Blogio uygulamasına geç, Blogio'yu çok daha hızlı ve kolay kullan!

Blogio uygulamasına geç, Blogio'yu çok daha hızlı ve kolay kullan!

x

IOS uygulamasına geç, Blogio'yu çok daha hızlı ve kolay kullan!

1

Alt menüden seçeneğine dokunun.

2

Açılan menüden ("Ana Ekrana Ekle") seçeneğine dokunun.

3

Artık ana ekranınızdan ikonuna dokunarak Blogio'yu bir uygulama olarak kullanabilirsiniz!

x

Güncellemek için aşağı sürükleyin

Bilim
fugazi • 8 ay önce fugazi • 8 ay

Yüksek yoğunluklu direnç antrenmanları TSSB yaşayan kişilerde uyku kalitesini arttırıyor ve anksiyete belirtilerini azaltıyor

Ruh sağlığı ve fiziksel aktivite dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, yüksek yoğunluklu direnç antrenmanları travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) yaşayan kişilerde uyku kalitesini arttırıyor stresle başa çıkmaya yardımcı oluyor.

Araştırmacılar, araştırmaları için geçmişte en az bir büyük travmatik olay yaşadığını belirten ve yapılan testlerde TSSB (travma sonrası stres bozukluğu) pozitif olarak tespit edilen 22 katılımcı topladılar.

Katılımcılar, bir grup 3 haftalık direnç antrenmanı uygulayacak şekilde, diğer grup ise kontrol grubu olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Direnç antrenmanı uygulayan grup haftada üç kez 30 dakika süren yüksek yoğunluklu egzersiz uyguladı. Kontrol grubu ise TSSB veya egzersiz ile ilgisi olmayan konular hakkında üç kez 30 dakika süren öğrenme seansları tamamladı.

Araştırma sonucunda TSSB belirtilerindeki azalmanın her iki grupta aşağı yukarı eşit olduğu görüldü. Ancak araştırmacılar direnç antrenmanı uygulayan gruptakilerin anksiyete belirtilerindeki azalma ve uyku kalitesindeki iyileşmelerin kontrol grubundakilere göre daha fazla olduğunu tespit etti.

Öte yandan araştırma yazarı James W. Whitworth bu araştırmayı daha büyük bir ölçekte gerçekleştirene kadar sonuçlara temkinli yaklaşmak gerektiğinin altını çiziyor. Her ne kadar araştırma umut verici bulgular elde etmiş olsa da, bu konuda daha kapsamlı araştırmalar yapılması gerekliliği de ortada görünüyor.

Kaynak: High intensity resistance training improves sleep quality and anxiety in individuals who screen positive for posttraumatic stress disorder: A randomized controlled feasibility trial

0 Puan