Güncellemek için aşağı sürükleyin

Bitcoin 27 Tem

Chiliz (CHZ) Coin Nedir?

Chiliz CHZ Coin spor ve eğlence platformları dünyasında kullanılan bir kripto para birimidir. 2012 yılında Malta’da kurulmuştur ve 2018 yılında özel yerleştirme yoluyla 66 milyon doları aşan bir meblağa ulaşmıştır.

Özellikle Ethereum blok zincirinde Socios.com platformu ya da Socios.com (Socios.com be more than a fan) uygulaması üzerinde resmi kripto para birimi olarak temin edilir ve kullanılır.

Spor ve eğlence alanlarında dünyanın önde gelen blok zinciri Fintek sağlayıcısı Chiliz, Chiliz blok zinciri altyapısı üzerine kurulmuştur. Socios.com platformu üzerinden temin edilen özel sanal para birimi olan Chiliz jetonu ($ CHZ) kullanır.

Chiliz CHZ Coin
Chiliz CHZ Coin

$ CHZ, sanal para devlerinden biri olan Binance'de işlem görüyor ve ayrıca Binance, Chiliz'de stratejik bir yatırımcı olarak da bulunuyor.

Chiliz CZN coin'in toplam arzı 8.888.888.888 $ CHZ (8.8 Milyar). Çin’de 8 rakamı uğurlu rakam olarak kabul ediliyor; Chiliz CEO’su bu rakamın uğur kendilerine getirdiğine inanıyor.

Chiliz’in Farkı Ne? Ne Gibi Avantajları Var?

Genellikle, spor kulüpleri ve taraftarlar arasında doğrudan bir iletişim kanalı yoktur. Chiliz, spor kulüpleri ve taraftarlar arasında bulunan bu pasif iletişimi Socios.com platformu üzerinden aktif hale getirmeyi amaçlıyor.

Chiliz’in misyonu, milyonlarca spor ve e-spor severe, taraftarı oldukları futbol kulüplerinde doğrudan oylama hakkı elde edebilmeleri için sanal para sağlamaktır. Chiliz'e göre bu sayede, taraftarlar pasif seyirci konumunda olmaktan çok, taraftarı oldukları spor kulübünün aktif katılımcıları haline gelecek ve destekledikleri spor kulüplerinin alacakları kararlarda oy hakkına sahip olacaklardır.

Chiliz Coin Nereden Satın Alınabiliyor?

  • Chiliz, Socios.com platformu ya da aynı isme ait mobil uygulama üzerinden satın alınabiliyor.
  • Chiliz ($ CHZ) başta Türkiye'de Paribu olmak üzere Binance, CoinOne, Bitmax, Kucoin, Wazirx, Binance Dex, Bitfinex, Bitpanda, Crypto.com ve Bitnovo gibi kripto para borsalarında listeleniyor.
  • Chiliz ve Bitnovo kısa bir süre önce ortaklıklarını ilan etti. Spor kulüpleri taraftarları CHZ'yi Bitnovo gibi diğer kripto para alım satım platformları aracılığıyla veya doğrudan bu platformların uygulamaları üzerinden de hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde satın alabiliyor ve Socios.com cüzdanına aktarabiliyor.
  • Spor hayranları ve kripto para meraklılarının spor dünyasındaki en tanınmış markaların bazılarından resmi dijital varlıklar almasına ve satmasına izin veren dünyanın kripto para birimi borsası Chiliz.net adresinden de satın alabilirsiniz.
  • Chiliz CHZ tokenlerini, İtalya, Fransa, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerdeki fiziksel mağazalarda kullanılabilen Bitnovo kuponları ile de alabilirsiniz. 30.000'den fazla satış noktası var.

CHZ taraftar jetonları nedir? Ne işe yarıyor?

Platform üzerinde bulunan her bir spor kulübüne ait CHZ taraftar tokenleri, taraftarlara destekledikleri takımlarının anketleri üzerinde sınırlı oy hakkı veren bir dijital varlıktır.

CHZ ile taraftarlar, destekledikleri takıma özgü CHZ taraftar jetonlarını satın alabilirler. Anketlerin konuları kulüplerin kendileri tarafından belirlenir; fakat taraftarlar kulüplerinin açtığı anketlerde oy kullanma hakkına sahiptir.

Kulübün forma tasarımından, “Maçın Adamı” oylamasına ve hatta takımlarının dostluk maçlarında hangi takımla oynayacağına kadar her türlü anketi oylayarak, desteklediği takım üzerinde söz sahibi olmalarını sağlıyor.

Bir taraftar platform üzerinden takım anketlerine ne kadar çok oy verirse, sıralaması platform içinde o kadar yükselir ve takipçi olarak daha fazla avantaj elde eder. Tahmin oyunları vb. gibi benzersiz ödüllere erişimleri açılır.

Socios.com nedir?

Socios.com, blockchain teknolojisi aracılığıyla spor kulüplerinin dijital dünyaya ayak uydurmasına yardımcı olan bir platformdur. Socios.com kendi bünyesinde bulunan spor kulüplerinin taraftarlarına Socios.com ya da Socios.com uygulaması üzerinden oylama hakkı verir ve taraftarları gerektiğinde ödüllendirir.

Socios.com, hem Ethereum Blockchain'de bir ERC20 yardımcı simgesi hem de Binance Chain'da BEP-2 belirteci olan Chiliz belirteci ($ CHZ) tarafından desteklenmektedir. Taraftar Jetonları bir spor kulübüne ya da bir futbol takımına özgüdür. Ayrıca şifreli, değişmez bir oy kullanma ve üyelik hakları sahipliği defterine erişim sağlayan sonlu, dijital bir varlıktır. Futbol taraftarları oylama platformu üzerinde, “taraftar jetonu” olarak bilinen jetonlardan kullanır.

Socios.com’un hangi spor kulüpleriyle ortaklığı var?

Socios.com’un, dünya çapında milyonlarca taraftarı olan Paris Saint-Germain, Juventus, West Ham United, Olympique de Genève FC, AS Roma, Atlético Madrid, Galatasaray, Independiente, FC Barcelona ve UFC ve daha birçok kulüple ortaklık sağlamıştır.

Neden büyük kulüpler Socios.com ile ortaklık kuruyor?

Socios.com, spor ve oyun hayranlarına internet üzerinden küresel bir platform sağlıyor ve bu platform sayesinde taraftarlar kendi takımları üzerinde dolaylı yoldan söz sahibi oluyor.

Yenilikçi küresel teknolojiyi kullanarak, taraftarların takımlarıyla etkileşim kurma kanallarını güçlendirerek taraftarlar ve spor kulüpleri arasında daha yakın bir temas kurulmasına olanak sağlıyor. Bu sayede, taraftarlar Socios.com aracılığıyla yapılan anketlerle kulüp kararlarını doğrudan etkileyebiliyor.

Taraftarlar; tasarımları, oyun içinde kullanılan pankartları, koreografileri, ve hatta gol kutlama şarkılarını bile site üzerinden seçebiliyor.

3 Puan

Benzer gönderiler