Güncellemek için aşağı sürükleyin

Bitcoin 19 May

Bitcoin hacklenebilir mi?

Bu sorunun cevabı hem evet hemde hayırdır. Peki bu nasıl olabiliyor. Öncelikle Bitcoin bir şifreleme algoritmasıyla çalışan çok sayıda bloğun birleşmesi sonucu oluşmuş ve hayatını yine bu şifreli blokların teminatında devam ettiren bir teknoloji ürünüdür.
Şuan için mevcut teknoloji ile hacklenebilmesi mümkün değil.

Ancak mevcut teknoloji ile SHA1 şifreleme algoritmaları kolaylıkla kırılabiliyor.
Bitcoin ise SHA256 şifreleme algoritmasını kullanmaktadır. Mevcut teknoloji henüz bu algoritmayı kıramıyor. Ancak şuan bunun olmuyor oluşu ileride olmayacağı anlamına gelmiyor.

Şöyle bir örnek verebiliriz.
Örneğin bir şifreniz var ve bu şifre : 1e51!%()0 olsun.

Şuan normal bir bilgisayarda (eğer sık kullanılan bir şifre değil ve normal bir wordlist kullanılarak çözülmeye çalışırsa) bu şifrenin çözülmesi yaklaşık 45.000 yıl almaktadır.

Ancak bir kuantum bilgisayar ile bu şifre maksimum 1 gün içerisinde çözülebiliyor.

Teknoloji geliştikçe 45 bin yıllık mesafe 1 günde alınabiliyor. Şuan SHA256 şifreleme algoritması için verilmiş bir tahmini çözülebilirlik süresi yok. Ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor.

Kuantum bilgisayarlar şuan sadece Nasa gibi kuruluşların emrinde ancak ileride daha da yaygınlaşması halinde bu Bitcoin’i riskli bir hale sokabilir.

Şuan Kuantum bilgisayarların bunu yapabileceğine dair kesin bir bilgi yok ancak şifreleme uzmanları bunun çok zaman geçmeden gerçekleşebileceğini öngörüyorlar.

Teknolojinin gelişme hızına bakarsak bunu olma ihtimali oldukça fazla, örneğin 20 yıl önce 1mb internet hızı hayal iken şuan özel ofislerde terebaytlara ulaşan internet hızlarıyla çalışılıyor.

Veya bundan 25 yıl önce 40mb bir hafıza alanı sadece devletlerin özel güvenlik birimlerinde yaygın şekilde varken, bugün her birimizin kullandığı cihazlarda minimum 500 GB hafıza bulunuyor. Binlerce katı, on binlerce katı bir gelişme var ve bu gelişme çok kısa süreler içerisinde oluyor.

Peki gelişen bu teknoloji karşısında SHA256 Algoritmasının ne kadar dayanabileceğini kim tahmin edebilir?

Buna karşı geliştirilmiş senaryolarda var, ilerleyen süreçte gerçek bir risk oluşması durumunda algoritma güveniliğinin yükseltilebilmesi mümkün. Yani yeni ve daha güçlü bir şifreleme algoritmasına geçiş yapılması da öngörülüyor.

Ayrıca Bitcoin cüzdan transferlerinde ve blok oluşumlarında çok fazla girdi çıktı kullandığı tüm bu girdi çıktıların ayrıca şifrelemesinin yapıldığı gelişmiş bir dünya olduğu için biraz daha rahatlayabiliriz.

Aynı şeyleri farklı kripto paralar için konuşamayabiliriz, örneğin %51 saldırıları, çift harcama saldırıları ve servislerin ddos saldırılarıyla kapatılması gibi onlarca farklı saldırı çeşidi diğer kripto paraları tehdit ediyor.

Bitcoin için asıl tehlike şuan borsaların güvenliği, çünkü borsalar daha az güvenli ve tamamiyle hacklenebilir kuruluşlar. Hatta bu saldırıyı bir sistem güvenliği mühendisi bile yapabilir. Sayısız örneği ile geçmiş dönemlerde karşılaştık.

Borsalar hacklendiğinde ise kimsenin şifreleme algoritmalarını çözmekle zaman harcamaya veya kuantum cihazları çalıştırmaya ihtiyacı kalmaz.

İsmini bildiğiniz tüm kripto para borsaları en az bir kere hacklendi. Milyonlarca dolar değerindeki kripto paralar bu borsalardan hortumlandı.

Bitcoin o günlerde de güvenliydi, şifrelemesi kırılamazdı ancak saldırı farklı bir yerden geldi ve insanlar Bitcoinlerinden oldu.

Örneğin;
2017 Yılı Okex Borsası – Zarar 600 Bitcoin
2016 Yılı Bitfinex Borsası – Zarar 120 Bin Bitcoin
2019 Yılı UPBit Borsası – Zarar 52 Milyon Dolar

Ve daha yüzlerce borsa milyarlarca dolar değerinde zarara uğradı. Daha doğrusu kullanıcılarının milyarlarca dolar zarara uğramasına vesile oldu diyebiliriz.

Sonuç olarak baktığımızda Bitcoin şuan için hacklenemez, ileride bunun olması hem teknik hemde teorik olarak mümkün.

Bitcoin’in hacklenmesinden daha büyük ve güncel bir risk kapımızda o da kripto para borsalarının güvenliği ve bu borsalar her an hacklenebilir. Hatta bunu borsa sahipleri bile yapabilir. Bunun için alabileceğiniz en güçlü önlem ise kripto para varlıklarınızı fiziksel cüzdanlarınızda saklamanız olacaktır. Bununla ilgili de ayrıca bir değerlendirme yazısı bulacaksınız.

0 Puan

Benzer gönderiler