Güncellemek için aşağı sürükleyin

Bitcoin 17 May

Bitcoin madenciliği nedir? Bitcoin nasıl üretilir?

Bitcoin madenciliği kripto paraların şifrelemesinde kullanılan SHA256 algoritmasının çözülmesi işlemidir. Bu şifreleme işlemi çözülürken yapılan şey matematiksel problemlerinin sonuçlandırılmasıdır.

Daha detaylı şekilde “teknik” detayını merak edenler için 32 Bit şifreleme algoritmasını aşağıya bırakıyorum.

https://i.hizliresim.com/KKjEjm.png

Bu formulün aşağıdaki şekilde bir çıktısı olacaktır.

https://i.hizliresim.com/VUMcd3.png

Her blok için 512 = 16*32 Bit işlemin 64 Kere tekrarı gerekir.

Basit düzeydeki bu algoritmayı normal bir insanın çözebilmesi için uzun süresini vermesi gerekir. Normal bir bilgisayarda kısa sürede çözemez.

Gelişmiş bilgisayarlar tarafından yapılabilen bu Decrypt işlemi Bitcoin’in güvenilirliğini oluşturan teknik detaydır. Yani bir hile veya bypass işlemiyle hızlı şekilde Bitcoin üretemezsiniz. Yada Bitcoin sistemine sızarak sistemden paraları çalamazsınız.

Block Başı Ödülü Nedir?

Üretilen Bitcoin miktarı artıkça kazanılan ödül azalmaktadır. Bitcoin’in üretilecek toplam blok sayısı 6 Milyon 930 Bin’dir.

Örneğin; 2013 Yılında başlayan dönemin adı 1. Yarılanmadır ve 210.000 ile 420.000. bloklar arasında olan döneme verilen isimdir.

Bu dönemde blok başına verilen ödül (en 2. yüksek dönemdir.) 2.5 Milyar Satoshi’dir. Her 100 Milyon Satohsi 1 BTC etmektedir. Birinci yarılanma döneminde çıkarılan toplam BTC (Bitcoin kısaltmasıdır) 525.00’dir.

2016 Yılında 2. Yarılanma olmuştur ve 262.500 BTC çıkarılmıştır.

Son birkaç gün içerisinde yaşadığımız son yarılanma ile 3. Yarılanma (halving) gerçekleşmiştir. Bu yarılanma 2024 yılına kadar devam edecektir.

İçerisinde bulunduğumuz blok aralığı 630.000-840.000 bloklarıdır. Örneğin şu saat itibariyle (17.05.2020 – 12:35) 630,684 bloklarındayız.

Toplam 4 yıl sürecek olan bu dönemde 131.250 BTC çıkarılacaktır. Sonraki dönemde bu yarıya düşecektir. Yani bu süreç her dalgada yarıya düşe düşe devam edecektir.

Peki ne zaman son bulacak?

Bu yarılanmaların sonuncusun 2140 yılında 33. Yarılanmayla son bulacaktır. Son dönem verilecek olan toplam blok ödülü 0,00021 BTC olacaktır.
Yani Bitcoin’in arz politikası 131 yıla yayılmıştır. Büyük ihtimalle çıkarılan son BTC’yi göremeyeceğiz.

Bitcoin Üreten ASIC Cihazları

Bu cihazlar daha az elektrik ile daha fazla BTC üretebilen özel makinalardır. Normal ekran kartları ile evde BTC üretmeniz mümkün değildir. Çok az üretim yapacağınız ve yüklü elektrik giderleriniz olacağı için zararınıza olacaktır.

Örnek olarak aşağıdaki mining cihazını verebiliriz.
Bitmain Antminer S17 Pro (53Th)

https://i.hizliresim.com/K8jwX6.png

Cihazı 24 saati çalıştırdığınızı düşünürsek senede 1700 USD civarında kazanırsınız ancak KWh fiyatı ülkemizde yüksek olduğu için senelik 1924 TL * 12 = 23.088 TL gideriniz olacaktır.

Yaklaşık 12.000 TL gelir elde ettiğiniz ve sadece elektrik giderinizin 23.000 TL olduğu bir üretimde tek yaptığınız zararına çalışmak olacaktır.

Ürünü 1900 USD gibi bir rakama alacağınızı düşünürsek net gideriniz yaklaşık 23.000 TL oluyor.

Peki bu cihazlar nasıl kar ettiriyor ve sistem yürüyor derseniz şunu söyleyebiliriz. Elektriğin fiyatı bazı ülkelerde gerçekten ucuz hatta yok pahasına satılıyor.
Örneğin Venezuela’da yoğun petrol üretildiği ancak satış neredeyse olmadığı için elektrik bedavaya yakındır. Yani ürettiğiniz şey sizin için kar olmaktadır. Bu ülkelere örnek olarak İran’ı verebiliriz.

Eğer bu tarz bir Blockchain mining işlemine yatırım yapacaksanız daha fazla kar edebileceğiniz ve Hash oranı daha yüksek olarak Etherium gibi farklı kripto paralara da yönelebilirsiniz.

Bu arada hash kripto para kazım zorluğuna verilen diğer isimdir. Kripto paranın nasıl kazıldığı kısmı bu teknik işlemleri yapan bilgisayarların sorumluluğunda olsa da bu alanda ilgisi olan herkesin en azından genel kültür seviyesinde bilmesi gerekmektedir.

Geleceğin parası olacağı şeklinde düşünülen Bitcoin bir açıdan kesinlikle kendini haklı kabul edebilir. Buda karşılıksız para basılamadığıdır. Dünya genelinde para petrol veya altın karşılığında basılmaktadır. Bitcoin ise her dönem artan kazım zorluğu ile eneri ve teknoloji karşılığında üretilebilmektedir. Bu detay gerçekten önemli ve birçok konunuyu kafanızda netleştirmenizi kolaylaştıracak tüyodur.

1 Puan

Benzer gönderiler