Güncellemek için aşağı sürükleyin

Bitcoin 19 May

Kripto para nedir?

Para insanlar tarafından bir mal takasında kullanılan araçtır. Her ülke kendi merkez bankası aracılığıyla kendi parasını basar ve halkının kullanımı için piyasalara sürer. Bu para basma işlemi belli bir emtiaya göre yapılıyor. Dünya genelinde ise her ülke bastığı paranın karşılığı kadar altın göstermek zorundadır. Yani hiçbir ülke kendi başına istediği kadar para basamıyor. Kendi başına göre para basan ülkeler ise örneğin Venezuela gibi ülkeler oldukça yüksek enflasyon ve ekonomik krizlerle karşı karşıya kalır.

Bu sistemin dışında olarak altın harici bir emtiyayı kaynak gösteri para basan tek bir ülke vardır. Amerika para basarken karşılığında petrolünü karşılık gösterir.

Ancak Amerika karşılıksız para bastığında kimse bir yaptırım uygulayamıyor. Zamanla bastığı yüksek miktarda doları çekerek yakan ve ihtiyacı olduğunda tekrar basan Amerika ufak tefek problemlerle karşılaşsa da faiz oranlarında oynama yaparak bunu aşabiliyor.

Kripto Paralar Neyin Karşılığında Basılıyor?
Blockchain alt yapısını kullanan kripto paralar en basit tabirle teknoloji ve enerji karşılığında piyasaya para sürmektedir. Herhangi bir banka tarafından kontrol edilemez veya basılamaz olan bu paralar tamamen kullanıcılar tarafından üretirilir. Merkezi bir hükümetin tahakümü altında olmadığı için kripto paralar “merkeziyetsiz” olarak adlandırılır.

Yani özgürdür ve insanları aldatmaz. Bu motto ne derece doğru veya ne derece merkeziyetsiz tartışılır. Çünkü çok fazla doların olan herkes çok fazla kripto para üretebiliyor ve bu paralara sahip olabiliyor.

Örneğin Bitcoin’in basılması için yılda 160 ülkenin kullandığı enerjiden daha fazla enerji harcanır. Aynı şekilde yüz milyonlarca dolarlık teknolojide bu üretimde tüketilmektedir. Ekran kartları aracılığıyla üretilen Bitcoin mining cihazlarından çıkmaktadır. Bu mining cihazları her sene eskidiği ve zarar edecek kadar verimsiz çalışır hale geldiği için yenilenmek zorundadır.

Yani sürekli bir enerji ve teknoloji sirkülasyonu mevcuttur. Dolaylı yoldan petrole bağımlı olarak üretilmektedir diyebiliriz.
Petrol fiyatlarının düşüşü, enerji maliyetlerini azaltıyor, enerji maliyetlerinin azalması ise Bitcoin üretim maliyetlerini düşürüyor.
Daha düşük maliyetle üretilen Bitcoin daha düşük bir rakama fiyatlanıyor diyebiliriz. Aslında birbirleri ile bağlantılı ilerleyen bir mekanizmadan bahsediyoruz.
Bitcoin örneğinde verdiğimiz gibi çok fazla mining yapılan basılan kripto para mevcut. Örneğin Etherium, Dash gibi örnekleri çoğaltabiliriz.

Fakat çok az elektrik ve teknoloji harcayarak basılan kripto paralarda mevcuttur. Bunlara örnek olarak çok bilinen Electroneum’u söyleyebiliriz. Yılda sadece bir ampul kadar enerji harcayan bu kripto parayı ise oldukça kolay şekilde üretebiliyorsunuz. Bu tarz kripto paraların değeri ise ne kadar yaygın kullanıldığıyla doğru orantılı olarak artıyor.
Kripto paralarda arz miktarı genellikle sınırlıdır. Örneğin Bitcoin için 21 Milyon olan bu arz miktarı X bir coin için 1 Milyar olabilir. Doğal olarak bir mal ne kadar fazla ise o kadar da değeri azalmış oluyor.

Kripto paraları iyi anlamak için onları sanal madenler olarak görmekteyiz, bazı madenler altın gibi zor üretilen bu yüzden değerli iken bazıları deniz kumu gibi bol ve değersiz olabiliyor. Deniz kumu her ne kadar değersiz olsa da bir fiyatı mevcut, çünkü kullanım alanı var ve insanlar deniz kumuna ihtiyaç duyduğu için para verip almak zorunda kalıyor.

Aynı mantıkla baktığımızda altın insanlar tarafından hoş görüldüğü ve zor şekilde üretildiği için değerli oluyor ve kumdan daha pahalı bir fiyata satılıyor.
Bu çerçeveden baktığımızda kripto paraların büyük bir kısmının aslında balon olduğunu görebilirsiniz. Talebi olmayan kripto paraların kullanıcıya arzının bir gereği olmayacağı için her kripto para dünyayı değiştirmek mottosuyla ortaya çıktığını iddia ediyor.

Sonuç olarak Kripto paralar aslında sanal madenler ve değerini kullanan insanlar belirliyor. Bu yüzden oldukça manipülatif ve riskli bir piyasası mevcut. Zamanla hiçbir işe yaramayan kripto paralar sistemden yok olup gittiği için sizin elinizdeki maden de işe yaramadığında kocaman bir sıfır oluyor.

1 Puan

Benzer gönderiler