Güncellemek için aşağı sürükleyin

Bitcoin 12 May

Bitcoin nedir?

Bu soruya farklı dillerde yüzbinlerce açıklama yapılmıştır. En basit şekilde bu sorunun cevabını vermeye çalışalım.

Bitcoin nedir?

Bitcoin kripto para kavramının doğmasına sebep olan bir yapının ürünüdür. Blockchain denilen bu yapı şifrelenmiş bloklar zinciridir. Bloklar dediğimiz şeyden kast edilen veri bloklarıdır. Yazılım hakkında biraz teknik bilgisi olanlar veri tipleri hakkında bilgi sahibidir buradaki blokların hepsini örneğin int12 tipi birer şifreli değişken olarak düşünebilirsiniz. Yazılım mantığından uzak kişiler için de şöyle bir örnek verebiliriz. Zeka küplerini bilirsiniz, bu zeka küpleri kare kutucuklardan oluşur her kare kutuğun içerisinde bir “veri” olduğunu hayal edin.
Bir Bitcoin transferi yapılacağında her kutuya ayrı veriler girilir örneğin; gönderici bilgisi, alıcı bilgisi ve tutar... gibi sonrasında bu zeka küpü dağılır ancak halen bir bütün gibi birbirlerine “ip” gibi bir bağ ile bağlıdır.

Şimdi bu bağlara sahip kutucuklar bir sınıfta bulunan herkese birer tane olacak şekilde dağıtılır, bu zeka küpünden milyonlarcası aynı tüm okuldaki bütün sınıflara herkeste birer kareden fazla da olabilecek biçimde dağıtılarak, bu kutucukları tutan kişilerin üzerinden karmaşık bir iletişime imkann sağlanır.
Yani blokchain dağıtılmış veriler zinciridir diyebiliriz. Karmaşık olması ve dışarıdan müdahalenin imkansız hale gelmesiyle dünyada internetin icadından sonra büyük bir devrimin doğuşu olarak kabul gördü.

Bu devrimin baş aktörüyse 31 Ekim 2008 yılında ortaya çıkan Bitcoin ve kurucusu Satoshi Nakamoto oldu. Şuan Nakamoto’nun yaşayıp yaşamadığı hakkında bir bilgiye sahip değiliz. Hatta gerçekte böyle biri olduğu bile şüpheli diyebiliriz.

Sanal madenciler tarafından ultra gelişmiş bilgisayarlarda mining denilen işlem yapılarak üretilen Bitcoin için yıllık olarak harcanan enerji dünyadaki 159 Ülkenin harcamış olduğu enerjiden daha fazladır. Bu bilgisayarlarda yapılan işlem dağınık blok zincirin çalışmasını sağlıyor yani zeka küplerinin milyarlarca kare parçası tek tek bu bilgisayarları gezerek olması gereken yere ulaşıyor.
Üretilen Bitcoin miktarı her yıl artsa da üretim hızı yeni Bitcoinler kazıldıkça yavaşlıyor. Yani mining için verilen ödül azalıyor. Beklenen senaryoda birkaç yıl içerisinde maksimum Bitcoin’in üretilerek artık fiyatının zirve düzeylere ulaşmasıdır. Herkesin hayali olan 200 bin dolarları görür mü bilemeyiz ama Bitcoin’in yıllar örnce 1 Dolar olduğunu söylememiz mümkün..

Kim bilebilir zaman zaman farklı olaylarla gündeme gelen bu para birimi gelecekte herkesin kullandığı merkeziyetsiz yani hiçbir merkez bankası tarafından yönetilemeyen ve insanlığın ortak değeri olan bir para birimine belki de dönüşebilir?

Bitcoin ilk zamanlarında daha çok fidye yazılımlarının tahsilat kanalı olarak kullanıldığı için ismini duyurdu, takip edilemez ve illegal işler yapan kişiler için güvenli liman olarak takip edilen Bitcoin WannaCry fidye yazılımı ile ismini dünyadaki herkese duyurmuş oldu.

Hacklenen sistemlerin eski haline getirilmesi için fidye talep ediliyordu, şirketler bunu ödemeye hazırdı fakan bir dakika, ortada bir problem var. Bilinen yöntemlerinin aksine sahte kişiler üzerinden oluşturulmuş fake IBAN’lara eft yapın demiyordu. Hackerlar fidyelerini çoğu insanın ilk defa duyduğu ama DeepWeb’de ziyadesiyle meşhur olan bir ödeme yöntemiyle talep ediyorlardı.

Kim bilebilir belki de sistemin yaratıcıları böyle bir viral reklam kampanyası planlamışlardı. Popülerlik kazanan Bitcoin 17 Aralık 2017 senesinde tepe noktası olan 20.000 USD rakamını geçti.

Bugün ilk piyasalara girişinden itibaren 10. Yılını deviren Bitcoin yaklaşık 8.900 USD civarında işlem görüyor.

Toplam dolaşımda bulunan Bitcoin miktarı 18 Milyon 375 Bin civarında ve maksimum rakam olan 21 Milyon BTC hedefine hızla koşuyor.

Son 24 saat boyunca alıp satılan Bitcoin miktarının TL karşılığı 312 Milyar Türk Lirası civarında yani yaklaşık olarak merkez bankası dolar rezervimizin yarısı kadar bir rakamdan bahsediyoruz.

Bitcoin’in aktif piyasa büyüklüğü ise 1.5 Trilyon Türk Lirası civarındadır.

1 Puan

Benzer gönderiler