Güncellemek için aşağı sürükleyin

Blogio'ya Sor 10 May

İlginç bilgiler - bunlar sizi çok şaşırtacak!

2 Puan
 • 10 May
  Sizi çok şaşırtacak bazı ilginç bilgiler derledim. Örneğin dünyanın bir zamanlar dev mantarlarla kaplı olduğunu biliyor muydunuz? Bakın neler var neler...
  1. Uzay mühürlenmiş et gibi kokuyor. Astronotlar, uzay yürüyüşü esnasında aldıkları kokuları "sıcak metal", "barut", "mühürlenmiş et" ve "barbekü" benzeri ifadelerle tarif etmişler. Bu kokuların çoğunlukla ölen yıldızlar neticesinde oluştuğu tahmin ediliyor.

  2. Lunaparklardaki hızlı trenler böbrek taşlarını düşürebiliyor. İnsanların lunaparklardaki hızlı trenlere bindikten sonra böbrek taşlarını düşürdüklerini söylemesi üzerine Michigan üniversitesinde bir araştırma gerçekleştirilmiş. Hızlı trenlerin arkasında oturanların böbrek taşları düşürme oranının %64 olduğu görülmüş. Böbrek taşının trendeki titreşimler ve hareketler neticesinde düşebildiği tahmin ediliyor.

  1. En ilginç bilgiler'den bir tanesi de dünya'nın bir zamanlar dev mantarlarla kaplı olması. Suudi Arabistan'da yapılan bir kazı esnasında bulunan bazı fosillerin, bundan 400 yıl önce ağaçların henüz dünyaya hakim olmadığı dönemlerde varolan, 8 metre yüksekliğine ve 1 metre genişliğine varan dev mantarlara ait olduğu ortaya çıktı.

  2. Çocuklar günde 300 soru sorabiliyor. 2013'te İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre bir çocuk ebeveynlerine günde neredeyse 300 soru sorabiliyormuş. Anneler yanıtladıkları en zor soruların "Su neden ıslak?" ve "Gölgeler neden yapılmıştır?" soruları olduğunu söylemiş. Çocuklar da çok ilginç bilgiler öğreniyorlar!

  1. Yaşayan en yaşlı omurgalı, 512 yaşındaki bir köpek balığı. Bilim insanlarının Danimarka'da yaptıkları araştırmalar esnasında 512 yaşında olduğu hesaplanan bir Grönland köpek balığı tespit edilmiş. En uzun ömre sahip omurgalı canlı olarak bilinen Grönland köpek balıkları, Kuzey Kutup okyanusu ve çevresindeki soğuk sularda, denizlerin yaklaşık 2.5 kilometre derinliklerinde yaşıyorlar. 2014 yılında 392 yaşında olduğu tespit edilen bir başka Grönland köpek balığı daha bulunmuş.

  2. Dünyada en çok lastiği Lego üretiyor. Her ne kadar ufak lastikler de olsa (14.4 ve 107 milimetre arası), Lego tarafından 2011 yılında toplam 318 milyon lastik üretilerek diğer markaların neredeyse iki misline yakın bir rakam yakalanmış.

  1. 3000 yıllık bir balı yiyebilmeniz mümkün. Kapağı kapalı olarak saklanmış hakiki bal bozulmuyor. Bunun nedeni, hakiki balın kimyasal yapısı içerisinde neredeyse hiç su olmaması. Su olmadığında bakteriler bal içerisinde üreyecek koşulları bulamıyorlar, ve bal bozulmuyor. Yapılan kazılarda arkeologlar yüzyıllar öncesine ait olmasına rağmen bozulmamış ballar bulabiliyorlar.

  2. Pinokyo "şimdi burnum büyüyecek" deseydi, bu bir paradoks yaratırdı. Pinokyo'nun burnunun sadece yalan söylediğinde büyüyebildiğini düşünürsek, bu söz doğru olduğu takdirde burnu büyümeyecektir. Ama burnu büyümediği zaman da, bu söz yalan olmaya başlamış oluyor. Oysa yalan söylediği zaman burnunun büyümesi lazım değil mi? Buna "Pinokyo Paradoksu" deniyor.

  1. Dünyanın her yerinde kullanabileceğiniz tek bir evrensel kelime var: "Ha?". 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, dünyanın neresinde olursanız olun kullanabileceğiniz ve karşı tarafın anlayacağı tek kelime'nin "Ha?" olduğu tespit edilmiş (ya da İngilizce söylendiği şekliyle "Huh?").

  2. New York'taki her restoranda yemek yemeniz toplam 22 yıl sürüyor. Her köşesi bir restoran dolu olan New York'ta Open Table verilerine göre 8,282 farklı restoran bulunuyor. Bu veriye göre, her gün farklı bir restoranda yemek yemeğe karar verirseniz, kabaca bir hesapla bu 22 yıl sürüyor. Sadece Manhattan'da takılacağım derseniz, bu bile 12 yıl sürüyormuş.

  1. Arabamızı gökyüzüne doğru sürebilseydik, uzaya sadece bir saatte varabilirdik. Saatte 90km hızla gökyüzüne doğru gidebildiğimiz takdirde, uzaya ulaşmamız sadece bir saatimizi alacaktı. Tabii her ne kadar yerçekimi nedeniyle bunu yapamasak da, aslında uzayın mesafe olarak bize ne kadar yakın olduğunu bilmek çok enteresan değil mi?

  2. Doğduğunuzda bir an için dünyadaki en genç insan sizdiniz. İstatistiklere göre dünyada her dakika ortalama 250 doğum oluyor. Hesaplarsak, saniyenin yaklaşık dörtte biri gibi bir an için bile olsa, doğduğunuzda dünyadaki en genç insan sizdiniz.

  3. Bir insan, yaşamı boyunca iki havuz dolduracak kadar salya üretiyor. İnsanlar günde ortalama bir ila iki litre arası salya üretiyor. Bu da yılda en fazla 730 litre eder. Ortalama yaşam süresinin 70 yıl olduğunu düşünürsek, bu 51,100 litre salya demektir. Bu kadar salya da iki havuzu dolduracak kadar salya anlamına gelir!

  1. Wimbledon'da hakemlik yapacaksanız birçok dilde küfür biliyor olmanız gerekli. Wimbledon'da oyuncuların küfür etmeleri kesinlikle yasak olduğundan, organizasyonda yer alacak hakemlerin ihlalleri tespit edebilmeleri için farklı dillerdeki çeşitli küfürleri öğrenmeleri isteniyor.

  2. Bir aslanın kükremesi 8 kilometre uzaktan duyulabiliyor. Aslanların kükremesi 114 desibel kadar şiddetli çıkabiliyor. Bu, bir elektrikli süpürgenin çıkarttığı sesin neredeyse 16 katı şiddetli bir ses demek.

  Peki sizin bildiğiniz ilginç bilgiler neler? Paylaşalım...

  2 Puan

  Benzer gönderiler

  Blogio'ya Sor 7 May
  0 Puan