otostop çekmek biraz daha tehlikeli tabii, bunu yapan bir çok kadın arkadaş var, çoğundan da ne yazık ki kötü deneyimler öğreniyoruz. Bana kalırsa otostop için ideal yöntem çift olarak otostop çekmek, hem iki kişi olduğunuz için daha az korkuyorsunuz hem de çift olduğunuz için aileler de sizi arabasına alabiliyor. Tekrar ediyorum otostop için güvenilir ya da değil diyemem, bu tamamen sizin şansınıza kalmış bir olay, sizi aracına alacak insan iyiyse otostop güvenli, iyi değilse de otostop güvensiz oluyor, tamamen şans, ama benim otostop istatistiklerime baktığım zaman iyi insanların gelme olasılığı daha yüksek diyebilirim sadece.

    0 Puan

    Benzer gönderiler

    Blogio'ya Sor 29 May
    0 Puan
    Blogio'ya Sor 9 Haz
    2 Puan